Klejenie wykładziny z rulonu

Autor Kamil

Trochę inaczej wygląda technika klejenia wykładziny z rulonu. Dodatkowym problemem jest tu sprężystość materiału, który w tym wypadku nie przylega dokładnie do podłoża.

Kolejność czynności powinna być następująca: materiał należy umieścić na 24 godziny w pomieszczeniu o temperaturze 15-25°C, aby uzyskał elastyczność. Następnie rolę rozwija się i dopasowuje — przez przycięcie — do wielkości i kształtu pomieszczenia. Jeśli na wyłożenie niezbędne jest zestawienie kilku szerokości arkusza wykładziny, należy pociąć rulon na arkusze i dopasować je do siebie. Dopasowane i rozłożone arkusze pozostawia się w tym samym pomieszczeniu na następne 24 godziny, aby pod wpływem zmiany temperatury nie straciły elastyczności.


Naklejanie należy rozpocząć od ściany. Pas podłoża o szerokości rolki i długości 50 cm smaruje się klejem i układa na nim wykładzinę w rolce, dopasowując ją odpowiednio do wyznaczonej spoiny. Na naklejonej części należy stanąć. Następnie smarować dalszą część podłoża i rozwijać rolkę przed sobą. Oczywiście sama technika klejenia zależy od rodzaju użytego kleju.

Zobacz także: Dach dwuspadowy – jakie są wady i zalety takiej konstrukcji? Jak zrobić dach dwuspadowy?

Dodatkowe trudności mogą powstać przy wykładzinach o wzorze w podłużne pasy, który niezawsze pasuje do naszego mieszkania. Można go jednak skutecznie zneutralizować przez pocięcie wykładziny na płytki i ułożenie ich w taki sposób, aby otrzymać rysunek pola szachownicy podkreślony nie różnymi kolorami, ale kierunkiem linii. Arkusz tnie się nożem, wzdłuż stalowej linii, zwracając szczególną uwagę na zachowanie kąta prostego. Nawet przy dokładnie zachowanych wymiarach ewentualny błąd po przekręceniu płytki o 90° powiększa się dwukrotnie. Tak więc dwumilimetrowy błąd na długości 30 cm spowoduje, że spoina między płytkami utworzy klin o szerokości do 4 mm.