W Polsce zaobserwować można dwa gatunki jeża: wschodniego, który występuje na terenie całej Polski oraz europejskiego, który zamieszkuje głównie tereny Śląska. Oba gatunki są pod ochroną. Jeż zapada w sen zimowy, a podczas tego czasu jego metabolizm zwalnia i temperatura ciała z 36°C zmniejsza się do 1°C. Dlatego bardzo ważne jest, aby znalazły na ten czas ciepłe i suche schronienie. Można im pomóc, stawiając domek. Zobacz, jak zbudować domek dla jeża.
Spis treści
Jak prosto zrobić samodzielnie domek dla jeża?
Warto postawić domek dla jeża na zimę, tak aby bezpiecznie mógł zapaść w sen. Zrobienie go samodzielnie nie powinno stanowić większego problemu. Ten niewielki budyneczek może znacznie ułatwić ssakowi przetrwanie trudnego, zimowego okresu. Jak wykonać domek dla jeża?
Wymiary domku dla jeża:
Domek jeża nie powinien być niższy niż 35 cm, a szerokość i długość powinny mieć około 40-50 cm. W mniejszym domku zwierzę prawdopodobnie by się nie zmieściło lub męczyło podczas zimowego odpoczynku.
Oprócz standardowego prostokątnego domku można zrobić również przedsionek, aby zapewnić zwierzęciu większą ochronę przed drapieżnikami. Wymiary wejścia do przedsionka powinny oscylować w granicach 20 x 15 cm.
Zobacz także: Rozplenica japońska – ozdobna trawa do Twojego ogrodu! Uprawa i pielęgnacja
Domek dla jeża – jak zrobić?
Pierwszym etapem budowy domku jest przygotowanie projektu domku dla jeża. Nie musi być on przesadnie dokładny i profesjonalny. Wystarczy naszkicowanie na kartce wszystkich elementów, wraz z wymiarami. Nim przystąpisz do budowy domku, przygotuj wszystkie niezbędne materiały. Będziesz potrzebować skrzynki o odpowiednich wymiarach i wyrzynarki. Możesz również zbudować domek dla jeża z palety. Jeśli decydujesz się o umieszczeniu przedsionka, przygotuj cztery deseczki. Do połączenia ze sobą elementów będziesz potrzebować gwoździ i młotka. Przygotuj również folię i kawałek węża ogrodowego.
- Cztery deseczki zbij ze sobą za pomocą młotka i gwoździ, w taki sposób, aby powstał wąski tunel.
- Na dłuższym boku skrzyni zrób wyrzynarką otwór, o wymiarach takich samych jak przedsionek.
- W bocznej ścianie skrzynki przygotuj otwór, w którym umieścisz kawałek węża ogrodowego. Zapewni on wentylację powietrza.
- Włóż przedsionek do przygotowanego w skrzynce otworu. Oba elementy połącz ze sobą gwoździami, wbijając je pod kątem. Główki gwoździ zatrzymają przedsionek wewnątrz skrzynki.
- Dach domku zabezpiecz folią, a wnętrze wyłóż suchymi liśćmi i trocinami.
Domek dla jeża – bezpieczny sen zimowy dla jeży, ciekawy element dla miłośnika przyrody
Jeże w Polsce objęte są ochroną. Coraz częściej tracą one swoje naturalne środowiska i trafiają do miast. W środowisku ludzkim są one o wiele bardziej narażone i czyhają na nie nowe zagrożenia np. samochody, koszenie trawników, wypalanie traw.
Jeże potrzebują pomocy w przetrwaniu. Ustawienie w swoim ogrodzie niewielkiego drewnianego domku, nie zaburzy jego estetyki, a wręcz może zapewnić ciekawy obiekt obserwacyjny.
Ustawianie domków dla jeży i dbanie o zagrożone gatunki zwierząt stanowią również dobrą lekcję dla dzieci. Najmłodsi członkowie domu przez okres jesienny i zimowy mogą bacznie obserwować domek i poczynania jeża. Nauka poprzez doświadczenie jest ciekawszą lekcją niż dowiadywanie się tego z książek.
Gdzie postawić domek dla jeża?
Jeże w swoim naturalnym środowisku chowają się głównie w norach, dzikich częściach parków, ogrodów i lasów. Domek dla jeża w ogrodzie powinien zostać umieszczony w jego mało uczęszczanej części. Daleko od domu właścicieli i części gospodarczych.
Odpowiednie miejsce to takie, w którym nie gromadzi się woda i nie znajduje się blisko budy psa lub innych drapieżników, którzy mogą wystraszyć małego ssaka. Jeże lubią obecność krzaków i żywopłotów.
Jeż w ogrodzie – to musisz wiedzieć
Obecność jeża w ogrodzie jest nie tylko dodatkiem, który cieszy oko, ale również bardzo dużą pomocą. Jeże zwalczają wiele szkodników m.in. ślimaki. Jeże niechętnie zamieszkują idealnie zadbane ogrody. Wolą gęstwiny krzaczków i zarośli. Nie oznacza to, że aby jeż się u ciebie zadomowił, musisz poświęcić swój schludny ogórek. Wystarczy, jeśli w najmniej uczęszczanej części ogrodu, pozostawisz dziko rosnący krzak.
Zobacz także: Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Budowa krok po kroku
Gotowy domek dla jeża – gdzie kupić i jaki wybrać?
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać domek dla jeża, możesz przejrzeć oferty sklepów. Gdzie kupić domek dla jeża, który można umieścić w ogrodzie?
Wiele sklepów zoologicznych oferuje domek dla jeża pigmejskiego. Przed zakupem takiego domku, należy upewnić się, że sprawdzi się on również w ogrodzie. Zazwyczaj takie domki również są drewniane i nie posiadają odpływu powietrza. Dlatego przed wystawieniem ich do ogrodu, należy wywiercić dziurkę na węża i okryć dach domku folią, aby nie przemókł, a drewno nie zgniło.
Cena domku dla jeża nie jest wygórowana. Jest to koszt około 100-150 zł. Oczywiście, samodzielne wykonanie z dostępnych przedmiotów jest znacznie tańsze.
Jeżom można pomagać na wiele sposobów. Oprócz praktycznego skorzystania z wiedzy, jak zrobić domek dla jeża, warto również ograniczyć produkcję chemii i zadbać o środowisko. W Polsce funkcjonują również fundacje, zajmujące się pomocą jeży, które można wesprzeć.