Likwidowanie szczelin w schnącej posadzce

Autor Albert

Drewno należy do materiałów mało odpornych na wilgoć, posadzki zaś kładzie się w pomieszczeniach niedokładnie wysuszonych (duża wilgotność nowych murów i tynków). Ułożenie posadzek z suchych deszczułek w tych pomieszczeniach nie dałoby dobrych wyników, ponieważ zawilgocona klepka rozszerzyłaby się i powstałyby wybrzuszenia. Popularnie mówi się, że posadzka „wstanie”. Z tego względu wykonawcy używają drewna niezupełnie przesuszonego. Posadzka, nawet bardzo ścisło ułożona, początkowo ładna, w miarę schnięcia budynku również wysycha, a rezultatem tego są szczeliny między klepkami. lm większe są klepki, tym szczeliny szersze.

Zobacz także: Cyklinowanie posadzki

Można temu zaradzić, przekładając klepkę po około rocznym użytkowaniu posadzki. W niektórych przypadkach, gdy w nowo otrzymanym mieszkaniu zaczyna schnąć posadzka wykonana kilka miesięcy wcześniej, istnieje możliwość dociśnięcia klepek. Dociskanie klepek jest jednak czynnością bardzo trudną do przeprowadzenia we własnym zakresie.


Łatwo natomiast zlikwidować samemu szczeliny w posadzkach z desek. W zależności od szerokości powstałych szczelin należy wybrać jeden z podanych poniżej sposobów.

Jeżeli szczeliny są wąskie — o szerokości ok. 0,5 cm — należy je zaszpachlować; szczeliny szersze wypełnić listewkami (flekowanie). Szpachlówkę otrzymuje się przez wymieszanie kredy szlamowanej z pokostem na Masę o konsystencji ciasta. Po starannym wypełnieniu szpar i całkowitym stwardnieniu szpachlówki nadmiar jej zeszlifowujemy drobnoziarnistym papierem ściernym lub cykliną. Powierzchnia posadzki zaszpachlowanej powinna być gładka.

Zobacz także: Obudowa rur instalacyjnych

Do flekowania należy przygotować listewki z tego samego gatunku drewna, z którego zrobiona jest posadzka, szersze o ok. 1 mm od szpary między deskami. Płaszczyzny listewek przylegające do desek należy posmarować klejem stolarskim, a następnie posługując się delikatnie młotkiem „wbić” na całej długości w szparę. Po wyschnięciu kleju wygładza się powierzchnię posadzki przez wiórkowanie lub cyklinowanie. Pamiętać trzeba, że wszystkich tych zabiegów dokonuje się na posadzce czystej i po usunięciu brudu i kurzu nagromadzonego w szczelinach.

Zostaw komentarz