Szlifowanie posadzki papierem ściernym

Autor Monika

Trzecim sposobem usunięcia zabrudzonej lub niewyrównanej, pozadzieranej warstwy drewna jest szlifowanie papierem ściernym. Ręczne szlifowanie jest niezmiernie uciążliwe i rzadko stosowane. Najlepiej posłużyć się specjalną szlifierką mechaniczną, w której znajduje się płaszczyzna z papierem ściernym. Szlifierka wykonuje szybkie ruchy w przód i w tył, wygładzając w ten sposób powierzchnię podłogi. Jest to jednak urządzenie drogie, którym posługują się fachowcy. Łatwiej dostępna jest szlifierka obrotowa, tzn. wiertarka elektryczna z zamontowanym kółkiem kauczukowym, przytrzymującym krążek papieru ściernego.

Zobacz także: Czym jest rekuperacja? Wady i zalety

Mimo zmechanizowania szlifowanie jest dość uciążliwe i czasochłonne, ze względu na konieczność czyszczenia każdej klepki osobno. Niezbędne jest ponadto dwukrotne wykonanie tego zabiegu. Najpierw zdziera się warstwę drewna papierem gruboziarnistym, następnie wygładza drobnoziarnistym. W efekcie otrzymuje się powierzchnię gładką, bez zacięć.


Posadzkę szlifuje się na sucho, ponieważ tarcza obrotowa ściera drewno w różnych kierunkach (w stosunku do słoja), a także z tego powodu, że papier ścierny ulega zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Wiertarkę (szlifierkę) podczas pracy należy trzymać pionowo. Przechylanie powoduje wycięcie widocznych na powierzchni klepki fragmentów koła. Nie można też zbyt silnie jej przyciskać.

Klepki należy czyścić po kolei — pasami, zmiatając często powstający pył, który zasłania oczyszczoną płaszczyznę.

Z pomieszczenia, w którym szlifuje się posadzkę, należy wystawić wszystkie przedmioty, ponieważ pył powstały przy pracy jest bardzo trudny do usunięcia, zwłaszcza z powierzchni porowatych.