Cyklinowanie posadzki

Autor Albert

Posadzka niedostatecznie wygładzona po mechanicznym cyklinowaniu, odkształcona w czasie schnięcia lub silnie zniszczona przez długotrwałe użytkowanie powinna być cyklinowana. Polega to na zestruganiu cienkiej warstwy drewna za pomocą narzędzia, zwanego cykliną posadzkarską.

Zobacz także: Wiórkowanie posadzki

Cyklina nowa kupiona w sklepie nie jest przygotowana do pracy. Ma ona ostrze ścięte pod kątem około 30°. Trzeba więc szlifować je na kamieniu (tzw. osełce) aż do uzyskania ostrej krawędzi. Należy pamiętać przy tym o zachowaniu pierwotnego kąta, tzn. około 30° i przesuwając ostrze po nieruchomym kamieniu — często moczyć je wodą. Następnie ostrze trzeba wyprofilować. Polega to na zagięciu ostrej krawędzi do „środka”. Najlepiej przesuwać w tym celu ostrze cykliny po silnie zamocowanym (nieruchomym) gładkim pręcie stalowym. Cyklinę przesuwa się całym ostrzem, silnie dociskając je do pręta, w położeniu prawie pionowym.


Przystępując do cyklinowania moczy się lekko jeden pas klepek wilgotną szmatą. W ten sposób wierzchnia warstwa drewna staje się bardziej podatna na struganie. Cyklinuje się (ścina) każdą klepkę oddzielnie, wzdłuż jej słoja, w kierunku klepki jeszcze nie cyklinowanej. Po oczyszczeniu jednego pasa moczy się następny, uważając, aby nie pozostawić plam z wody na poprzednim. Kąt nachylenia ostrza podczas pracy powinien wynosić około 60′; umożliwi to przy lekkim pociąganiu cykliny (do siebie) ścięcie bardzo cienkiego wióra. Cyklinę podczas pracy należy często ostrzyć.