Budowa domu – krótki opis każdego etapu

Autor Monika

Budowa domu stanowi dla wielu osób największą inwestycję życia. W końcu nie od dzisiaj się mówi, że własny dom to największy majątek, jaki można posiadać. Jednak droga  od pomysłu na budowę domu do pierwszej nocy spędzonej w nim jest bardzo długa i wyboista. Przed każdym z etapów zbliżających nas do upragnionego końca budowy domu musimy dokładnie przeanalizować wszystkie wybory, w taki sposób, by cały proces został przeprowadzony szybko i bez zbytniego obciążenia finansowego. Poniżej przedstawione zostaną 3 najważniejsze kroki, które umożliwią nam zamieszkanie we własnym wymarzonym domu.

Wszelkie papierowe pozwolenia

To właśnie formalności związane z budową domu są na samym początku największym wyzwaniem dla wszystkich osób budujących dom. Fundamentalny dokument, który pozwoli nam rozpocząć pracę to pozwolenie na budowę, która jest uzyskiwana od starosty powiatowego lub prezydenta miasta. Jednak wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę musimy zgromadzić szereg załączników, które stanowią obowiązkowy komplet dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia. Wśród dokumentów niezbędne jest załączenie planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Dodatkowo do pozwolenia na budowę niezbędne jest załączenie projektu budowlanego oraz mapy sytuacyjnej. Ostatnim z dokumentów niezbędnych to potwierdzenie przyłączenia wszystkich niezbędnych mediów takich jak ścieki, woda, energia oraz gaz. 

Zobacz także: Odbiór mieszkania – co warto wiedzieć przed odbiorem? Najważniejsze aspekty

Stan surowy otwarty i zamknięty, instalacje

Kolejnym etapem jest sama budowa domu. Pamiętajmy, by dokładnie zastanowić się przed zatrudnieniem konkretnej ekipy budowlanej. W momencie, gdy praca się rozpocznie, prace rozpoczynają się od położenia fundamentów, ścian, a następnie pokrycia dachowego. Jest to stan surowy otwarty. W momencie, gdy nasz dom jest wyposażony w drzwi, okna oraz bramę garażową, możemy mówić o stanie surowym zamkniętym. Całkowite koszta doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego stanowią około 50% całkowitych kosztów. Kolejnym elementem jest przeprowadzenie odpowiednich instalacji wodno-ściekowych, elektrycznych, a także gazowych. Tak przygotowany dom jest gotowy do wykończenia, które niejednokrotnie stanowi największe wyzwanie. 

Wykończenie

Wykończenie postawionego domu to wszelkie prace związane z odpowiednim wykończeniem podłóg, ścian, a także sufitu, a także urządzenie i umeblowanie całego domu. W kwestii kosztów sprawa jest zależna od naszych potrzeb, a także wyboru, jakiego dokonamy względem materiałów budowlanych , komponentów a także samych mebli. Wykańczanie domu to stosunkowo długotrwały proces, który w zależności od naszej ekipy budowlanej może trwać nawet pół roku. Warto więc podczas tego etapu uzbroić się w cierpliwość i stale monitorować postępy pracy. Jak powszechnie wiadomo, wykończenie kuchni oraz łazienki jest najbardziej czasochłonne i wymaga największych środków finansowych. W momencie, gdy wykończenie domu zbliża się do końca, my możemy być szczęśliwi końcem całego długotrwałego procesu, jakim z pewnością jest budowa nowego domu.