Jak zrobić budę dla psa?

Autor Monika

Pies zasługuje na dobre mieszkanie. Będzie nim estetyczna buda dla psa, rodzaj psiego domu, który można z łatwością wykonać samodzielnie. Wystarczy trochę drewna, gwoździe, odrobina talentu i powstanie idealny, ciepły psi domek dla psa. Mówimy, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Dlatego warto zapewnić zwierzakowi pewien komfort – ciepłą strawę, wodę i właśnie ciepłą budę, która w zimie zapewni optymalne mieszkanie podczas dużych mrozów, a w lecie da osłonę przed palącym słońcem. Odpowiedzialny właściciel chętnie zadba o taką budę dla swojego czworonożnego przyjaciela.

Ocieplana buda dla psa – zacznij od projektu!

Od czego zacząć? Jak przy każdej budowie należy zacząć od projektu. Jest to na pewno projekt nieskomplikowany, ale dopiero dokładne rozrysowanie planu budy pozwoli określić wielkość, ilość materiału oraz przybliżony czas wykonania takiego domku dla psiaka. Zatem jeśli samodzielnie nie umiesz tego zrobić to poproś o pomoc kogoś z rodziny. Nie jest to bardzo trudne, ale trzeba mieć pewien talent architektoniczno-matematyczny. Dla chcącego jednak nic trudnego.

Buda dla psa z przedsionkiem – krok po kroku

Buda z przedsionkiem jest lepsza, ponieważ jest cieplejsza od domku bez przedsionka. W takiej budzie dobrze się mieszka psiakowi, szczególnie, gdy jego zadaniem jest pilnowanie domu. W niej znajdzie swoje miejsce w zimie, latem także schroni się przed żarem lejącym się z nieba. Budę można zbudować z drewnianych desek oraz krawędziaków. Dobre są ściany oraz podłogi z płyty. Może to być płyta OSB. Jest ona szczelna i daje komfort mieszkania. Należy wziąć płyty OSB i między nimi stworzyć izolację ze styropianu – najlepiej o grubości 5 cm. Na dnie podłogi układa się folię izolacyjną, która zabezpiecza budę przed wilgocią i daje psu komfort życia. Łączniki cieślarskie pozwolą dobrze połączyć wszystkie elementy psiej budy. Koniecznie trzeba budę impregnować, aby ochronić ją przed pleśnią oraz szkodnikami. Do budowy psiej budy przyda się piła, wiertarka, szlifierka. Czasami też młotek (jeśli budę zbijemy za pomocą gwoździ). Buda dla psa kosztuje ok. 500 złotych, będzie to oczywiście duża buda z przedsionkiem.

Najlepsza buda dla owczarka niemieckiego

Jaka jest najlepsza buda dla owczarka? Przede wszystkim duża, z przedsionkiem, postawiona blisko domu, by pies czuł się komfortowo, z miskami na jedzenie oraz wodę. W środku budy warto położyć materacyk lub chociaż gruby koc, by piesek czuł się dobrze i spał sobie smacznie. Nie jest to konieczność, ale wielu właścicieli myśli o takim kocyku, dzięki któremu pies poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

Zobacz także: Jak zbudować domek dla jeża? Co warto wiedzieć? Instrukcja budowy krok po kroku!

Idealna buda dla małego psa

Może być niewielka, z przedsionkiem lub bez. Przedsionek dodaje jej ciepła, dlatego częściej taka właśnie buda jest tworzona dla małego pieska. Koniecznie w środku budy powinno być legowisko, aby mały piesek czuł się komfortowo. Nie zaleca się układania słomy w budzie, ponieważ może ona namakać wodą, a poza tym może być źródłem alergii dla psa. Lepsza jest wykładzina, która nie namaka tak mocno jak słoma, albo koc.