Dachy dwuspadowe to jedna z najprostszych konstrukcji dachów i jednocześnie jest to najczęściej spotykane rozwiązanie. Dach dwuspadowy składa się z dwóch prostokątnych połaci, które stykają się na kalenicy. Ściany w górnej części mają kształt trójkąta. Dachy dwuspadowe pasują właściwie do każdego otoczenia.
Spis treści
Dach dwuspadowy – co to jest?
Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań są dachy dwuspadowe. Dach jest nieodzownym elementem każdego budynku i dopiero po jego zbudowaniu nasz nowy dom nabiera kształtu. W tym momencie mówimy, że dom jest w stanie surowym zamkniętym. Dachy dwuspadowe są bardzo popularne w naszym kraju. Spotkamy je nie tylko na dalekiej prowincji, ale i w miastach.
Konstrukcja dachu dwuspadowego jest bardzo prosta. Dwa prostokątne elementy biegną równolegle do długości budynku i stykają się ze sobą na kalenicy. Dachy tego typu mają również inne swoje nazwy. Do najpopularniejszych zaliczymy dach dwupołaciowy, siodłowy oraz dach szczytowy.
Ważnym elementem w konstrukcji takiego dachu są trójkątne boczne ściany, tak zwane ściany szczytowe. Ich zadaniem jest zamykanie bryły dachu w pionie. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dach taki składa się z dwóch połaci zamkniętych ścianą szczytową.
Zazwyczaj inwestorzy mają dość dużą swobodę przy wyborze dachu dwuspadowego. Jednak mogą być pewne ograniczenie, które wynikają wprost z planu zagospodarowania przestrzennego w konkretnym miejscu.
Wady i zalety dachu dwuspadowego
Zalety dachu dwuspadowego można rozpatrywać w różnych kategoriach. Po pierwsze z perspektywy finansowej. Tego typu rozwiązanie zazwyczaj jest atrakcyjne cenowo, przeważnie to najtańsze rozwiązanie. Koszty będą wyższe jeżeli będziemy musieli zwiększyć koszt nachylenia. Prosta konstrukcja jest dużą zaletą.
Więźba dachowa jest łatwa do wykonania, dzięki czemu trudno o popełnienie błędu. Stosując dach dwuspadowy, w dużej mierze możemy wyeliminować mostki termiczne. Kolejnym plusem jest uniwersalna estetyka dachu. Dach tego typu sprawdzi się w domach budowanych w różnych stylach. Zarówno nowoczesnych jak tradycyjnych.
Taki dach bez problemu wkomponuje się w niemalże każdą okolicę. Zarówno w dużym mieście jak i malutkiej wiosce. W przypadku takiego dachu zazwyczaj nie będziemy mieli żadnych problemów z zapisami w planie zagospodarowania przestrzennego.
Dach dwuspadowy umożliwia nam ułożenie właściwie każdego pokrycia. Począwszy od blachodachówek poprzez dachówki ceramiczne i betonowe aż po gonty bitumiczne. Jedynym ograniczeniem może być wymagany dla konkretnego pokrycia nachylenie dachu. Duża i regularna powierzchnia, to bardzo małe straty materiałów.
Dwuspadowa więźba daje bardzo wiele możliwości aranżacji. Szczególnie jeżeli chodzi o zagospodarowanie poddasza. Można tam stworzyć np. sypialnie. Stosując okna połaciowe, uzyskamy bardzo dobre doświetlenie pomieszczenia. Jeżeli na ścianach szczytowych również będą okna, to nasz poddasze będzie bardzo jasne. To zalety wnętrza. Zewnętrzną zaletą jest łatwość zamontowania paneli słonecznych.
Dach dwuspadowy jest również bardzo funkcjonalny. Jeżeli kąt nachylenia zostanie dobrany prawidłowo, to nie będzie zalegał nam śnieg, a woda z deszczu też będzie prawidłowo odprowadzana. Dach o takiej konstrukcji jest również bardziej odporny na uszkodzenia.
Dach dwuspadowy mimo wielu zalet, ma oczywiście również wady. Zalet jest znacznie więcej, ale do rzetelnej oceny powinniśmy również poznać wady. Dach dwuspadowy nie nadaje się do szerokich domów. Dach dwuspadowy nie zapewni wizualnego efektu wow. Jednak wielu wypadkach dach dwuspadowy będzie najlepszym rozwiązaniem.
Zobacz także: Dach czterospadowy – co warto o nim wiedzieć? Najważniejsze informacje
Konstrukcja dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy jest konstrukcją prostą, a do jego budowy używa się, zazwyczaj drewna budując konstrukcję, która nazywa się więźbą dachową. Jest to szkielet dachu z odpowiednio przegotowanego drewna. Zależnie od sposobu łączenia za sobą poszczególnych elementów wyróżniamy konstrukcje: krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa.
