Dopasowanie i klejenie płytek

Autor Monika

Pracę należy rozpocząć od wyznaczenia osi pomieszczenia i kątów kierunkowych spoin. Płytki układa się w kierunku od obranych osi do ścian. Końcowe płytki powinny być bardzo starannie dopasowane i przycięte. Każdą płytkę należy dopasować osobno, gdyż nie zawsze obrys podłogi zachowuje kąty proste.

Po narysowaniu spoin na podkładzie można przystąpić do przycinania płytek.

Do pomieszczenia niedużego, ale za to z wieloma załamaniami ścian, potrzebna jest duża ilość płytek o kształcie nietypowym. Wygodniej jest wtedy przycinać tylko te płytki, które zostaną zaraz przyklejone. Uniknie się potem dopasowywania, gdyby płytki zostały poprzekładane.

Płytki przewidziane do przycinania kładzie się krawędziami na narysowane spoiny i odginając zaznacza wymiary. Z tej strony, z której mają przylegać do ściany, trzeba pozostawić kilkumilimetrowy luz. Po oznaczeniu dwóch krawędzi płytki kładzie się ją na podkładzie drewnianym lub przykłada stalową linię według oznaczonych punktów i przecina ostrym nożem. Najlepiej stosować nóż do krajania skóry.

Zobacz także: Okładanie ścian glazurą

Nóż trzeba prowadzić przy linii, odchylony w kierunku cięcia. Silnie go naciskając, należy kilka razy przeciągnąć po tej samej kresce. Przed samym klejeniem dobrze jest płytki podgrzać, gdyż są wtedy bardziej plastyczne i lepiej przylegają do podłoża. Można to zrobić w lekko nagrzanym i otwartym piekarniku, uważając, aby temperatura nie przekraczała 60°. Przed posmarowaniem klejem spód płytki przemywa się rozpuszczalnikiem. Podczas pracy należy pamiętać o zlikwidowaniu źródeł ognia — zapalony papieros może stać się przyczyną pożaru. Jeżeli do klejenia stosuje się butapren, musi on być dokładnie rozmieszany w puszce, a następnie nakładany płaskim pędzlem równą warstwą na spód płytki i na podłoże. Najlepiej posmarować kilka płytek, ponieważ klej musi przeschnąć. Płytki przykłada się do podłoża dopiero wtedy, gdy klej bardzo lekko klei się do palca.

Po położeniu płytek trzeba je bardzo silnie docisnąć. Klej wiąże natychmiast i nie ma potrzeby obciążania. Jeżeli jednak jakiś fragment płytki odstaje od podłoża, należy go docisnąć powtórnie. Płytki trzeba układać bardzo precyzyjnie, aby spoiny były jak najmniejsze. Nie można płytek przesuwać ani odrywać, w celu np. poprawienia ich położenia.

Butapren przez długi okres czasu pozostaje plastyczny i po nowo ułożonej posadzce można natychmiast chodzić, wpływa to nawet korzystnie na dokładne przyleganie płytek we wszystkich punktach. Drobne pozostałości kleju łatwo zwałkować palcem, póki mają jeszcze konsystencję galaretowatą. Klejenie butaprenem jest łatwe i pewne, pod warunkiem dobrego oczyszczenia i przemycia rozpuszczalnikiem podłoża i płytek.

Płytki można przytwierdzić również klejem lateksowym lub masą przyrządzoną z kleju lateksowego i cementu. Jest to mieszanina wykonana w proporcji: 1 część kleju i około 2 części cementu hutniczego. Używa się jej do podłoża betonowego lub ze skałodrzewu. Czynności przygotowawcze są takie same, jak w przypadku klejenia butaprenem, inna jest tylko technika. Spoiwo (mieszaninę lateksu i cementu) rozprowadza się na podłożu warstwą grubości około 1 mm za pomocą packi do zaprawy lub deseczki. Płytki po lewej stronie należy posmarować cienko klejem lateksowym i przyłożyć do świeżo położonego podłoża, silnie je dociskając. Spoiwo to wiąże w ciągu 6 dni i w tym czasie po świeżo wykonanej podłodze nie można chodzić. Jest ono bowiem nieelastyczna i do momentu pełnego związania ma małą wytrzymałość.