Jak samodzielnie zbudować antresolę?

Autor Albert

Antresola jest świetnym rozwiązaniem w małych, ale wysokich mieszkaniach. Pozwala zaoszczędzić miejsce i stworzyć dodatkowe pomieszczenie, na przykład sypialnię, gabinet albo garderobę. Można kupić gotowe antresole w hipermarketach budowlanych, ale jeśli mamy trochę czasu i chcemy, żeby nasze pomieszczenie było wyjątkowe, to warto zbudować taką antresolę samodzielnie. To pozwoli nam w stu procentach wykorzystać potencjał mieszkania i puścić wodze fantazji, a przy tym da mnóstwo satysfakcji po ukończeniu projektu.

Czym jest antresola?

Antresola to wydzielone pomieszczenie na parterze lub piętrze budynku, znajdujące się na półpiętrze. Według prawa budowlanego antresola nie jest dodatkową kondygnacją, tylko elementem piętra na którym się znajduje. Stanowi górną część pomieszczenia, z którego została wydzielona i jej wysokość od podłogi do sufitu jest niższa niż wysokość pomieszczenia od podłogi do podstawy antresoli. Antresola zawsze stanowi część pokoju, w którym została wydzielona. Prowadzą do niej schody lub drabina i zwykle nie jest zamkniętym pomieszczeniem, tylko otwartym, otoczonym z maksymalnie trzech stron ścianami, a z ostatniej barierką.

Zobacz także: Dom pasywny – czy jego budowa się opłaca? Poradnik

Jak zabrać się do budowy antresoli?

Krok pierwszy i najważniejszy – projekt. Dobry projekt to podstawa jeśli chcemy zbudować solidną, bezpieczną i praktyczną konstrukcję. Budowę antresoli zaleca się w wysokich na minimum 4 metry pomieszczeniach, tak aby na dole odległość od podłogi do antresoli wynosiła co najmniej 2,2 metra. Jeżeli decydujemy się na stworzenie na antresoli sypialni, wówczas można zwiększyć wysokość antresoli, tak aby na górze zmieściło się niewysokie łóżko. Takie rozwiązanie nie „zabiera” dużo pomieszczenia, w którym powstaje antresola. Trzeba przygotować odpowiednie materiały – popularne jest drewno, ale jeśli nasza antresola ma wytrzymać duże obciążenia, to warto się zastanowić nad metalem lub żelbetem. Kolejny krok to sprawdzenie ścian. Antresola nie może być zamocowana na ściankach działowych! Nie wytrzymają tak ciężkiej konstrukcji, dlatego antresolę montuje się tylko na ścianach nośnych.

Koszt wybudowania antresoli

Koszty wybudowania antresoli wahają się w zależności od tego jakich materiałów użyjemy, w jakim pomieszczeniu antresola ma powstać i jakiej ma być wielkości. Cena małej, standardowej antresoli wykonanej samodzielnie z drewna, np. do pokoju dziecięcego wynosi około 600 złotych. Gotowe antresole, które można kupić w sklepach budowlanych zaczynają się od ceny 800 złotych (mała antresola z miejscem na wąskie łóżko) do 2 500 złotych za antresolę z wbudowanymi w schodach szufladami. Natomiast duża antresola stanowiąca pokój w pokoju musi być wykonywana na zamówienie i jej koszt zależy od specyfiki pomieszczenia, w którym ma powstać, wykorzystanych materiałów i indywidualnych preferencji klienta. Ceny takiej inwestycji zaczynają się od kilku tysięcy złotych w górę.