Dach naczółkowy – wady i zalety. Charakterystyka konstrukcji

Autor Albert

Dach naczółkowy jest pewną modyfikacją dachu dwuspadowego. Do więźby dwuspadowej na ścianach szczytowych dołożone są niewielkie daszki. Konstrukcja dachu naczółkowego jest dość ciekawa i ma wielu zwolenników. Jakie są wady i zalety dachu naczółkowego dowiesz się z tego artykułu.

Dach naczółkowy – opis

Dach naczółkowy należy do grupy dachów czterospadowych, jest on klasycznym przykładem takiego dachu. Cechą wyróżniającą dachy naczółkowe są niewielki ozdobne daszki na ścianach szczytowych, które nazywane są naczółkami. Naczółek budowany jest na ściętym fragmencie ściany szczytowej, buduje się go niewiele poniżej kalenicy.

Konstrukcja dachu naczółkowego

Dachy naczółkowe budowane są jako konstrukcje jętkowe. Budowa tego rodzaju dachu cechuje się dodatkowymi słupami narożnymi, które podpierają jętki. Wzdłuż ścian bocznych umieszczane są miecze, których zadaniem jest usztywnienie całej konstrukcji. W przypadku dachu naczółkowego konieczne jest również wykorzystanie krokwi, bo to one są elementem naczółka.

Dachy naczółkowe wykańczane są tradycyjnymi pokryciami przeznaczonymi dla dachów wielospadowych. Na pokrycie dachu możemy wykorzystać dachówki ceramiczne lub betonowe, dachówki z blachy trapezowej czy też blachodachówki. Wybór jest bardzo duży.

Zalety i wady tego dachu

Podstawową funkcją dachu naczółkowego jest zmniejszenie nacisku wiatru na ścianę szczytową. Naczółki ustawione są prostopadle do wiatru. Dzięki nim dach jest znacznie mocniejszy. Naczółki nie tylko chronią od wiatru, ale wzmacniają całą więźbę. Dach naczółkowy pomaga również w skutecznym pozbywaniu się zalegającego śniegu. Z tego powodu dachy naczółkowe najczęściej spotykamy w rejonach górskich, gdzie opady śniegu są najbardziej obfite.

Kolejną zaletą tego rodzaju dachu jest znaczne ograniczenie strat przestrzeni znajdujących się bezpośrednio pod naczółkiem, co w przypadku dachów czterospadowych jest ich duża wadą. Naczółki ze względu na swoją niewielką wielkość nie przeszkadzają również w umiejscowieniu okien. Ten fragment dachu bardzo często wykorzystywany jest przez projektantów jako zadaszenie balkonu. Dachy z półszczytem znajdują się w wielu gotowych projektach dostępnych w biurach architektonicznych.

Wadą takiego rozwiązania jest wyższy koszt wykonania niż w przypadku dachu dwuspadowego. Nie chodzi tutaj o koszty związane z zakupem materiałów, ale o koszty pracy. Budowa dachu naczółkowego wymaga znacznie więcej pracy. Budowa dachu naczółkowego wymaga również od dekarzy doświadczenia w budowie takich dachów, niezmiernie ważna jest również dokładność.

Trójkąty w dachu naczółkowym składają się z bardzo wielu drobnych i krótkich elementów. Bardzo często te elementy trzeba połączyć w jednym miejscu. Z tego powodu koszty robocizny są wyższe niż w przypadku dachu dwuspadowego.

Dach naczółkowy może być wykorzystany przy minimalnym nachyleniu 35 stopni. Używanie naczółków przy mniejszym nachyleniu jest niepraktyczne i nie daje możliwości odpowiedniego wykorzystania poddasza. Oczywiście decyzja wykorzystująca tego rodzaju więźbę powinna być każdorazowo rozpatrywana indywidualnie. Dopasowanie więźby do dachu jest obowiązkiem projektanta i na nim spoczywa odpowiedzialność za dobór odpowiednich spadów.

