Wygładzanie powierzchni drewna

Autor Kamil

Do wygładzania powierzchni drewna służy tzw. strug. Składa się on ze stalowego ostrza i drewnianej oprawki, która ma dość dużą płaszczyznę styku z elementem struganym. Ostrze, które jest ustawione cały czas pod tym samym kątem i wystaje z oprawki, powoduje ścinanie wiórów o jednakowej grubości. Strugiem wygładza się tylko elementy z litego drewna, np. deski lub listwy. Materiały o niejednolitej strukturze wewnętrznej, klejone z warstw (np. płyty stolarskie) nie wymagają wygładzania.

Struganą deskę lub listwę należy dobrze zamocować, dając jej silne oparcie z przodu i przesuwać strug po powierzchni drewna do przodu silnym i jednostajnym ruchem, jednocześnie naciskając go. Strug trzeba prowadzić lekko skośnie do kierunku ruchu, który powinien być równoległy do kierunku słojów drewna. Przy struganiu czoła deski należy uważać, aby nie odłupać krawędzi, konieczne jest więc struganie od krawędzi do środka.

Zobacz także: Dach jednospadowy – czy to dobry pomysł? Co warto wiedzieć o takiej konstrukcji?

Ostrze zamocowane jest w oprawce za pomocą klina, dlatego dla wyregulowania wysuniętej części ostrza lub wyjęcia go w celu naostrzenia, należy najpierw wyjąć klin. Ostrzy się na osełce kamiennej, drobnoziarnistej, zachowując istniejący kąt ścięcia ostrza.