Dach czterospadowy to rozwiązanie często wybierane podczas projektowania domów jednorodzinnych, szczególnie tych parterowych. Można pokryć nim także dom z poddaszem, ale ten typ dachu nie pozostawia zbyt wiele miejsca na to, by urządzić pod nim dodatkowy pokój czy łazienkę. Zobacz, czym charakteryzuje się czterospadowy dach i czy warto postawić na takie rozwiązanie.
Spis treści
Dach czterospadowy – opis i charakterystyka
Dach czterospadowy składa się z 4 skośnych połaci, jednakowo pochylonych i stykających w narożnikach. Dwie z połaci mają kształt trapezów, a pozostałe dwie – trójkątów. Konstrukcja dachu czterospadowego opiera się na kalenicy ułożonej równolegle do dwóch dłuższych płaszczyzn dachu. Wierzchołki powierzchni trójkątnych dochodzą do przeciwległych krańców kalenicy. Porównując dachy dwuspadowe, jest ona dużo krótsza w przypadku dachu czterospadowego. Więźba, która najczęściej jest wybierana do konstrukcji to więźba płatwiowo – kleszczowa. Do zbudowania szkieletu dachu wykorzystuje się dobre jakościowo drewno: wysuszone i zaimpregnowane ciśnieniowo. Najczęściej polecane drewno to sosna, choć można wykonać więźbę także ze świerku, jodły lub modrzewia.
Zalety i wady tego rozwiązania
Główną zaletą dachów czterospadowych jest ich wytrzymałość. Dzięki temu, że są masywne i sztywne, cechuje je odporność na silne podmuchy wiatru. To istotne, zwłaszcza dla domów stawianych w regionach, gdzie nawałnice przechodzą regularnie. Kolejnym atutem dachów kopertowych jest łatwe osuwanie się z nich opadów atmosferycznych, przede wszystkim ciężkiego śniegu. Z łatwością zsuwa się on z każdej połaci, nie obciążając konstrukcji. Zaletą dachów czterospadowych jest również ich ciekawy i bardzo estetyczny wygląd. Można dopasować je do domów w stylu bardzo modernistycznym i minimalistycznym, a także do bardziej klasycznych budynków.
Zobacz także: Dach naczółkowy – wady i zalety. Charakterystyka konstrukcji
Niestety, ten typ dachu nie jest pozbawiony wad. Należy do nich przede wszystkim mało funkcjonalna powierzchnia poddasza. Ze względu na cztery skosy wysokość pomieszczeń jest mała, zatem ciężko jest stworzyć tam wygodny i użyteczny pokój. Najczęściej więc robi się na poddaszu po prostu miejsce do przechowywania rzeczy. Wadą jest także niewielki dostęp światła do poddasza, natomiast rozwiązaniem tego kłopotu może być montaż w dachu okien połaciowych.
Do minusów należy zaliczyć także wysokie koszty postawienia dachu czterospadowego. Cena wynika z tego, że taka konstrukcja jest bardziej pracochłonna niż na przykład dach dwuspadowy. Ekipa budowlana ma więcej pracy ze względu na skośne linie cięcia, narożne krokwie, konieczność docinania wielu elementów. W takim razie, czy wybrać dach dwuspadowy czy czterospadowy? Na pewno warto zrobić kosztorys obydwu typów, a także zastanowić się czy powierzchnia na poddaszu jest potrzebna i dopiero po głębszej analizie podjąć decyzję.
Czym pokryć dach czterospadowy?
