Dla budujących

Małe naprawy domowe

Bardzo rzadko wymiana uszczelki, „wyciszenie” skrzypiących schodów, naprawa tapet lub zacinających się szuflad sprawiają komuś szczególną przyjemność. Prace tego rodzaju muszą być jednak wykonane. Staje się to okazją do zaprezentowania umiejętności zarówno przez panów, jak i przez panie domu.
Może się okazać, że po kilku samodzielnych naprawach zaczynają nas one cieszyć, dając satysfakcję z samodzielnego pokonywania trudności, oszczędzając czas bezużytecznie tracony na oczekiwanie pomocy i — co nie jest bez znaczenia — pieniądze. W żadnej innej dziedzinie prac domowych znajomość prostych sposobów, pewnych trików i „chwytów” nie ma tak dużego znaczenia jak tutaj, należy zatem systematycznie gromadzić doświadczenia.

Meble, drzwi i okna
Zdarza się często, że mamy do czynienia z kiwającym się stołem. Przyczyną tego może być nierówna podłoga. W tym przypadku najczęściej pomagamy sobie podkładką pod jedną z nóg — najlepiej podkładką ze sklejki przyklejoną na stałe. Ten sposób ma zastosowanie zawsze wtedy, gdy jedna z nóg jest krótsza.
Błędem jest przycinanie trzech pozostałych nóg. Można to zrobić wyłącznie wtedy, kiedy zależy nam na obniżeniu stołu. Sposób wykonania:
– ustawić stół na możliwie równej podstawie i podklinować nogi tak, aby się nie kiwał,
– przyłożyć do każdej nogi kawałek listwy o grubości równej zamierzonemu obniżeniu stołu i obrysować nogę stołu (ze wszystkich boków),
– odciąć według rysy ostrą piłką zbędne kawałki nóg i wygładzić krawędzie papierem ściernym.

Kiwania się stołu może być spowodowane także obluzowaniem się klejonych połączeń. W tym przypadku wszystkie luźne połączenia powinny być rozebrane, dokładnie oczyszczone z resztek kleju i na nowo sklejone. Trudność stanowić może jedynie zaciśnięcie części sklejonych, do czasu całkowitego wyschnięcia kleju. Jeśli nie dysponujemy specjalnymi zaciskami stolarskimi, musimy sobie poradzić używając do tego celu mocnego sznurka. Owiązujemy nim sklejone miejsce i po zawiązaniu węzłów napinamy sznurek. Można użyć cienkiego pręta metalowego, który wkła­damy między sznurek i przedmiot, po czym obracamy go skręcając sznurek.