Naprawa zaworu (kranu)

Autor Monika

Uszkodzenie zaworu polega zwykle na przeciekaniu wody. Jeśli woda przecieka mimo silnego zakręcenia kranu, spowodowane jest to uszkodzeniem lub wadliwym montażem uszczelki. W celu wymiany uszczelki należy zamknąć dopływ wody, zakręcając zawór przelotowy, a następnie wykręcić kluczem całą górną część zaworu, co umożliwi wyjęcie trzpienia z uszczelką. Po odkręceniu nakrętki i wymianie uszczelki na nową — górną część zaworu trzeba wkręcić aż do oporu.

Zobacz także: Dach dwuspadowy – jakie są wady i zalety takiej konstrukcji? Jak zrobić dach dwuspadowy?

Innym powodem przeciekania wody może być źle działająca uszczelka wokół trzpienia kranu. W tym przypadku woda przecieka po odkręceniu kranu. Można to miejsce uszczelnić, dokręcając dławik, tzn. nakrętkę osadzoną na trzpieniu, co spowoduje rozpłaszczenie uszczelki i dokładniejsze jej przyleganie do kołnierza. Jeśli po dokonaniu naprawy woda w dalszym ciągu przecieka, należy wykręcić dławik i wymienić uszczelkę na nową.


W celu zdjęcia dławika i uszczelki, trzeba wymontować również pokrętło osadzone na trzpieniu. Zdejmuje się je odkręcając małą nakrętkę, która je zabezpiecza przed zsunięciem.

Trzecim punktem przeciekania może być styk zakrętki i przelewu, którego wylot jest ruchomy. Zasada uszczelniania jest taka sama, jak przy trzpieniu. W celu dociśnięcia uszczelki należy dokręcić nakrętkę, a jeśli to nie skutkuje, wymienić uszczelkę na nową.