Odbiór mieszkania od dewelopera jest dla wielu osób spełnieniem marzenia i rozpoczęciem nowego etapu życia. Naturalne jest, że chce się ten etap rozpocząć z idealnie wybudowanym mieszkaniem. Niestety nie zawsze tak jest i należy sprawdzić, czy lokal odbierany od dewelopera jest zgodny z zawartą umową. Stan mieszkania można sprawdzić podczas odbioru. Z artykułu dowiecie się, na co zwracać uwagę podczas odbioru mieszkania.
Spis treści
Odbiór mieszkania – dlaczego jest taki ważny?
Odbiór techniczny mieszkania jest bardzo ważnym aspektem zakupu i w żadnym wypadku nie powinien zostać pominięty. Jest on ważny z kilku powodów, ale najważniejszym z nich jest możliwość sprawdzenia wszelkich usterek. Nawet jeżeli na pozór wydają się one nieistotne, to mogą one w przyszłości mieć znaczny wpływ na użytkowania mieszkania. Na etapie odbioru możemy jeszcze zażądać od dewelopera naprawy wady.
Odbiór techniczny, jeżeli wykaże błędy, to może być podstawą do reklamacji. Na jej podstawie możemy oczekiwać naprawy przez dewelopera lub obniżenia ceny. Jeżeli podczas odbioru nie zauważymy tych usterek, to naprawę będziemy musieli wykonać na swój koszt.
Zobacz także: Stan deweloperski – co wchodzi w jego skład? Podpowiadamy
Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?
Rzadko kiedy zdarza się, że odbierane od dewelopera mieszkanie nie ma wad. Zazwyczaj jakieś usterki się znajdzie. Nie każda usterka wynika z zaniedbania dewelopera, zdarza się, że usterka jest spowodowana np. działaniem warunków atmosferycznych lub wynika ze złego zabezpieczenia materiałów budowlanych. Do podpisania protokołu, to na deweloperze ciąży obowiązek naprawy wszelkich usterek. Na co zwrócić uwagę podczas odbioru:
Kąty proste
Kąty proste mają bardzo duże znacznie. Jeżeli ich nie będzie, to wstawiona w rogu szafa będzie odstawała od ściany. Zdarza się, że na planie mieszkania kąty nie są zaplanowane jako kąty proste, warto na to zwrócić uwagę.
Ściany
Ściany i sufity powinny być równe, bez wybrzuszeń oraz powinny być suche. Jakiekolwiek ślady wilgoci to stan alarmujący.
Ościeżnice i drzwi
W tym przypadku wady zazwyczaj widoczne są gołym okiem. Sprawdzając stolarkę, należy porównać układ okien z tym na projekcie. Jeżeli zauważymy rozbieżność, to powinniśmy niezwłocznie je zgłosić do dewelopera. W przypadku okien i drzwi należy sprawdzić, czy się nie zacinają. Koniecznie należy sprawdzić parapet.
Instalacje
W przypadku potencjalnej straty ciepła może być trudno to zdiagnozować, bez specjalistycznego sprzętu. Spowodowane jest to oczywiście ukryciem instalacji w ścianach. Do diagnozowania tego problemu służy kamera termowizyjna. W sezonie letnim sprawdzenie tego może być problematyczne, w sezonie grzewczym warto sprawdzić, czy kaloryfery grzeją.
Instalację gazową możemy sprawdzić pianką do golenia, pryskając na rurki. Jeżeli gdzieś będzie ulatniał się gaz, pokażą się pęcherzyki. Wentylacje możemy sprawdzić zwykłą zapalniczką. Jeżeli zapalony płomień będzie się ruszał, to wszystko jest ok.
Odbiór mieszkania od dewelopera – samemu, czy ze specjalistą?
Bez względu na to jak dobrze przygotujesz się do samodzielnego odbioru mieszkania, to bez doświadczenia możesz nie zauważyć, dość poważnych usterek. Doświadczony inżynier, który odbiera wiele mieszkań w miesiącu, bardzo szybko wyłapie wszelkie uchybienia. Dzięki doświadczeniu taki specjalista, zanim wejdzie do mieszkania, już wie, na co zwracać uwagę.
Drugą zaletą skorzystania z pomocy doświadczonego inżyniera jest profesjonalny sprzęt, który ma on do dyspozycji. Między innymi kamera termowizyjna, której zakup do odbioru jednego mieszkania byłby kompletnie nieopłacalny. Tego rodzaju profesjonalne sprzęty potrafią wskazać np. problemy z wyciekiem. Inżynier odbierający mieszkanie zna również normy budowlane, co nie jest bez znaczenia.
Ile kosztuje odbiór techniczny mieszkania ze specjalistą?
Koszty odbioru mieszkanie z inżynierem nie są bardzo wysokie, jeżeli weźmiemy pod uwagę potencjalny zysk. Podstawowy odbiór może zmieścić się w kwocie 200-300 zł, co przy skali inwestycji jest kwotą wręcz symboliczną. Szczególnie że inżynier może ochronić nas przed stratą znacznie większej kwoty, jeżeli nie zauważymy pewnych usterek.
Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie młotowiertarki?
Jakie przyrządy zabrać ze sobą na odbiór mieszkania?
Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny odbiór mieszkania, to należy zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi: poziomicę, miarkę i kątownik – to absolutne minimum, jakie należy przy sobie mieć. Przydatny będzie projekt mieszkania, który umożliwi sprawdzenie kątów, czy też rozmieszczenia okien lub gniazdek.
Jakie usterki podczas odbioru mieszkania?
Podczas odbioru mieszkania kluczowy jest protokół zdawczo-odbiorczy. To w nim wpisuje się wszelkie niedociągnięcia i usterki. Na podstawie podpisanego przez obie strony protokołu można dochodzić naprawy usterek lub obniżenia kosztu zakupu. Poniżej znajdziecie kilka najczęstszych usterek.
Bardzo często spotykana usterka na parapetach czy też oknach. Należy również zwrócić uwagę na różnego rodzaju obicia ścian, otarcia i tym podobne mechaniczne usterki. Pęknięcia dotyczą również ścian. Skoro jesteśmy przy ścianach, to należy sprawdzić, czy są one proste i czy mają odpowiednie kąty.
Bardzo ważnym elementem są również balustrady na tarasie lub balkonie. Wraz z balustradami dobrze jest sprawdzić, czy odpowiednio wyregulowane są drzwi i okna. Błąd w tym miejscu może sprawić, że okna będą nieszczelne.
Trzeba również sprawdzić, czy nie ciekną nigdzie kaloryfery i inne elementy instalacji wodno kanalizacyjnej. Sprawdźmy w miarę możliwości czy jest woda w kranie. Ostatnim etapem jest sprawdzenie wentylacji pomieszczeń. Dobra wentylacja jest niezbędna, jej brak lub nieprawidłowe działanie może doprowadzić do wielu chorób czy też do rozwoju grzyba i pleśni.
Deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby mieszkanie było oddane zgodnie z projektem i umową. Mogą jednak zdarzyć się pewne błędy. Dlatego na poziomie odbioru technicznego mieszkania powinno się je wykryć i wezwać dewelopera do ich usunięcia. Teraz już wiecie, jak się do tego zabrać.