Rekuperacja to rozwiązanie spotykane w domach energooszczędnych i pasywnych, ale nie tylko. Nowoczesna wentylacja mechaniczna pojawia się także w starym budownictwie. O tym, jakie są jej największe wady i zalety, a także jak wygląda schemat wentylacji mechanicznej, dowiesz się z poniższego artykułu. Przekonaj się, czy warto zdecydować się na montaż rekuperacji, jak wybrać odpowiednią ekipę i ile to wszystko kosztuje!
Spis treści
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja w mieszkaniu czy domu to nowoczesny i ekologiczny system wentylacyjny, który pozwala zachować czyste powietrze wewnątrz budynku. Inną nazwą rekuperacji jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W celu jej zastosowania w domu trzeba zainstalować rekuperator, czyli urządzenie, które umożliwia wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże. Z jednej strony pobiera on powietrze z domu, a z drugiej z zewnątrz, doprowadzając do wymiany i oczyszczenia.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja działa w taki sposób, że opróżnia dom z zużytego, nieświeżego powietrza, wpuszczając jednocześnie nowe powietrze z zewnątrz. Ponadto świeże powietrze jest pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Jest to energooszczędny sposób wentylacji pomieszczeń, ponieważ zimne powietrze zyskuje przy wymianie temperaturę cieplejszego, dzięki czemu w domu nie dochodzi do strat ciepła. Wszystko odbywa się za pomocą rekuperatora. A jak to dokładnie wygląda?
Zobacz także: Tynk dekoracyjny – rodzaje tynków. Jak położyć tylko krok po kroku?
Rekuperator pobiera powietrze w dwóch miejscach. Po jednej stronie przechwytuje to znajdujące się w domu (wilgotne, zużyte), a po drugiej to z zewnątrz (chłodniejsze, świeże). Powietrze z domu czy mieszkania oddaje wewnątrz maszyny swoje ciepło, a następnie opuszcza ją, kierując się na zewnątrz budynku. Powietrze pobrane spoza domu przechwytuje energię, ogrzewając się, a rekuperator dodatkowo oczyszcza je z zanieczyszczeń i wprowadza do mieszkania. Aby czyste powietrze dotarło do wszystkich pomieszczeń, w domu montuje się rury do rekuperatora.
Wentylacja mechaniczna a zdrowie
Rekuperacja domu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Ze względu na to, że system ten gwarantuje nieustanną czystość znajdującego się w domu powietrza, znacznie zmniejsza się kontakt z kurzem, alergenami czy smogiem. Wpływa to m.in. na jakość snu i ogólne samopoczucie. To doskonała opcja dla alergików, którzy źle reagują np. na pylące rośliny. Dzięki temu, że powietrze wpadające do mieszkania jest pozbawione alergenów, nie zmagają się oni z objawami alergii.
Rekuperacja jako niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego
System wentylacji mechanicznej to element, którego nie powinno zabraknąć w domach energooszczędnych czy pasywnych. Budynki te powstają w taki sposób, by ich zapotrzebowanie na ciepło było jak najmniejsze. Poza szczelnym ociepleniem, wyselekcjonowanymi materiałami, izolacją czy rodzajem ogrzewania doskonale sprawdza się rekuperacja. Dzięki temu, że wprowadzane do domu powietrze pobiera ciepło od powietrza wyprowadzanego, zmniejsza się zapotrzebowanie na ogrzewanie mieszkania. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój dom był jak najbardziej energooszczędny, instalacja rekuperacji jest konieczna.
Wentylacja mechaniczna to nie klimatyzacja
Niektórzy zastanawiają się, czy instalacja rekuperatora jest w stanie zastąpić klimatyzację. Odpowiedź jest prosta – rekuperator nie jest klimatyzacją i nie może jej zastąpić. Klimatyzacja pozwala na regulację temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Rekuperacja polega przede wszystkim na zapewnianiu czystego powietrza i zapobieganiu stratom energii. Za pomocą rekuperatora nie obniżysz ani nie podwyższysz temperatury w swoim mieszkaniu.
Kiedy trzeba się zdecydować na rekuperację?
