Dla budujących

Klajstry i kleje stolarskie

Klajstry (kleje roślinne) mają zastosowanie tylko przy klejeniu papieru, np. przy tapetowaniu. Tradycyjne kleje twardniejące na zimno i kleje stosowane na gorąco wyszły prawie całkowicie z użycia (jeśli idzie o zastosowanie domowe) i ustąpiły miejsca klejom syntetycznym. Omówimy rodzaje tych klejów. Pamiętać przy tym należy, ze nie wolno mieszać ze sobą klejów rożnego pochodzenia. Kto zaś chciałby wzmocnić rozluźnione połączenie wykonane klejem na gorąco lub glutynowym za pomocą kleju poliwinioctanowego, ten musi najpierw starannie usunąć resztki starego kleju.

Klajster (klej do tapet) wyrabiany jest zarówno z pochodnych celulozy, jak i ze skrobi (klej mączny). Klajstry celulozowe należy stosownie do przepisu rozpuścić w zimnej wodzie, a następnie odczekać 20 minut, aż spęcznieją. Ilość wody, w której rozpuszcza się klej, zależy od grubości tapety. Klajster należy przygotować w nierdzewnym wiaderku.
W zamkniętym naczyniu można go przez pewien czas przetrzymać do dalszego użycia. Jego zastosowanie ogranicza się wyłącznie do tapetowania, klejenia papieru oraz do przygotowania farb olejowych do malowania ścian.

Kleje glutynowy (kostny, skórny, stosowane na gorąco) zwane bywają również klejami stolarskimi. Sprzedawane są w tafelkach lub w granulkach. Kawałki kleju odłamane z tafelka muszą być moczone w zimnej wodzie przez 12 godzin, granulki — 8 godzin — aż do spęcznienia. Wówczas odlewa się zbędną wodę, a klej w garnku wstawiamy w drugi garnek wypełniony wodą (tzw. kąpiel wodna) i ogrzewamy aż do chwili przejścia kleju w stan ciekły. Następnie zawartość dopełnia się wodą (w ilości zależnej od rodzaju klejonych przedmiotów) i używa na gorąco. Klej glutynowy klei niezawodnie i schnie stosunkowo szybko, nie wchłania wilgoci, ale jest na wilgoć wrażliwy. Z powodu dosyć kłopotliwego w domowych warunkach przygotowywania stosuje się go rzadko, głównie do klejenia drewna lub oprawy książek.