Czym pokryć dach? Rodzaje dachówek i materiałów do wykorzystania

Autor Kamil

Wybór pokrycia dachowego to bardzo ważna decyzja – w końcu solidny dach powinien nam służyć przez lata. Jego wybór uzależniony jest od kilku czynników: kształtu dachu, jego wielkości, kątu nachylenia oraz warunków na działce (np. jeśli dach będzie przez większość czasu zacieniony, to będzie porastał mchem, który trzeba będzie usuwać). O tym jakie są rodzaje pokryć dachowych i które z nich wybrać podpowiadamy w tym artykule.

Pokrycie dachu – podstawowe informacje

Dach wieńczy bryłę domu – jest jego wizytówką. Poza tym pełni bardzo ważną rolę ochrony domowników przed deszczem, śniegiem i zimnem. Porządny dach powinien być szczelny, tak by nie przedostawała się przez niego woda oraz dobrze zaizolowany. Dzięki temu zimą w domu będzie ciepło.

Pokrycia dachowe – rodzaje

Od wyboru rodzaju pokrycia dachowego będzie zależało to, jak bardzo będzie on szczelny w kwestii termoizolacji (niezawodna hydroizolacja jest chyba oczywista…). Trzeba też wziąć pod uwagę nagrzewanie się dachu – zależnie od wybranego materiału będzie się nagrzewał bardzo mocno i oddawał to ciepło do domu, a może też nie nagrzewać się prawie w ogóle. Do wyboru mamy następujące popularne rodzaje pokryć dachowych:

Zobacz także: Dach naczółkowy – wady i zalety. Charakterystyka konstrukcji

Drewniane

Najbardziej tradycyjne, wręcz folklorystyczne pokrycie dachowe, które znajdzie zwolenników wśród miłośników wiejskich krajobrazów. Do najpopularniejszego pokrycia tego rodzaju należy oczywiście strzecha. Kiedyś strzechy pokrywały wszystkie domy i wciąż możemy sobie taki dach wybudować. Współcześnie stosuje się specjalne środki chroniące przed ogniem, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko zapłonu strzechy. Najczęściej wykonuje się ją ze słomy i trzciny. Dostępne są także drewniane deszczułki – gonty drewniane lub wióry osikowe.

Ceramiczne

Dachówki ceramiczne to najpopularniejsze pokrycie dachowe w tradycyjnym budownictwie. Występują w różnych kształtach i kolorach.

Blaszane

Tańszym niż ceramika rozwiązaniem jest blacha dachowa, czyli dach wykonany z blachy miedzianej lub ocynkowanej stali. To tańsze rozwiązanie, ale ma istotną wadę – blaszany dach bardzo mocno się nagrzewa i latem oddaje ogromne ilości ciepła do domu.

Bitumiczne

Coraz większą popularnością cieszą się dachówki bitumiczne. Są dużo lżejsze niż ceramiczne i łatwiejsze w montażu, a do tego można łatwo powycinać je w kształt zwykłej dachówki.

Czym pokryć dach najtaniej?

Wbrew pozorom sam materiał to jedynie 30-40% kosztów pokrycia dachu. Resztę stanowi robocizna i dodatkowe prace. Na przykład większe dachówki będą droższe, ale szybciej się je układa i pokryją większą powierzchnię, dlatego zanim kupimy najtańsze, klasyczne dachówki przeliczmy dokładnie koszt. Jeśli dach ma nietypowy kształt, to dachówki trzeba będzie przycinać i specjalnie montować. Najdroższe jest pokrywanie dachów o nieregularnych kształtach. Najtańszym pokryciem dachowym są dachówki bitumiczne oraz ocynkowana blacha stalowa.