Mocowanie haków na kołki drewniane

Autor Kamil

Kołki drewniane do mocowania w nich haków najlepiej wykonać z listwy toczonej ze średnio twardego drewna. Średnica listwy powinna być odpowiednio dobrana do średnicy wiertła. Na przykład przy średnicy wiertła 8 mm, powinna wynosić 9-10 mm. Jeżeli zakup toczonej listwy drewnianej okaże się trudny, kołki można wykonać samodzielnie. W tym celu przycina się do żądanej długości listwę z suchego drewna, o prostym układzie słojów. Następnie odcięty klocek trzeba rozłupać nożem i wystrugać, doprowadzając jego średnicę do odpowiedniego wymiaru. Kołek nie może wystawać z otworu, lecz powinien być nieco krótszy, ponieważ przy wbijaniu lub obcinaniu wystającej jego części można uszkodzić tynk. Trzeba go równo uciąć (piłką) od strony zewnętrznej i lekko zaokrąglić od strony, którą wkłada się go w przygotowany otwór. Drewno przeznaczone na kołek powinno być odpowiednio suche, wtedy nie ma obawy, że skurczy się ono i kołek obluzuje się w otworze.


Należy unikać poprawiania tynku uszkodzonego w czasie osadzania kołka, ponieważ zaprawa powoduje zawilgocenie kołka, który po wyschnięciu może wypaść z otworu.

Zobacz także: Mocowanie uchwytów w suficie

Hak powinien być dość gruby, aby spowodował rozepchnięcie kołka. Zwiększa się w ten sposób parcie na ścianki otworu i zamocowanie jest silniejsze. Ponadto hak musi być tak dobrany, aby doszedł do końca kołka, ale nie natrafił na koniec wykutego otworu, gdyż zegnie się.