Idealnie wyregulowane drzwi mają ogromny wpływ na komfort wszystkich mieszkańców budynku. Jak wiadomo z biegiem czasu może dojść do ich rozregulowania, a co za tym idzie, drzwi zaczynają skrzypieć, lub szurać wydając głośne odgłosy, które z czasem spędzają sen z powiek domowników. W takich wypadkach, drzwi trzeba poddać regulacji.
Spis treści
Czemu służy regulacja drzwi?
Regulacja drzwi ma wiele zalet. Po pierwsze dobrze wyregulowane drzwi, zapobiegają przedostawaniu się do poszczególnych pomieszczeń zapachów czy też lodowatego powietrza z zewnątrz. Utrzymują one ciepłe powietrze wewnątrz budynku, zapobiegając jego ucieczce poprzez szczeliny na zewnątrz, dzięki czemu w budynku przez dłuższy czas jest cieplej, szczególnie podczas okresu grzewczego. Regulacja ma również na celu, uniknięcie zniszczenia podłóg, w przypadku ich szurania o nie, kiedy to przy każdym otwarciu i zamknięciu, drzwi przesuwają się po powierzchni podłogi, zostawiając ślady często trudne do usunięcia. Także dzięki regulacji drzwi nie wydają skrzypnięć, które po pewnym czasie mogą być uciążliwe i wpływać na niespokojny sen domowników. Rozregulowane drzwi, są słabsze i łatwiej je otworzyć w przypadku próby dokonania kradzieży, dlatego proces regulacji wzmacnia je, zwiększając nasze poczucie bezpieczeństwa.
Zobacz także: Tynk dekoracyjny – rodzaje tynków. Jak położyć tylko krok po kroku?
Po czym poznać, że drzwi wymagają regulacji?
Każde drzwi, prędzej bądź później mogą ulec opadnięciu i wymagać regulacji. Oznakami, że dotyczy to naszych drzwi, są sytuacje, kiedy przestają się one domykać, pozostawiając szpary, przez które będzie wlatywać zimne powietrze, czy np. para z kuchni. Innym objawem rozregulowania są przypadki, kiedy to drzwi zaczynają wydawać odgłosy skrzypnięcia przy otwarciu bądź ich zamknięciu, lub też ocierają się, pozostawiając ślady na naszej podłodze.

Regulacja drzwi wejściowych
Drzwi wejściowe, tak jak wszystkie inne powinny pozostawać systematycznie konserwowane. W przeciwieństwie do drzwi wewnętrznych, które zamykają pomieszczenia wewnątrz budynku, drzwi wejściowe dodatkowo zostają narażone na bezpośredni wpływ niekorzystnych warunków pogodowych, które mogą sprawić, iż konserwacja ich powinna przebiegać znacznie częściej.
Regulacja drzwi zewnętrznych to nic innego, jak ustawienie nachodzenia skrzydła drzwiowego bezpośrednio na ościeżnicę oraz na wyregulowaniu jego siły docisku do samej ościeżnicy. Aby wykonać prawidłowo regulację, należy dokręcić bądź też poluzować śruby znajdujące się w częściach górnych zawiasów, używając do tego klucza imbusowego. Jeżeli śruby dokręcamy, spowodujemy, że skrzydło drzwiowe cofnie się do zawiasów, zaś podczas poluzowania wysuniemy skrzydło drzwi.
Zatem jak sprawdzić, czy nasza regulacja się udała? Weryfikując siłę nacisku skrzydła, sprawdzimy, wykorzystując do tego zwykłą białą kartkę papieru. Kartkę umieszczamy pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem od zewnętrznej strony. Następnie zamykamy drzwi i sprawdzamy, co będzie działo się podczas próby jej wyciągnięcia. Jeśli karta się nie ruszyła i dość trudno ją wyciągnąć, wiemy, że regulacja się udała, lecz kiedy karta zbyt łatwo się wysuwa, należy dokręcić śruby w dolnej części zawiasów, wykonując ruch zgodny ze wskazówkami zegara a na koniec znów sprawdzić w ten sam sposób za pomocą kartki papieru. Jak widać, regulacja drzwi to bardzo istotna czynność, którą warto przeprowadzać regularnie.