Tynk dekoracyjny – rodzaje tynków. Jak położyć tylko krok po kroku?

Autor Monika

Tynki dekoracyjne są doskonałym pomysłem na upiększenie ścian w naszym domu. Podstawową zaletą tynków dekoracyjnych jest duża różnorodność, którą trudno osiągnąć, stosując inne materiały. Tynki dekoracyjne są również odporne na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie trwałe. Jeżeli planujesz takie tynki w swoim domu, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Tynk dekoracyjny – co to właściwie jest?

Tynki dekoracyjne w przeciwieństwie tynków gipsowych nie wymagają równania ścian. Tynk ten umożliwia atrakcyjne wykończenie ścian. Tynki dekoracyjne zazwyczaj znajdują zastosowanie wewnątrz. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby zostały one zastosowane na zewnątrz.

Tynki dekoracyjne różnią się między sobą zarówno gęstością jak i grubością ziaren. To właśnie te parametry umożliwiają uzyskiwanie różnorodnych wzorów. Jednym z popularnych wzorów jest imitacja betonu. Tynki umożliwiają stworzenie imitacji desek czy też papieru. Wybór jest bardzo duży.

Wygląd to nie jedyna zaleta, jaką może zaoferować tynk dekoracyjny. Dużą zaletą jest również trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Tynk dekoracyjny pozwala na ukrycie różnych ubytków i nierówności, które staną się niemalże niewidoczne. Tynki dekoracyjne również idealnie komponują się z wnętrzami wykończonymi w stylu nowoczesnym, ale nie tylko. Będą pasowały również do wnętrz klasycznych, industrialnych, rustykalnych jak i skandynawskich. Szeroka gama kolorów dodatkowo znacznie poprawia możliwości aranżacji.

Ciekawe wykończenie ścian – rodzaje tynków ozdobnych

Tynki strukturalne to bardzo szeroka grupa produktów. Pomagają one uzyskać ciekawe efekty dekoracji. Tynki pomiędzy sobą różnią się między innymi właściwościami oraz sposobem ich nakładania.

Tynki zacierane

To najpopularniejszy rodzaj tynków. Efekty na ściennie uzyskiwane są na skutek zacierania packom w różnych kierunkach. Taki sposób nakładania pozwala na uzyskanie efektów na ścianie. Innym tynkiem do zacierania jest masa strukturalna. W tym wypadku wzory uzyskuje się, poprzez modelowanie odciskając np. szpachelkę czy też pędzel.

Tynki mozaikowe

Tynki mozaikowe w swojej strukturze posiadają drobne, kolorowe kamyczki. Struktura ta po nałożeniu na ścianę tworzy jednolitą powierzchnię. Tak powstały efekt potrafi zachwycić swoją oryginalnością. Tynk taki jest bardzo trwały, dlatego często znajduje zastosowanie w łazience lub kuchni. Tynk jest sprzedawany jako gotowy produkt, wystarczy go nałożyć na szpachlę i rozprowadzić na ścianie.

Stiuki

Kolejnym rodzajem tynków są stiuki. Pozwalają one na osiągnięcie bardzo ciekawego efektu. Tego rodzaju tynk po nałożeniu na ścianę stworzy efekt marmuru. Tynk tego rodzaju, aby uzyskać pożądany efekt, musi być układany w kilku warstwach.

Tynk japoński

Kolejnym rodzajem są tynki japońskie. Jest to produkt całkowicie naturalny. W skład tynków japońskich wchodzą między innymi takie elementy jak włókna bawełny, jedwabiu czy też celulozy. Tynk japoński przed układaniem należy rozrobić z wodą. Po ułożeniu tynku na ścianie jego wygląd przypomina tapetę.

Tynk z efektem błysku

Jeżeli lubimy efekt brokatu, to bardzo ciekawym pomysłem będzie wybór tynków na bazie żywicy. Tego rodzaju tynk pozwala na uzyskanie błyszczącego efektu. Możemy do tego dodać metaliczne dodatki, taki tynk jest ciekawą aranżacją.

Do jakich wnętrz pasuje tynk ozdobny?

Tynki dekoracyjne w mieszkaniu mają bardzo wiele zastosowań. Tynk dekoracyjny jest trwały oraz odporny na zabrudzenia. Dzięki temu można układać taki tynk niemalże w każdym pomieszczeniu. Na rynku oferta jest bardzo duża i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Producenci wciąż szukają sposobu na to, aby tynki można było układać jak najszybciej. Zazwyczaj wystarczy, że będziemy trzymali się instrukcji nakładania i nasze wnętrza nabiorą niepowtarzalnego wyglądu.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej?

