Dach jednospadowy – czy to dobry pomysł? Co warto wiedzieć o takiej konstrukcji?

Autor Albert

Dach jednospadowy to interesująca alternatywa dla innych, tradycyjnych typów przykryć budynków. Oryginalna forma sprawia, że jest często wykorzystywana w projektach nowoczesnych domów. Konstrukcja dachu jednospadowego ma także duże walory praktyczne. Jakie? Wszystkie ich zalety i wady poznasz właśnie tu. Dowiesz się też jak zbudować wiatę z dachem jednospadowym lub budynek mieszkalny w takiej formie.

Dach jednospadowy – co to jest?

Dach jednospadowy jest typem dachu o tylko jednej powierzchni skośnej. Inne nazwy tego rodzaju konstrukcji to dach jednopołaciowy lub pulpitowy. Jego walory praktyczne i estetyczne, a także niższe niż w przypadku pozostałych form dachów koszta sprawiają, że jest on dobrym zamiennikiem dla konstrukcji dwuspadowych, wielospadowych i płaskich.

Konstrukcja dachu jednospadowego

Choć sama forma tego rodzaju pokrycia budynku jest prosta, dach pulpitowy jest zbiorczym pojęciem dla trzech rodzajów konstrukcji. Wyróżnia się dachy jednospadowe o budowie krokwiowej, krokwiowo-zastrzałowej i płatwiowo-kleszczowej. Dobór danego wariantu zależy od rozpiętości ścian budynku.

Najprostsze w montażu są dachy jednospadowe oparte na krokwiach. Ten typ więźby dachowej przenosi naprężenie na ściany budynku i słup. Budowę krokwiową można stosować w domach o rozpiętości nie większej niż 6 m.

Większe budowle, o rozpiętości od 6 m do 7 m wymagają więźby dachowej złożonej z krokwi i zastrzałów. Oprócz krokwi montuje się zastrzały, czyli ukośne belki. Ich zadaniem jest wzmocnienie więźby dachowej.

Budynki o rozpiętości od 7 m do 12 m wymagają więźby płatwiowo-kleszczowej. Tak jak we wcześniej opisanych przypadkach konstrukcja taka składa się z krokwi i belki wiązarowej.

Oprócz nich więźba dachowa wymaga też płatwi na kalenicy (krawędzi) dachu, łączących je z krokwiami kleszczy oraz wzmacniających całość belek ukośnych (mieczy) i słupów podporowych. Poziom skomplikowania tej konstrukcji wpływa na wzrost ceny wykonania.

Wady i zalety dachu jednospadowego

Dom z dachem jednospadowym jest stosunkowo tani w budowie. Ma również walory praktyczne. Tak jak każde rozwiązanie budowlane, także i to nie jest jednak pozbawione wad.

Zalety dachu jednospadowego

Niewątpliwym plusem jest zmniejszenie kosztów budowy domu. Prosta forma wymaga mniejszej ilości materiałów, które należy zakupić do pokrycia dachem domu.

Ograniczenie wydatków jest możliwe również ze względu na powierzchnię dachu, która jest mniejsza niż w przypadku innych rodzajów pokryć. Dzięki temu niewielkie są też straty ciepła uchodzącego przez dach.

Jako że skraj dachu nie ma załamań, docina się mniejszą niż w pozostałych typach dachów ilość materiałów. Przekłada się to na skrócenie czasu jego wykonania, a co za tym idzie obniżenie kwoty, jaką za usługę pobierze firma dekarska.

Oszczędności z tytułu postawienia dachu jednospadowego nie kończą się jednak tylko na etapie budowy domu. Taka forma budynku jest praktyczna ze względu na łatwy montaż paneli fotowoltaicznych.

Dach jednospadowy jest nie tylko tani, ale również praktyczny. Daje bowiem możliwość prostego zaaranżowania poddasza. Zaledwie jedna powierzchnia skośna sprawia, że poddasze może być funkcjonalnym pomieszczeniem mieszkalnym lub przestronnym strychem.

Jego powierzchnia zależy jednak od kąta nachylenia dachu – im większy, tym więcej miejsca do zagospodarowania. Należy jednak pamiętać, że przy dużej rozpiętości budynku, dach jednopołaciowy nie może być zbyt mocno nachylony.

Zobacz także: Dach czterospadowy – co warto o nim wiedzieć? Najważniejsze informacje

Wady dachu jednospadowego

Minusem może być kąt nachylenia dachu. Wpływa on na eksploatację i cenę. Dach jednospadowy o niskim koncie nachylenia jest bowiem konstrukcją, na której mogą zalegać liście i śnieg. Mocno skośna połać rozwiązuje ten problem, zwiększając jednak koszta budowy.

