Budowa fundamentów – co warto wiedzieć?

Autor Monika

Rodzaje fundamentów

Fundamenty, a inaczej ławy betonowe powszechnie stosuje się do usadowienia budynków jednorodzinnych, ale również do piętrowych budowli. Do wcześniej wykonanych wykopów wprowadza się mieszankę betonową, a przeciwdziałając nierównomiernemu osiadaniu gruntu ławy zbroi się w stalowe pręty. W przypadku niedostatecznej nośności gruntu stosuje się ławy żelbetonowe, czyli zbrojone poprzecznie. Zazwyczaj fundamenty kładzie się na dwa sposoby – pośrednio i bezpośrednio:

• Fundamenty pośrednie mają głębokie posadowienie. Obciążenie jest w ich przypadku przekazywane na nośną warstwę gruntu. Oznacza to, że wszelki nacisk jest kierowany do warstwy głębszej dzięki: palom fundamentowym i ścianom szczelinowym tworzących ruszt fundamentowy.
• Fundamenty bezpośrednie to inaczej fundamenty płytkie (płyty i stopy fundamentowe). Ich usadowienie nie jest głębsze niż 4 metry. Są wykonywane na nośnej warstwie gruntu i bez specjalnych umocnień, czy obniżania poziomu wody gruntowej. Takie fundamenty wylewa się pod większość domów w Polsce.

Zobacz także: Wzmocnienie drzwi zewnętrznych

Jak wykonać zbrojenie fundamentów?

Pierwszym etapem budowy fundamentów jest zrobienie wykopów i przygotowanie szalunków. Zazwyczaj w przypadku gorszej jakości gruntu wykonuje się drewniane szalunki, jednak gdy gleba jest zbita i zwarta – wystarczą szalunki ziemne. Przed wylaniem zaprawy należy wykonać dokładne zbrojenie fundamentów. Do utworzenia go potrzebne nam będą stalowe pręty o średnicy 12 – 16 mm. Łączy się je za pomocą strzemion o średnicy około 6 mm. Ciekawe jest to, że większość projektów budowlanych nie posiada dokładnych wytycznych dotyczących prawidłowego układu prętów pod fundamenty. Pracownicy sami rozplanowują ich ułożenie, znając jedynie odpowiednie wymiary. Zbrojenie tworzy szkielet przestrzenny fundamentu. Każda ściana składa się z czterech prętów podłużnych, które łączymy ze sobą strzemionami, w celu utrzymania trwałości. Strzemiona sprawiają, że ława fundamentowa jest wytrzymalsza. Wykonując takie zbrojenie musimy zwrócić szczególną uwagę na naroża, które należy mocno i dokładnie zakotwiczyć. Takie działanie pozwoli równomiernie rozłożyć obciążenie i w przyszłości nie doprowadzi do pękania ścian. Musimy jednak pamiętać, że dodatkowe pręty narożne muszą posiadać taką samą średnicę, jak te główne, aby równomiernie przekazywać obciążenie. W przeciwnym wypadku będą mniej odporne. Wykonując zbrojenie fundamentów warto używać prętów dobrej jakości. Powinny być dokładnie oczyszczone z zabrudzeń, błota, oleju, czy smaru. Jeśli źle wyczyścimy nasze pręty – możemy osłabić wytrzymałość zbrojenia. Takie substancje i zabrudzenia zmniejszają przyczepność mieszanki betonowej.

budowa fundamentów

Jaki jest koszt budowy fundamentów?

Przy budowie domu bez piwnicy wykonywana jest płyta fundamentowa na poziomie dolnej kondygnacji budynku. Koszt takiego przedsięwzięcia oraz materiałów wynosi około 147 – 241 złotych za metr kwadratowy. Średnia kwota to około 187 złotych za metr kwadratowy. Do tego dochodzi koszt robocizny, który jest zależny od firmy budowlanej, natomiast średnia cena to około 64 złote za metr kwadratowy. Należy jednak pamiętać, że każda firma inaczej się ceni, dodatkowo ceny materiałów też mogą się zmieniać, dlatego warto znaleźć produkty i budowlańców odpowiadających naszym oczekiwaniom.