Jeśli chcesz zainstalować system rekuperacji w swoim domu, warto zaplanować to wcześniej. Najlepiej będzie, gdy decyzję o rekuperacji podejmiesz podczas budowania domu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie wtedy będziesz mógł uniknąć kosztów związanych z instalacją kominów do popularniejszej jeszcze do niedawna wentylacji grawitacyjnej. Wczesny etap budowy niesie ze sobą także inną korzyść – montaż rekuperatora w nowo powstającym budynku jest mniej kosztowna niż rekuperacja w starym domu. Ta druga także jest możliwa, ale kosztuje więcej i trwa dłużej.
Czy wentylację mechaniczną można zamontować w każdym budynku?
Mechaniczna wentylacja sprawdzi się nie tylko w nowych, budowanych od podstaw domach. Oczywiście nie może jej zabraknąć w domach pasywnych czy energooszczędnych, ale nie oznacza to, że nie nadaje się do starego budownictwa. Można zamontować ją w od dawna zamieszkiwanych domach, a także mieszkaniach niezależnie od tego, czy znajdują się one w ogromnym bloku, czy kameralnej kamienicy.
Jak wygląda montaż rekuperacji?
Pierwszym etapem montażu rekuperacji w domu czy mieszkaniu jest wykonanie dokładnego projektu, dopasowanego do budynku, a także jego stanu. Następnie można przejść do montażu rekuperatora. Zwykle umieszcza się go na poddaszu lub w innym suchym pomieszczeniu, które nie jest zbyt intensywnie użytkowane. Może to być np. kotłownia. Wraz z rekuperatorem montuje się także cały system rur wentylacyjnych, które rozprowadzają powietrze po domu czy mieszkaniu. Najlepiej jest zatrudnić do tego profesjonalną firmę, której pracownicy szybko i skutecznie ulokują cały mechanizm w budynku.
Dodatkowe możliwości rekuperacji
Systemy rekuperacji da się urozmaicić także dodatkowymi możliwościami. Przykładem jest czerpanie energii zgromadzonej w gruncie. Aby z tego skorzystać, należy zamontować gruntowy wymiennik ciepła. Gdy jest ciepło, będzie on ochładzał powietrze wprowadzane do rekuperatora z zewnątrz, a gdy jest zimno, będzie on je lekko ogrzewał. Gruntowy wymiennik ciepła mocno wpływa na efektywność działania rekuperatora. Montuje się go pod powierzchnią ziemi tuż obok budynku, w którym stosuje się rekuperację.
Zobacz także: Mocowanie haków i uchwytów w zaprawie gipsowej
Rekuperacja – montaż samemu czy przy pomocy fachowca?
Wyżej przedstawiono pokrótce, jak wygląda proces instalacji systemu rekuperacji, jednak w rzeczywistości montaż jest nieco bardziej skomplikowany. Podczas rozmieszczania systemu rekuperacji w domu czy mieszkaniu trzeba zwrócić uwagę na wiele etapów i drobiazgów, które składają się na efektywne działanie całej instalacji. Osoby podejmujące się montażu na własną rękę często popełniają co najmniej kilka błędów. Po pierwsze podejmują się prac bez przygotowania projektu instalacji. Poza tym nie zawsze zwracają uwagę na cyrkulację powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i nierzadko decydują się na korzystniejsze finansowo, ale niekoniecznie wysokiej jakości materiały.
Jeśli chcesz mieć pewność, że system rekuperacji w Twoim mieszkaniu będzie działać prawidłowo, koniecznie zatrudnij doświadczonych fachowców, którzy nie narażą Cię na błędy podczas montażu. Często zdarza się, że współpraca z profesjonalnymi firmami montażowymi pozwala na zakup materiałów w korzystniejszych cenach. Bez doświadczenia nie uda Ci się odpowiednio rozmieścić całej instalacji w domu czy mieszkaniu.
Jak wybrać odpowiednią firmę do montażu rekuperacji?
