Podłoże, na którym przykleja się wykładzinę, powinno być odpowiednio przygotowane. Musi być wygładzone, czyste i wytrzymałe. Trzeba więc zacząć od wyrównania powierzchni podłogi. W przypadku gdy wykładzinę kładzie się w pomieszczeniu, w którym posadzka jest z lastryko lub skałodrzewu, trzeba zlikwidować mały cokolik, zastępujący przeważnie listwę podłogową. Cokolik ten można odłupać mocnym śrubokrętem albo lepiej za pomocą przecinaka do blachy. Przecinak przykłada się ostrym końcem skośnie do podłogi i silnie go dociskając uderza się młotkiem w trzonek. W taki sposób należy odłupać cały cokolik po kawałku.
Zobacz także: Malowanie stolarki okiennej i drzwiowej
Dla otrzymania gładkiej powierzchni podłogi, miejsca odłupane wypełnia się zaprawą cementową lub gipsową, ewentualnie, jeśli ubytki są nieduże, szpachlówką. Przed wypełnieniem otworów podłogę trzeba dokładnie oczyścić z pyłu i innych zanieczyszczeń. Po wyłożeniu podłogi mocujemy listwy drewniane. Należy w tym celu przed naklejeniem płytek osadzić w ścianie klocki, do których będą przybijane listwy. Nie wymagają osadzenia klocków listwy podłogowe z tworzywa sztucznego (specjalnie produkowane do wykładzin z tworzywa sztucznego), które przytwierdza się klejem.

Dokładnie wyrównane podłoże szlifuje się papierem ściernym gruboziarnistym, usuwa pył i przemywa całą powierzchnię rozpuszczalnikiem.
Do posadzki z desek można przykleić płytki lub wykładzinę z rulonu. Nie należy jednak wykładziny przyklejać bezpośrednio do desek ze względu na to, że po pewnym czasie użytkowania na powierzchni wykładziny ukazałby się cały rysunek spoin oraz słojów drewna. Wykładziny z tworzyw sztucznych są plastyczne i dlatego wymagają gładkiego podłoża, co można uzyskać stosunkowo łatwo, wykładając całą powierzchnię podłogi drewnianej twardymi płytkami spilśnionymi. Powinny one być tak dopasowane, aby spoiny między nimi były jak najmniejsze. Spoiny w środku pomieszczenia powstają z zestawienia boków arkuszy ciętych mechanicznie. Krawędzie płyt spilśnionych przycinane piłą powinny znaleźć się wzdłuż obwodu pomieszczenia.
Płyty należy przybić do podłoża gwoździami. Każdą przybija się na obwodzie, a oprócz tego, w przypadku stosowania dużych płyt, dodatkowo co 40 cm w środku płaszczyzny. Gwoździe powinny być wbijane w równych odstępach i w równych liniach. Na tak przygotowanym podkładzie, po przetarciu papierem ściernym i przemyciu rozpuszczalnikiem, można dopiero nakleić wykładzinę z tworzywa sztucznego.