Dla budujących

Kleje o różnych zastosowaniach

Prace nad nowoczesnymi klejami syntetycznymi zmierzają do uzyskania kleju uniwersalnego. W efekcie mamy już do dyspozycji kleje syntetyczne o wielu zastosowaniach, do dużych i małych powierzchni, do połączeń szybkich i do łączenia starannie dopasowywanych części. I nikt już się dzisiaj nie dziwi, że kleje mogą wytrzymać ogromne obciążenia, jakim poddane są mosty stalowe lub kadłuby samolotów odrzutowych. Klei się również belki stalowe i elementy aluminiowe.

Kleje uniwersalne — to nazwa ogólna, obejmująca „kleje czyste” z tuby, plastikowej butelki lub nawet opakowania aerozolowego. Są to zawsze żywice sztuczne (jako substancja klejąca) rozpuszczone w łatwo ulatniającym się związku chemicznym, który w czasie procesu wiązania odparowuje. Nie wszystkie kleje Uniwersalne mają ten sam skład chemiczny i konsystencję – są kleje bardziej i mniej płynne, ciągnące się w postaci nitek i spływające gładko. Dobry klej uniwersalny ma konsystencję rzadką, jest bezbarwny, odporny na wodę i światło, trwały, niewrażliwy na kwasy, zasady, benzynę i olej. Klei szybko, a po wyschnięciu pozostaje elastyczny. Najważniejsze zastosowanie: papier, karton i tektura, drewno, skóra, tekstylia. Mniej nadaje się do klejenia dużych powierzchni, bowiem trudno go nakładać. Przy prostych połączeniach należy powlekać nim tylko jedną powierzchnię, przy trudniejszych — obydwie, po czym pozostawić do wyschnięcia, powtórnie cienko nałożyć i docisnąć.

Klej twardy, np. Hermol, stosowany jest przede wszystkim przy budowie modeli, gdzie zależy nam na szybkim i trwałym połączeniu delikatnych części. Szczególnie dobrze nadaje się do wykonywania „ściegów spawalniczych”, złączy wężownic rurowych itp. Klej twardy jest odporny na wodę i po wyschnięciu przezroczysty. Można go również używać do połączeń celuloidu i pleksiglasu. W warsztacie domowym przydatny jest do szybkich napraw, np. ram obrazów, rozluzowanych nóg od stołu lub złamanych trzonków narzędzi.

Klej kontaktowy, podobnie jak klej uniwersalny i twardy, należy do klejów rozpuszczalnych w łatwo parującym związku chemicznym. Nadaje się przede wszystkim do klejenia powierzchni w tych przypadkach, gdy połączenie ma „trzymać” natychmiast (bez dociśnięcia i oczekiwania na wyschnięcie). Obydwie klejone powierzchnie powleka się cienką warstwą kleju kontaktowego (pędzlem lub szpachlą grzebieniową), czeka 10 minut na przeschnięcie i dokładnie składa. Wystarczy krótkie i mocne dociśnięcie. Do wad tego kleju trzeba zaliczyć konieczność bardzo dokładnego dopasowania części (jeszcze przed sklejeniem), późniejsze poprawienie (przesuwanie) nie jest możliwe. Przy klejeniu można czasem stosować pewien prosty „chwyt”: na dolną z klejonych powierzchni nakładamy dwie listewki tak, aby ich końce wystawały poza tę powierzchnię; górną część, powleczoną klejem, kładziemy na listewkach klejem do dołu, przytrzymujemy i wyciągamy listewki, a części klejone dociskamy. Klej kontaktowy nadaje się dobrze do naklejania płytek z tworzyw sztucznych na drewno oraz do wykonywania oklein z drewna, jak też do oklein metalowych i z tworzyw sztucznych. Nadaje się też ogólnie do wszelkich połączeń drewna z kamieniem, betonem, PCW oraz do połączeń z materiałami giętkimi (skóra, filc, paski piankowych tworzyw sztucznych itp.). Można dodać do niego specjalnych utwardzaczy, co zwiększa wytrzymałość i odporność na wysoką temperaturę. Szczególnie dobrze nadaje się do klejenia laminatów (płyt z warstwowych tworzyw sztucznych) oraz oklein metalowych z drewnem. Resztki kleju można usunąć za pomocą specjalnego rozcieńczalnika.