Organizacja budowy

Podstawowe wyposażenie w narzędzia

Wykonanie określonego zadania wymaga doboru właściwego narzędzia oraz umiejętnego posługiwania się nim. Początkujący majsterkowicz, urządzający dopiero swój warsztat domowy, powinien raczej podejmować niewielkie zadania, do których wykonania potrzebna jest mała liczba wybranych narzędzi. Pamiętać jednak należy, że nie istnieją narzędzia o wszechstronnym zastosowaniu.

Skrzynka narzędziowa dla początkujących
Skrzynką narzędziową nie może być szuflada, w której walają się bezładnie uszczelki gumowe, sznurki, tubki dawno zeschniętego kleju, młotek z luźnym trzonkiem itp. uszkodzone narzędzia.
Szuflada na narzędzia powinna umożliwiać przejrzyste ulokowanie zapasu posiadanych narzędzi. W tym celu należy ją podzielić na przegródki za pomocą małych pudelek lub kartonów albo za pomocą cienkich deseczek. Mniejsze narzędzia i materiały różnego rodzaju (np. gwoździe, śruby, uszczelki i kołki) można dzięki temu przechowywać w sposób przejrzysty, tak żeby były łatwo dostępne bez szukania.
Skrzynka na narzędzia z twardego kartonu, a jeszcze lepiej z drewna, ma tę przewagę nad szufladą, że można ją każdorazowo przenosić. Samodzielne skonstruowanie skrzynki narzędziowej opłaca się zawsze wtedy, gdy wielkość skrzynki chcemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.
Wózek warsztatowy i szafa warsztatowa mają najczęściej zastosowanie w przypadku zlokalizowanego w jednym miejscu “majsterkowania”, które zasadniczo odbywa się na stole warsztatowym i stole stolarskim. Początkujący majsterkowicz powinien kupować pierwsze narzędzie rozważnie, dostosowując je do własnych potrzeb i nie dążąc od razu do kompletnego wyposażenia.

Podstawowe narzędzia i ich zastosowanie
Podstawowy zbiór narzędzi nie musi przekraczać półtora tuzina. Taki zestaw stanowi wystarczające wyposażenie do prostych robót z drewnem i metalem. Zestaw ten można stopniowo rozszerzać i wzbogacać, co umożliwi z biegiem czasu podejmowanie trudniejszych zadań. Nie stanie się także zbyteczny, jeśli pewnego dnia przejdziemy na “specjalizację”, tzn. jeśli zaczniemy zajmować się określoną dziedziną majsterkowania. W tym przypadku trzeba będzie jedynie uzupełnić nasz stan posiadania narzędziami specjalnymi.