Dla budujących

Drobne naprawy stolarki okiennej

Najczęściej spotykanymi usterkami okien jest nieszczelność. Powoduje ona przy silnym wietrze zbyt duże wyziębienie mieszkania i przeciekanie wody podczas deszczu przez dolną partię okna, a także trudne zamykanie okna. Usterki te powstają wskutek tego, że drewno schnąc ulega odkształceniu i kurczy się, a ościeżnice nie zawsze wykonane są z idealnie suchego drewna i stąd po pewnym czasie mogą pojawić się szczeliny między ościeżnicą a tynkiem. Nierównomierne schnięcie drewna powoduje czasami powiększanie się szczelin między ościeżnicą a ramą okienną i w związku z tym zmniejszenie powierzchni przylg.
W celu zlikwidowania szczeliny między ościeżnicą a tynkiem, należy najpierw usunąć przybitą gwoździami listwę, przykrywającą tę szczelinę. Trzeba ją najpierw podważyć ostrym narzędziem — nożem lub śrubokrętem — i delikatnie oderwać, posługując się śrubokrętem jak dźwignią. Szczelinę wypełnia się pakułami lub innym podobnym materiałem, który należy dokładnie ubić. Przed ponownym zamocowaniem listwy trzeba z niej usunąć gwoździe i wbić w inne miejsca niż poprzednio, przyciskając listwę silnie do tynku.
Szczeliny między futryną a ramą okienną najlepiej wypełnić paskami sprężystej blaszki, tzw. taśmą metalową. Zajmują się tym spółdzielnie usługowe, ale taśmę można kupić w sklepie i uszczelnić okna samodzielnie. Jest to dużo praktyczniejsze, niż tradycyjne opatrywanie okien watą. Blacha przymocowana na stałe do ramy okiennej jest niewidoczna i nie ulega zniszczeniu. Zapobiega stratom ciepła, a ponadto stanowi dodatkową izolację przed hałasem i zatrzymuje kurz.
W celu przymocowania blaszki, skrzydło okienne należy zdjąć z zawiasów. Ponieważ pasek blachy , powinien być specjalnie wyprofilowany i przybity na całym obwodzie ramy, konieczne jest, aby przylga, do której dotyka blaszka, była bardzo gładka. Należy więc przetrzeć ją papierem ściernym nałożonym na kawałek deski, w celu usunięcia wszelkich wystających elementów. Po pewnym okresie użytkowania, jeśli zauważy się miejsca, które nie są dokładnie wygładzone (będą one zabrudzone od tarcia blaszki przy otwieraniu i zamykaniu okna), przylgę trzeba powtórnie wygładzić papierem ściernym. Po dokładnym wygładzeniu przylg, blaszkę należy odgiąć, podkładając pod odstającą część śrubokręt i przeciągnąć go szybkim ruchem przez całą długość elementu. Ma to na celu zapewnienie mocniejszego przylegania do płaszczyzny ościeżnicy. W sklepach są również paski gumy, którymi szybciej i taniej można uszczelnić okna sposobem tradycyjnym, przyklejając je specjalnym klejem.


Należy wymienić inne jeszcze typowe usterki. Przeciekanie wody deszczowej i zawilgocenie ściany podokiennej może występować wówczas, gdy osłona blaszana zamocowana jest pod niewłaściwym kątem (zbyt poziomo) lub za wysoko. Duża ilość wody, spływającej z szyby na blaszaną osłonę, może być w takim przypadku wtłoczona przez silnie wiejący wiatr w szczelinę między ościeżnicą a ramą okienną. Woda wówczas dostaje się do wnętrza mieszkania. Usterkę likwiduje się przez zmianę kąta nachylenia osłony blaszanej. Najprostszym sposobem jest odgięcie jej od dołu. Należy tylko uważać, aby blacha nie zetknęła się z górną krawędzią ościeżnicy, ponieważ nie można wtedy otworzyć ani zamknąć okna.
Nieszczelność przylgi pionowej może spowodować przy skośnie padającym deszczu spychanie wody na boki, a nie tylko w dół. Wtedy woda znajdzie się wewnątrz okna (między dwoma skrzydłami okiennymi lub między skrzydłem a ościeżnicą) i szczelinami dostanie się do mieszkania. W tym przypadku ramę okienną należy osadzić głębiej w óścieżnicy. Jest to jednak praca bardzo uciążliwa, gdyż okno ma kilka przylg, które kolejno muszą być dopasowane do ościeżnicy. W sposób mniej trwały, ale łatwy do wykonania, można zlikwidować tę usterkę przez przybicie lub przyklejenie paska elastycznej gumy, używanej powszechnie do uszczelniania okien. Po zamknięciu okna ściśnięta guma wystarczająco uszczelni przylegające do siebie płaszczyzny ramy okiennej. Guma ma jednak tę wadę, że szybko starzeje się i traci elastyczność, w związku z czym trzeba ją wymienić na nową.