To jak zbudowana będzie więźba, zależy od rodzaju i wielkości dachu. Mniejsze dachy nie wymagają stosowania dodatkowych podpór. Dzięki temu zyskujemy dużo więcej miejsca na poddaszu. Jeżeli jednak rozpiętość dachu jest duża, to wówczas wykorzystanie tak zwanych płatwi (poziomych wzmacniających belek) jest konieczne. Drewno wykorzystywane do budowy powinno cechować się dobrą jakością, być odpowiednio wysuszone oraz właściwie zaimpregnowane.
Jak pokryć dach dwuspadowy?
Dach dwuspadowy można pokryć według własnych upodobań. Nie ma określonego i narzuconego okrycia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są blachodachówki oraz dachówki zarówno ceramiczne jak i betonowe.
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Blachodachówka jest rozwiązaniem najtańszym. Dostępnych jest bardzo wiele kolorów. Mimo niewysokiej ceny blachodachówka doskonale imituje dachówki czy też gonty. Jeżeli musimy czyścic często dach, to blachodachówka jest najłatwiejsza do czyszczenia.
Dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych materiałów stosowanych do pokrycia dachu. Na pierwszy rzut oka wyglądają naturalnie i kojarzą się z tradycyjnym, domowym budownictwem. Do zalet dachówki ceramicznej niewątpliwie należy wytrzymałość. Drugim popularnym i trochę tańszym rozwiązaniem są dachówki betonowe. Z wyglądu są do siebie ona bardzo podobne i na pierwszy rzut oka praktycznie nie do rozróżnienia.
Ważnym aspektem jest również kształt dachówki. Tutaj wybór jest szeroki i każdy musi do sprawy podejść indywidualnie. Do najpopularniejszych należą dachówki typu mnich czy też karpiówka. Dachówki dostępne są w różnych kolorach, jednak gama ich jest znacznie mniejsza niż w przypadku blachodachówki.
Cena za wykonanie dachu dwuspadowego
Dach jest jednym z droższych elementów podczas całej budowy domu. Z drugiej strony jest jego kluczowym elementem i konstrukcja musi być wykonana w sposób prawidłowy. Na dachu zdecydowanie nie warto oszczędzać. Dużą zaletą dachów dwuspadowych jest dość prosta konstrukcja, co po pierwsze przekłada się na niższy koszt budowy, a po drugie znacznie ogranicza ryzyko popełnienia błędu podczas budowy.
Na koszty budowy dachu składają się dwa elementy. Cena materiałów oraz koszty robocizny. W tej pierwszej kategorii znajdziemy między innymi drewno, wszelkiego rodzaju łączniki oraz oczywiście pokrycie jak papa, folia paroizolacyjna i inne elementy. To wszystko wpływa na koszty budowy dachu. Znaczącym kosztem jest pokrycie jak dachówka czy też blachodachówka oraz rynny.
Trudno jednoznacznie określić całkowity koszt dachu. Można jednak przyjąć, że dach o powierzchni około 150 metrów kwadratowych powinien zamknąć się w kwocie około 50 000 zł. Oczywiście wpływ na to ma wiele czynników takich jak, chociażby region budowy czy też koszty materiałów w okolicy. Oczywiście im bardziej skomplikowany będzie kształt dachu, tym cena będzie wyższa.
Zobacz także: Malowanie natryskowe
Jak zrobić dach dwuspadowy? Poradnik krok po kroku
Budowa dachu jest zwieńczeniem pewnego etapu i krokiem do kolejnego. Jeżeli planujecie samodzielnie budować dach dwuspadowy, to należy wszystko dobrze przeanalizować. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednie zaplanowanie miejsc podpór, aby dach był stabilny i wytrzymały. Poniżej znajdziecie instrukcję krok po kroku, jak przebiega budowa dachu dwuspadowego.
Pierwszym krokiem jest przymocowanie murłat w specjalnie przygotowanych przegrodach. Następnie ustawia się krokwie i na tej podstawie konstruuje konstrukcje więźby. Kolejnym krokiem jest obicie dachu specjalną folią dachową lub wykonanie deskowania (szczelne obicie dachu deskami). Kolejnym krokiem jest położenie murłat. Następnie wykonuje się orynnowanie, prace związane z kominem i oknami połaciowymi. Teraz przychodzi czas na ułożenie wybranego pokrycia dachowego. Ostatnim etapem jest wykonania termoizolacji. Układanie dachu możemy uznać za zakończone.
Dach dwuspadowy ma wiele zalet. Atrakcyjne koszty budowy oraz duża przestrzeń na poddaszu sprawiają, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.