Wykończenie ściany zazwyczaj zależne jest od rodzaju pomieszczenia. Do najpopularniejszych zaliczymy farby, tapety oraz płytki ceramiczne. Uniwersalną okładziną ściany będzie tynk dekoracyjny. Można nim zastąpić każdy z wcześniej wymienionych materiałów.

Zobacz także: Farba do fug – sposób na błyskawiczną metamorfozę. Jak dobrać farbę do fug? Instrukcja malowania fug

Przedpokój

Przedpokój jest idealnym miejscem na zastosowanie tynku dekoracyjnego. Jest to przestrzeń mocno eksploatowana. To w przedpokoju rozbieramy się po powrocie do domu. To w przedpokoju ląduje pierwszy brud z butów i ubrań. Dlatego ściany w przedpokoju powinny być wykonane z materiału wytrzymałego i odpornego na zanieczyszczenia. W przedpokoju doskonale sprawdzi się każdy rodzaj tynków dekoracyjnych, najlepsze jednak będą stiuki lub tynk mozaikowy.

Klatka schodowa

Klatka schodowa jest miejscem, gdzie ściany narażone są bardzo często na różnego rodzaju uszkodzenia oraz zabrudzenia podobnie jak w przedpokoju. Tutaj również doskonale sprawdzi się tynk dekoracyjny.

Salon

O ile w przedpokoju czy na klatce schodowej tynk dekoracyjny ma funkcję praktyczną, to w salonie tynk pełni już funkcje czysto dekoracyjną. W salonie możemy korzystać z pełnego dobrodziejstwa, jakie daje nam tynk dekoracyjny. Pamiętać powinniśmy o tym, że tynki dekoracyjne najlepiej jest łączyć z prostymi dodatkami jak drewno czy cegła.

Kuchnia

Kuchnia jest miejscem specyficznym. Jest tam dużo wilgoci, szczególnie w okolicy gdzie gotujemy i jest dużo pary wodnej. Jeżeli chcemy nad płytą grzewczą położyć tynk dekoracyjny, to jest to jak najbardziej możliwe. Powinniśmy jednak znaleźć odpowiedniej jakości tynk, który będzie wodoodporny. 

Łazienka

Podobnie jak w przypadku kuchni, łazienka również jest mokrym pomieszczeniem. Jeżeli zamiast płytek chcemy ułożyć tynk dekoracyjny w łazience, to musimy wybrać taki, który będzie odporny na działanie wilgoci. Takim rodzajem tynków są tynki silikonowe. Powinny być one również odporne na grzyby i pleśń.

Zobacz także: Naprawa zaworu (kranu)

Na zakończenie

Tynk dekoracyjny może być wspaniałą ozdobą w naszym domu. Jednak ostateczny efekt w dużej mierze zależy nie tylko od rodzaju użytego tynku, ale bardzo dużo zależy od wykorzystywanych narzędzi oraz sposobu nakładania tynku na ścianę. Jeżeli decydujemy się na samodzielne wykonanie takich prac, to warto sprawdzić stopień trudności dla poszczególnych tynków. Część z nich będziemy w stanie ułożyć samodzielnie, ale do części z nich będziemy potrzebować pomocy specjalisty.

Jak powinno się układać tynk:

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W przypadku nowych ścian wystarczy zazwyczaj nanieść podkład i możemy tynkować. Jednak ściany są nierówne, lepiej byłoby wyrównać tynkiem cementowo-wapiennym.

Jeżeli tynk dekoracyjny układamy na ścianie pokrytej tynkiem tradycyjnym, w pierwszej kolejności musimy taką ścianę zagruntować.

Jeżeli ściana się kruszy, to powinniśmy zagruntować ją specjalnym preparatem, będzie temu zapobiegał.

Jeżeli ściana jest poplamiona na przykład farbami, to powinniśmy się ich pozbyć. Lepiej taką plamy jest zeskrobać. Tak samo w sytuacji jeżeli wcześniej ściana była malowana farbą olejną.

W przypadku tapety na ścianie konieczny jest jej zerwanie i za gruntowanie całej ściany.

Jak widać, tynki dekoracyjne mają bardzo wiele zalet. Jeżeli szukacie ciekawego pomysłu na wasze ściany, to tynki dekoracyjne zdecydowanie takim pomysłem są.