Ekipa budowlana – czyli z kim, jak, i za ile

Autor Wiktoria

Budowanie domu to poważna inwestycja i dość skomplikowany proces. Doskonałym rozwiązaniem jest więc posiadanie ekipy budowlanej, której w pełni można zaufać. Oczywiście zdarza się, że znalezienie takiej wcale nie jest łatwe. To dlatego koniecznie trzeba wiedzieć, w jaki sposób podejść do tematu, aby nie dać się oszukać oraz, aby praca była wykonana na najwyższym poziomie.

W jaki sposób sprawdzić opinie o ekipie budowlanej?

Sprawdzenie opinii o wybranej przez siebie ekipie budowlanej, jest niesamowicie ważne. Przede wszystkim można zrobić to za pośrednictwem internetu. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie znalezione informacje koniecznie muszą być prawdziwe. W końcu w internecie bardzo łatwo można wystawić komuś negatywną opinię bez żadnego uzasadnienia. To dlatego dobrym rozwiązaniem jest po prostu sprawdzenie danej firmy w rejestrze przedsiębiorców. Oprócz tego porozmawiać można z inwestorami i spytać ich o to, czy byli zadowoleni z pracy, jaki jest sposób ich pracy oraz czy zdążyli wykonać wszystko w określonym czasie. Dzięki temu uzyskane informacje można porównać sobie z tymi, które podała sama ekipa.

Zobacz także: Budowa domu – krótki opis każdego etapu

Koszt ekipy budowlanej

Koszt ekipy budowlanej oczywiście może różnić się na podstawie świadczonych usług. Warto jednak zapytać ich o to na samym początku, aby później uniknąć przykrych niespodzianek. Koszt może być zależny od czasu pracy, czy też powierzonych zadań. Podstawą jest jednak to, aby pod żadnym pozorem nie dawać ekipie zaliczek. Rozliczenia powinny następować po wykonanej pracy oraz po odbiorze jej przez kierownika budowy. Podstawą jest także odpowiednio sporządzona umowa.

Rzeczy które należy ustalić z ekipą budowlaną

Tak naprawdę jest wiele kwestii, które koniecznie muszą być omówione z ekipą budowlaną. Przede wszystkim należy jasno ustalić termin rozpoczęcia pracy i zawrzeć to w umowie. Oprócz tego ekipa już na początku powinna przeprowadzić początkową wycenę swojej pracy, aby mieć pełną świadomość, o jakich kosztach się rozmawia. Przy tej kwestii od razu należy ustalić sposób rozliczania się, czyli to kiedy i w jaki sposób przekazywane będą pieniądze. Dla obydwu stron ważne powinno zostać także określenie sposobu pracy, czyli to, czy pracują również na innych budowlach, i w jakie dni tygodnia mogą wykonywać swoje obowiązki.

Jedną z najważniejszych kwestii jest także określenie, kto kupuje potrzebne do budowy materiały. Często obowiązek ten przejmuje ekipa budowlana, ale wtedy znów trzeba pilnować dodatkowych kosztów i sposobów rozliczania. Jest to jednak łatwiejsze z tego względu, że często ekipy budowlane posiadają zniżki w swoich stałych sklepach lub po prostu pracują na ulubionych materiałach.

Pod uwagę trzeba wziąć także pozostałe, dodatkowe koszta oraz kwestie, takie jak, chociażby wynajem koparki. Kto się tym zajmie i kto ich przypilnuje? Czy ekipa posiada swoje własne piły i betoniarkę, czy trzeba je wynająć? Jest naprawdę wiele kwestii, które na spokojnie warto omówić z ekipą, która odpowiedzialna będzie za budowę.