Jak samodzielnie zrobić huśtawkę?

Autor Albert

Wiele osób posiadających swój własny ogród, pragnie wyodrębnić w nim typową strefę relaksu. W takiej strefie może znaleźć się między innymi pergola czy też wygodny hamak. Dobrze jest również zwrócić swoją uwagę na huśtawkę, która jest idealnym miejscem nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci. Gotowe huśtawki bywają jednak bardzo drogie, co może skutecznie odstraszać od ich nabycia. Dlatego warto zdecydować się na to, by zbudować huśtawkę samodzielnie.

Z czego składa się huśtawka?

Huśtawka może być wykonana z metalu bądź też z drewna. Obecnie najbardziej popularne są huśtawki wykonywane z drewna, ponieważ dużo łatwiej jest je zrobić korzystając z posiadanych w domu narzędzi.

W swojej podstawowej wersji taka huśtawka zazwyczaj składa się z grubego pręta, siedzisk bądź też jednego siedziska oraz elementu podtrzymującego pręt. Dużo zależy również od tego jakie jest przeznaczenie huśtawki. Zupełnie inaczej wyglądać będzie bowiem huśtawka domowa, niż ogrodowa.

Zobacz także: Jak zbudować domek dla jeża? Co warto wiedzieć? Instrukcja budowy krok po kroku!

Projekt huśtawki

By wykonać naprawdę porządną huśtawkę, na samym początku warto wykonać jej plan. Podstawowym pytaniem jednak jest: z jakiego materiału ma ona powstać? Metal jest bez wątpienia bardziej solidny i wytrzymały, jednak to drewno jest lepiej wybrać wtedy, gdy planujemy wykonać huśtawkę ogrodową.

Drewno można zabezpieczyć przy użyciu różnego rodzaju preparatów, dzięki czemu znacznie wydłuża się jego żywotność. Preparaty te chronią powierzchnię drewna między innymi przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, rozwojem mikroorganizmów czy też pękaniem. Takie huśtawki można oczywiście regularnie odnawiać, naprawiając powstałe rysy czy też uszkodzenia. Plusem drewna jest także to, że nie nagrzewa się ono zbytnio nawet wtedy, gdy oddziałują na nie silne promienie słoneczne. Metal natomiast może nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur.

Projektując huśtawkę, warto na samym początku wybrać projekt siedziska. Huśtawka – ławka sprawdzi się do wypoczynku w pojedynkę, ale może zasiąść na niej również znacznie większa liczba osób. Natomiast huśtawka – deska, wyposażona w pojedyncze siedzisko, może stanowić dodatkowe miejsce siedzące czy też atrakcję dla dzieci.

Warto również zdecydować czy ma być to huśtawka wisząca czy też taka wyposażona w stelaż. Huśtawkę wiszącą można powiesić w wielu miejscach, między innymi przymocować ją do silnej gałęzi drzewa. Natomiast huśtawka ze stelażem choć wymaga nieco więcej pracy, może być w bardziej dowolny sposób przenoszona.

Cena domowej huśtawki

Cena huśtawki ostatecznie zależy od tego, jaki materiał zamierzamy wybrać. Metal może okazać się tańszy niż drewno, jednak mniej funkcjonalny w dłuższej perspektywie czasowej. Warto liczyć się również z koniecznością zakupu wkrętów czy też gwoździ, dobrej jakości drewna czy też metalu, preparatów zabezpieczających powierzchnię. Ceny huśtawek sklepowych zazwyczaj są dość wysokie, oscylują wokół kilkuset złotych. Domową huśtawkę własnymi rękoma można natomiast zbudować za około dwieście złotych, korzystając już z naprawdę dobrych materiałów.