Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Budowa krok po kroku

Autor Kamil

Skalniak to marzenie niejednego ogrodnika. Choć wydaje się to trudnym zadaniem, przy odrobinie chęci i dobrym planowaniu, piękny skalniak ozdobi każdy ogród. Wymaga to jednak dużego nakładu pracy i wiedzy na temat roślin. Znajomość ich wymagań i zastosowanie odpowiednich kamieni w połączeniu ze zmysłem estetyki potrafi dać wspaniały efekt, który zrekompensuje cały trud. Niezbędna wiedza i dobry plan sprawią, że praca nad skalniakiem będzie czystą przyjemnością.

Jak powinien wyglądać skalniak – projekt

Skalniaki to forma przeniesienia odrobiny gór do naszego ogrodu. Górska przyroda, która stanowi inspirację dla skalniaków, jest punktem wyjścia dla różnorodnych form, jakie można ukształtować. Skalniak powinien naśladować naturę, jednak mamy pełną dowolność w kreowaniu przydomowego, skalnego ogrodu.

Najczęściej skalniaki mają formę usypanego wniesienia. Daje to dużą swobodę kreacji. Skalniak może ozdobić strumyk, czy oczko wodne u stóp wzniesienia. Im większe, czy bardziej rozbudowane formy wniesień, tym bardziej zróżnicowane elementy, tworzące nasz skalniak. Jednak nie należy ograniczać się tylko do wzniesień. Skalniak może też bardziej nawiązywać do górskiej łąki, i być małym, skalnym ogrodem. Można również tworzyć skalniaki w oparciu o istniejące murki i płoty.

Istotną częścią jest zaplanowanie skalniaka – warto najpierw narysować szkicowy plan ogrodu z rozmieszczeniem poszczególnych roślin i elementów. Pozwoli to na uniknięcie chaotycznego nasadzania roślin i estetyczne rozplanowanie wszystkich części ogrodu. Skalniak jest ogrodem naturalistycznym, i jego kształt może być dowolny. Warto unikać figur geometrycznych – linii, okręgów, kwadratów i dążyć do jak najbardziej naturalnych kształtów

Zobacz także: Jak zrobić kwietnik z palet? Gdzie najlepiej sprawdzi się kwietnik z palety?

Skalniak w cieniu, czy skalniak na słońcu?

Położenie skalniaka odgrywa bardzo ważną rolę. Dobór roślin jest ściśle związany z ich lokalizacją. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Przed wyborem miejsca na skalniak warto poobserwować ogród i wybrać możliwie jak najbardziej nasłonecznione miejsce – większość roślin skalnych najlepiej czuje się w dobrze ogrzanych, słonecznych lokacjach. Idealnym miejscem na skalniak są południowe i południowo-zachodnie zbocza. Przez cały dzień są mocno nasłonecznione. Jednak przy decyzji na lokalizację skalniaka w pełnym słońcu, należy posadzić na nim wyłącznie światłolubne rośliny tolerancyjne na okresowe przesuszenie, na które są szczególnie narażone podczas letnich upałów.

Wschodnie zbocza są znacznie mniej nasłonecznione, zaś najmniej odpowiednie są zbocza północne, pozostające w półcieniu przez cały dzień. Możliwe jest założenie skalniaka w cieniu, wiąże się to jednak ze znacznie mniejszą liczbą roślin. Warto pamiętać, by nie budować skalniaka przy wysokich drzewach, które będą go nadmiernie zacieniać zaś korzenie będą pobierać wodę.

Z czego zbudować skalniak – najlepsze materiały i rośliny

Podstawą każdego, ozdobnego skalniaka są ozdobne kamienie. Ich dobór również nie są przypadkowe. Najlepiej sprawdzają się kwarcyty, piaskowce, łupki i wapienie, które oddają urok górskich krajobrazów. Należy pamiętać jednak, aby używać tego samego rodzaju kamieni. Mieszanie skał różnych rodzajów stworzy wrażenie sztuczności. Zróżnicowane kształty skał tego samego rodzaju kamienia uspójnią różnorodność roślinności, i stworzą naturalną formę ogrodu. Kamienie powinno się zagłębiać na 1/3 ich wysokości w podłoże, dzięki czemu skalniak uzyska stabilność.

W ogrodowym skalniaku dominują gatunki płożące, niskie, charakteryzujące się zwartym pokrojem, intensywnymi barwami i silnym zapachem. Często wyróżniają się również zimozielnonymi liśćmi. Dominuje na nim różnorodność gatunków, kolorów i form, i choć powinno ograniczać się do roślin wysokogórskich, można urozmaicić skalniak rośliny z innych środowisk.

Do najpopularniejszych roślin na skalniak należą:

  • bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia)
  • dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
  • dzwonek karpacki (Campanula carpatica)
  • goździk pierzasty (Dianthus plumarius)
  • płomyk szydlasty (Phlox subulata)
  • rojnik (Sedum)
  • rozchodnik (Sempervivum)
  • skalnica Arendsa (Saxifraha x arendsii)
  • zawciąg nadmorski (Armeria maritima)
  • żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)

Zobacz także: Cebula dymka – kiedy i jak sadzić cebulę w ogrodzie

W ogrodach skalnych pięknie komponują się również tulipany botaniczne (Tulipa), narcyzy (Narcissus), szafirki (Muscari) oraz krokusy (Crocus). Są to najpopularniejsze i najbardziej efektowne niskie rośliny cebulowe.

Aby stworzyć piękny skalniak istotna jest harmonia i umiar. Dla barwnych i wyrazistych roślin należy stworzyć tło. Idealnie sprawdzą się tu rośliny iglaste – płożące, krzewy jak i drzewa – sosny (Pinus), świerki (Picea), modrzewie (Larix) oraz mniejsze rośliny takie jak jałowce (Juniperus), żywotniki (Thuja) i cyprysiki (Chamaecyparis). Aby stworzyć estetyczną kompozycję należy kierować się zasadą, by wysokie rośliny zawsze sadzić z tyłu, duże rośliny sadzić pojedyńczo, niskie z przodku, zaś małe w grupach.