Kilka lat temu do powszechnego obiegu weszło słówko smart. Używane jest najczęściej w kontekście nowych technologii. Co właściwie oznacza? Jest to angielski odpowiednik przymiotnika inteligentny, można też odczytywać jego znaczenie jako sprytny. A dlaczego to słowo na stałe zagościło na rynku budownictwa i nowych technologii. Bo charakteryzuje właśnie te najnowsze trendy w projektowaniu. Obecnie wszystko musi być smart, co w kontekście wszechobecnego i ogólnie dostępnego Internetu, zupełnie nie zaskakuje.
Spis treści
Najnowszy trend technologiczny – inteligentne domy
Inteligentne muszą być także domy. Czym będą się charakteryzować? Przede wszystkim powinny zapewniać możliwość sterowania różnymi parametrami i wydarzeniami za pomocą smartfona.
Dotknięcie ekranu powodować ma otworzenie bramy, drzwi wejściowych, wyłączenie alarmu, nastawienie prania lub zraszaczy do trawy, kontrolę instalacji wodnej lub kanalizacyjnej, przygotowanie kawy, czy sterowanie ogrzewaniem lub oświetleniem. Szczególnie ta ostatnia opcja jest bardzo rozbudowana i coraz bardziej pożądana.
Zobacz także: Żarówki LED – barwa ciepła czy zimna? Jaką wybrać?
Dzięki zdalnemu kontrolowaniu iluminacji wewnątrz i na zewnątrz budynku, możliwe jest odstraszenie złodziei przez złudzenie fałszywej obecności, czy wyłączenie zapomnianych świateł. Ale system inteligentnego oświetlenia pozwala na wiele więcej. Dzięki posiadaniu takiego uniwersalnego pilota do wszystkich źródeł światła, można praktycznie zupełnie zrezygnować z włączników ściennych, a każda lampa zaświeci tak, jak zostanie ustawiona.
Warto podjąć decyzję odnośnie przygotowania takiego systemu już na etapie wznoszenia domu czy wykańczania mieszkania, tak aby nie ponosić dodatkowych kosztów na późniejszych etapach. Instalacja taka wymaga bowiem nie tylko wiedzy fachowców, ale także spełnienia odpowiednich warunków technicznych.

Inteligentne żarówki – sposób na sterowanie oświetleniem w Twoim domu
Najważniejszym elementem inteligentnego systemu oświetlania jest specjalny mostek. To za jego pomocą zaprogramować można wszystkie źródła światła. Do jednego takiego mostka przypisana jest ich konkretna ilość, zwykle na tyle duża, że wystarcza do oświetlenia średniego mieszkania. Oprócz mostka potrzeba inteligentnych żarówek. W systemie działać będą tylko specjalne żarówki, które są kompatybilne z mostkiem. Dlatego warto zdecydować się na ofertę jednego producenta.
Takie inteligentne żarówki świecą tak jak standardowe, dopóki nie zostaną zmienione ich ustawienia. Za pomocą smartfona lub włącznika można regulować jasność i natężenie światła, a także jego barwę. Można takie żarówki zaprogramować czasowo i np. zlecić im włączenie lub wyłączenie się o konkretnej godzinie.
Lampy w pokoju dziecinnym gasnące o określonej porze, wyznaczą czas na sen, a lampki przy łóżku w sypialni wybudzą rano ze snu delikatnym, ciepłym światłem.
Można też zaprogramować scenariusze oświetlenia na każdą okazję, ustawiając parametry grupy lamp. Pozwoli to na dopasowanie oświetlenia do sytuacji, np. na wieczorny relaks, pracę biurową lub generalne porządki. Oczywiście żarówki mogą pełnić także dodatkowe funkcje, jak zmiana parametrów w rytm muzyki, czy świecenie na wybrany kolor. Wszystko to jest odpowiedzią na preferencje użytkowników.