Zagospodarowanie poddasza dachu naczółkowego

Wcześniej było wspomniane, że konstrukcja dachu naczółkowego daje znacznie większą przestrzeń na poddaszu, niż tradycyjnego dachu kopertowego. Warto z tego skorzystać i spróbować zagospodarować w ciekawy sposób tą przestrzeń na cele mieszkalne i zyskać więcej miejsca w naszym domu. Jeżeli mamy taki plan, to już na etapie budowy najlepiej jest podnieść wysokość ściany kolankowej. Zyskamy w ten sposób dużo dodatkowej przestrzeni.

Oczywiście takiego rodzaju zmiany koniecznie muszą zostać skonsultowana z architektem. Samodzielnie takich zmian nie wolno wprowadzać. Samodzielne zmiany mogą skutkować problemami zarówno z budową jak i z bezpieczeństwem, o względach estetycznych nie wspominając. Wielu architektów nie lubi podnoszenia ścian kolankowych, ponieważ zaburza to estetykę ich projektu. Zaburza to zarówno harmonię budynku jak i również podnosi koszty budowy.

Planując dach naczółkowy pamiętaj, że nachylenie wynosi minimum 35%. Dlatego warto wykorzystać każdą możliwą przestrzeń, aby wykorzystać maksymalnie możliwości, jakie daje nam poddasze.

Zobacz także: Dach jednospadowy – czy to dobry pomysł? Co warto wiedzieć o takiej konstrukcji?

Czym pokryć dach naczółkowy?

Dach naczółkowy w przeciwieństwie do tradycyjnego dachu jest bardziej wymagający jeżeli chodzi o pokrycia dachowe. Jednak daje on bardzo szeroki możliwości. Warto zauważyć, że dach tego rodzaju ma duże szanse być ozdobą naszego domu i dlatego estetyka jest bardzo istotnym elementem w jego przypadku. Naczółki powinny być piękną ozdobą i przyciągać wzrok.

Co będzie najlepsze na pokrycie dachu naczółkowego? Mogą to być dachówki zarówno ceramiczne jak i betonowe. Można wykorzystać jako pokrycie blachodachówki zarówno płaskie jak i trapezowe. Dach naczółkowy możemy obłożyć niemalże dowolnym pokryciem, które ma zastosowanie do pokrycia dachów. Jeżeli nie jesteśmy tradycjonalistami, to możemy skorzystać z innych rozwiązań. Mogą to być na przykład płytki z włóknocementu. Dobrze sprawdzi się również nowoczesny gont bitumiczny.

Koszty dachu naczółkowego

Koszty dachu zazwyczaj bezpośrednio związane są z jego wielkością. Wpływają one zarówno na koszty pracy dekarzy jak i oczywiście materiałów. Jak było wcześniej wspomniane, konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana, co niesie za sobą wyższe koszty robocizny. Ostatnie ceny oscylowały wokół około 100 zł za metr kwadratowy. Obecnie jednak mogą być wyższe i zapewne w najbliższych miesiącach będą rosły.

W przypadku dachu naczółkowego duży udział w kosztach mają okna dachowe, których cena może dochodzić nawet do 2 000 zł. Do kosztów dachu należy również doliczyć koszty orynnowania. Można przyjąć, że dom średniej wielkości będzie wymagał nakładu około 50 000 zł na dach naczółkowy. Oczywiście są to koszty szacunkowe, dokładny koszt można obliczyć, korzystając ze specjalnych kalkulatorów lub kosztorysu wykonawcy.

Dach naczółkowy to bardzo dobry wybór i nie tylko w górskich domach. Naczółki to efektowny dodatek, który nadaje eleganckiego oraz stylowego charakteru ścianie szczytowej. Naczółki również skutecznie chronią ścianę przed śniegiem oraz mocnym wiatrem.

Tego rodzaju dach daje również dużo miejsca na aranżację przestrzeni mieszkalnej na poddaszu. Jak widać mimo wyższego kosztu budowy, to dach naczółkowy ma bardzo wiele zalet i warto przemyśleć jego budowę.