Dach czteropołaciowy jest dosyć drogi w postawieniu ze względu na pracochłonność konstrukcji i mnogość elementów, które należy dociąć i połączyć. Chcąc obniżyć nieco całościowy koszt, można spróbować zrobić to kosztem materiałów wykończeniowych. Jednym ze sposobów jest wybór tańszego pokrycia, a innym – ograniczenie strat materiałów. Aby niewykorzystanych odpadów było jak najmniej, zaleca się użyć do pokrycia dachu czterospadowego niewielkich elementów. Mogą to być:
- dachówki oraz blachodachówki – trzeba w tym przypadku zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu, gdyż niektóre dachówki nadają się tylko do konkretnych nachyleń,
- gont lub wióry – pokrycie naturalne niekoniecznie sprawdzi się na dachach czteropołaciowych płaskich, ale jeśli budynek jest utrzymany w dworkowym stylu, ten rodzaj pokrycia sprawdzi się dobrze,
Ekonomicznym rozwiązaniem, które generuje niestety sporo odpadów jest wykorzystanie blachy płaskiej czy dachówek bitumicznych na płycie OSB. Dzięki temu obniża się koszt wykonania dachu, a budynek zyskuje lekki i nie przytłaczający go dach.
Ile kosztuje budowa dachu czterospadowego?
To, ile kosztuje dach czterospadowy zależy od cen materiałów, czyli drewna, z którego zostanie wykonana konstrukcja oraz kosztu pokrycia dachowego. Do tego należy doliczyć oczywiście pracę ekipy budowlanej, której godzina może być różnie wyceniana, chociażby w zależności od regionu Polski. Wybierając projekt domu i rozważając: dach dwu czy czterospadowy, musisz wiedzieć, że ten drugi prawie zawsze będzie droższy. Po prostu, jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana, a jej wykonanie bardziej czasochłonne.
Aby jak najdokładniej oszacować finalny koszt postawienia takiego dachu przygotuj sobie kosztorys, w którym uwzględnisz przede wszystkim koszt pokrycia, które cię interesuje i koszt ekipy budowlanej. Możesz dla pewności porównać to z dachem dwuspadowym i zobaczyć, czy różnica będzie duża. Należy się natomiast przygotować na to, że koszt solidnego dachu jest jednym z największych w całej budowie.
Dach kopertowy a czterospadowy – czy różnią się od siebie?
Dach kopertowy a czterospadowy – czy są między nimi jakieś różnice? Tak naprawdę pojęć tych używa się zamiennie, ponieważ oznaczają ten sam typ dachu. Na rzucie dach czterospadowy przypomina kopertę, stąd ta druga, popularnie stosowana nazwa. Innym, rzadziej spotykanym rodzajem dachu czterospadowego jest dach namiotowy. Jego konstrukcję stanowią 4 trójkąty o takiej samej powierzchni, stykające się wierzchołkami.
Znaczące różnice występują natomiast między dachem dwuspadowym a czterospadowym. Są to zupełnie inne rodzaje, różniące się ilością połaci, a także całą konstrukcją.
Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować antresolę?
Do jakich budynków dach czterospadowy sprawdzi się najlepiej?
To, jak zrobić dach czterospadowy oraz jakie ma on wady i zalety to kwestie ważne, ale równie istotne jest to, gdzie najlepiej się taki dach sprawdzi! Przede wszystkim jest to świetne wykończenie domu parterowego. Dodaje on bryle lekkości i elegancji, a mimo dużej powierzchni, którą przykrywa – nie wygląda masywnie. Dachy czterospadowe najczęściej wybierają miłośnicy minimalistycznych, ale i klasycznych budynków. Dobrze komponują się one bowiem z wieloma przeszkleniami i nowoczesną elewacją.
Dachem czterospadowym można również wykończyć dom piętrowy, mając jednak na uwadze, że – ze względu na skosy – poddasze nie będzie zbyt funkcjonalne. W przypadku domów piętrowych, dach dwuspadowy szczególnie dobrze sprawdzi się jako wykończenie dużych willi w stylu południowym lub amerykańskim.
Dach dwuspadowy a czterospadowy – to wybór, przed którym staje każdy, kto wybiera projekt domu. Dach czterospadowy to synonim elegancji i bezpieczeństwa. Nie tylko nadaje budynkowi ciekawego charakteru, ale jest również odporny na silne wiatry. Jego wadą jest niestety wysoki koszt budowy. W opozycji do tego stoi z kolei dach dwuspadowy – tańszy, ale już nie tak efektowny wizualnie.