Jeśli jesteś na etapie budowy swojego domu, warto zapytać zatrudnionych pracowników, czy znają firmę zajmującą się montażem rekuperacji. Jeśli szukasz na własną rękę, koniecznie sięgnij po opinie o danej firmie, by upewnić się, że inni klienci są zadowoleni z wykonanych usług. Pamiętaj, aby dopytać o wszelkie ukryte koszty i o to, czy firma ma wykupiony odpowiedni sprzęt potrzebny do wykonania instalacji. Zapytaj także o czas trwania montażu i o konsekwencje ewentualnego niewywiązania się z prac w terminie. Zanim podejmiesz współpracę z wybraną firmą, musisz mieć pewność, że jej pracownicy podchodzą do powierzonych zadań z pełnym profesjonalizmem. Najlepiej bazować na znajomych firmach, z których usług korzystali np. Twoi przyjaciele czy rodzina.
Główne korzyści z rekuperacji
Rekuperacja powietrza niesie ze sobą sporo korzyści dla zdrowia mieszkańców i nie tylko. Oto najważniejsze zalety wentylacji mechanicznej:
- Dobre samopoczucie i lepszy sen – oddychanie czystym powietrzem ma ogromny wpływ na jakość snu i codzienne samopoczucie. Poza tym powietrze oczyszczone z alergenów sprzyja osobom uczulonym np. na różnego rodzaju pyłki kwiatów;
- Oszczędności – mowa przede wszystkim o kosztach ogrzewania, ponieważ dzięki rekuperacji i temu, że zamienia ona zimne powietrze w cieplejsze, zmniejsza się zapotrzebowanie na ogrzewanie mieszkania;
- Nie trzeba otwierać okien – z czystym powietrzem kojarzy się otwieranie okien, jednak przez okna często do mieszkań przedostaje się smog i inne zanieczyszczenia. Dzięki rekuperacji można tego uniknąć (podobnie jak hałasu, jeśli okno znajduje się np. blisko ruchliwej ulicy, czy owadów, które mogą wchodzić przez uchylone okna);
- Odpowiedni poziom wilgotności – rekuperacja zapobiega nadmiernej wilgotności budynku, a co za tym idzie – niweluje szanse powstania grzyba na ścianach;
- Szybsze schnięcie ubrań i podłóg – tam, gdzie zamontowano wentylacje mechaniczne, zauważa się znacznie szybsze wysychanie prania na suszarkach i szybsze odparowywanie wody z podłóg. To wszystko dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza;
- To rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na dbaniu o środowisko.
Zobacz także: Mocowanie haków na kołki drewniane
Wady wentylacji mechanicznej
Choć wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu to bardzo korzystne rozwiązanie, to ma także swoje wady. Przed rozpoczęciem prac nad instalacją warto zdawać sobie z nich sprawę. Oto one:
- Koszt wentylacji mechanicznej – składa się na to koszt rekuperacji, a także wymiany filtrów czy serwisowania;
- Błędy w instalacji – na takie możesz narazić się, jeśli podejmiesz się montażu na własną rękę lub zatrudnisz nieprofesjonalnych fachowców. Rekuperator musi być odpowiednio dopasowany do budynku, a ponadto należy wykonać przemyślany projekt całego systemu.
Ile kosztuje rekuperacja?
Całkowity koszt rekuperacji może różnić się w zależności od rodzaju domu czy mieszkania, w którym jest ona montowana. Ze względu m.in. na markę czy wydajność cena samego rekuperatora może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kolejnym kosztem są wszelkie pozostałe elementy instalacji, takie jak rury, których cena także waha się między kilkoma a kilkunastoma tysiącami złotych. Wiele zależy bowiem od wielkości budynku i od tego, ile materiału trzeba zakupić. Do tego dochodzi koszt montażu dla firmy, a także prąd (rekuperator cały czas musi mieć dostęp do energii) czy zmiana filtrów co kilka miesięcy (kilkadziesiąt złotych). Można zatem szacować, że za niewielki system rekuperacji w mieszkaniu trzeba zapłacić co najmniej 20 tysięcy złotych. Im większy budynek i im lepsze materiały, tym koszt będzie wyższy.
Wiesz już, jak ważne jest właściwe projektowanie rekuperacji, jej profesjonalny montaż i wybór wysokiej jakości materiałów. Rekuperacja to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na poprawie jakości swojego codziennego życia, a dodatkowo chcą oni zatroszczyć się o środowisko naturalne. Jeśli budujesz nowy dom lub chcesz wyremontować ten, w którym mieszkasz, koniecznie przemyśl montaż nowoczesnej rekuperacji.