Gdzie sprawdzi się dach jednopołaciowy?

Dach jednospadowy jest rozwiązaniem problemu zbyt małej powierzchni działki. Pamiętać bowiem trzeba, że nie wszędzie można postawić dom, który ma dach dwuspadowy lub o wielu skośnych połaciach. Konstrukcja pulpitowa sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie miejsce pod budowę domu jest długie i wąskie. Dzięki temu woda z dachu będzie skapywać tylko na działkę właściciela budynku, a nie u sąsiadów.

Konstrukcja dachu jednospadowego często wykorzystywana jest także do pokrywania budynków gospodarczych. Przykładem budynku, który często jest pokrywany takim dachem, jest komórka na różnego rodzaju przedmioty. Często spotkać można również garaż jednospadowy.

Domek jednospadowy można postawić również na działce. Właściwie usytuowana altana z takim dachem spełnia tę samą funkcję, co w przypadku postawienia domu mieszkalnego. Woda i liście z dachu będą spadać na działce właściciela, a nie na tereny należące do sąsiadów.

Zarówno budynek mieszkalny, jak i domek z dachem jednospadowym, taki jak garaż czy altanka to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie sprawdzi się dach płaski. W miejscach gęsto zalesionych istnieje ryzyko nagromadzenia się dużej ilości liści, które z płaskiego dachu trzeba usuwać ręcznie.

Jak pokryć dach jednopołaciowy?

Pokrycie dachu jednospadowego możliwe jest przy pomocy wszystkich typów materiałów. Sprawdzą się więc zarówno dachówki betonowe, jak i ceramiczne. Wykorzystać można również blachodachówki, blachę trapezową lub płaską, papę dekoracyjną i płytki włóknocementowe.

Każdy z tych rodzajów pokryć dachowych charakteryzuje się odmiennym ciężarem, odpornością na wilgoć, trwałością, poziomem utraty ciepła i izolacji od hałasu. Znaczenie ma oczywiście również cena. Wybór pokrycia zależy więc w dużej mierze od indywidualnych preferencji co do parametrów i estetyki, a także możliwości finansowych.

Zobacz także: Czym pokryć dach? Rodzaje dachówek i materiałów do wykorzystania

Jak zrobić dach jednospadowy? Poradnik krok po kroku

Pierwszym krokiem do stworzenia dachu jednopołaciowego jest zlecenie projektu domu. Od jego rozmiarów zależeć będzie typ konstrukcji dachu. Niezbędne jest oczywiście ustalenie odpowiedniego kąta nachylenia. Pozwala to bowiem na zdecydowanie, czy dany dach będzie wykonany z prefabrykatów, czy z belek ciętych na indywidualne zamówienie.

Oprócz podstawowych parametrów warto zwrócić uwagę również na istotne udogodnienia takie jak ilość okien oraz rodzaj dachówek. Od nich zależeć będzie nie tylko estetyka elewacji, ale i komfort przebywania na poddaszu.

Jak zrobić dach jednospadowy? Wykonanie najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie dekarskiej. Jej pracownicy wykonają odpowiednio trwałe poszycie z desek lub membrany dachowej. Rodzaj poszycia jest ściśle związany z czasem trwania budowy dachu. W przypadku długiego remontu lepsze będzie deskowanie. Na nim układane będzie pokrycie, czyli np. dachówki ceramiczne.

Ostatnią czynnością jest montaż rynien i okapów dachowych. Niezbędne jest też zamontowanie wiatrownic. Są to dodatkowe, ukośne deski montowane do krokwi. Ich zadaniem jest usztywnienie konstrukcji na wypadek obciążenia jej przez silne podmuchy wiatru.

Cena za wykonanie dachu jednospadowego

Ile kosztuje dach jednospadowy? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czynników wpływających na cenę dachu jest wiele. Jednym z nich jest wspomniany już rodzaj konstrukcji. Różne są także ceny poszczególnych gatunków drewna, typów poszycia i pokrycia oraz robocizny.

Dla przykładu drewno świerkowe może kosztować około 700 za m³, podczas gdy dębowe to wydatek ponad 1000 zł za m³. Podobnie jest z ceną pokrycia. W przypadku dachówki ceramicznej brzegowej jest to około 30 zł za m², a blachodachówki – 40 zł za m². Cena za wykonanie usługi również liczona jest za m². Zwykle jest to koszt w granicach 100 zł.

Dach jednospadowy to funkcjonalne i niedrogie rozwiązanie dla domu. Dzięki niemu można także stworzyć efektowny, wyróżniający się budynek. Choć taka forma dachu ustępuje popularnością innym typom konstrukcji, jest warta uwagi ze względu na znaczną przewagę zalet nad wadami.