Nawet najładniejsze płytki z czasem tracą swój urok, gdy okalające je fugi zrobią się brudne, wyblaknięte albo pokryte nieestetycznym nalotem. Tak niewielka zmiana, jak odświeżenie spoin może bardzo wpłynąć na ogólnym wygląd pomieszczenia. Masz do wyboru usunięcie starych fug i wypełnienie szczelin na nowo albo pokrycie starych fug odpowiednią farbą. Szybszym i mniej żmudnym rozwiązaniem jest oczywiście druga opcja. Zobacz, jak się za nią zabrać!
Spis treści
Farba do fug – szybka pomoc, błyskawiczna metamorfoza
Jeśli w którymś z pomieszczeń twojego domu fugi zrobiły się brudne albo ich kolor przestał ci odpowiadać, nie musisz zabierać się za remont. Kucie płytek, ponowne ich układanie i wypełnianie fugą nie będzie konieczne. Co więcej, nie musisz nawet wydobywać spomiędzy kafli starej fugi, aby zastąpić ją nową.
Znacznie szybszym i bardziej satysfakcjonującym sposobem renowacji starych spoin jest wykorzystanie farby do malowania fug. Metamorfoza kuchni czy łazienki w taki sposób ma kilka zalet:
- jest szybsza niż remont,
- nie wprowadza takiego bałaganu jak remont,
- jest mniej kosztowna niż wymiana płytek i fug,
- nie wymaga specjalistycznych umiejętności.
Odświeżenie fugi nie tylko sprawi, że wnętrze będzie wyglądało bardziej estetycznie. Zmieniając ten jeden – pozornie niewielki – detal można wprowadzić do pomieszczenia sporą wizualnie zmianę. Na przykład zmiana czarnej fugi na jasną przy białych płytkach może całkiem konkretnie rozjaśnić wnętrze.
Zobacz także: Czym jest rekuperacja? Wady i zalety
Jaką farbę wybrać?
Na pytanie jaka farba do fug się sprawdzi odpowiedź jest tylko jedna: taka, która jest specjalnie przeznaczona do takich wypełnień. I choć może wydawać się, że farba akrylowa też ładnie pokryje spoinę, to niestety – nie ma ona takich właściwości jak specjalistyczny preparat do fug. Farby do fug są produkowane na bazie wysokiej jakości spoiwa polimerowego i wzbogacone o wypełniacze. Dzięki temu bardzo dobrze kryją, doskonale trzymają się podłoża, a także są odporne na wilgoć i ścieranie, co jest szczególnie ważne w kuchni i w łazience. Produkty do odświeżania fug występują w różnych formach, takich jak:
- marker do fug,
- farba w pojemniku z pędzelkiem,
- farba w butelce z dozownikiem.
To, o czym musisz zdecydować zanim zabierzesz się za renowację fug to jej kolor. Zarówno rozjaśnienie, jak i przyciemnienie starej spoiny jest możliwe, ponieważ kolory fug dostępne na rynku są bardzo różne. Niektórzy producenci oferują nawet farby z brokatem, które po nałożeniu dają lekki połysk.
Jak dobrać właściwą farbę do fug?
Farby do fug to produkty dość uniwersalne i z reguły nadające się do odświeżenia wszystkich rodzajów spoin. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby preparat był jak najbardziej dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniu, możesz znaleźć takie, które są dedykowane kuchni, łazience czy płytkom zewnętrznym.
Farba fug łazienkowych
Farba do fug łazienkowych musi sprawdzić się w dosyć specyficznym mikroklimacie. W łazience panuje wilgoć, a fugi podczas każdej kąpieli po prostu są mokre. Dodatkowo, łazienka z reguły jest dość często sprzątana przy użyciu środków chemicznych. Fuga musi więc być odporna na działanie wilgoci, pary wodnej i substancji chemicznych. Wśród farb do fug łazienkowych można znaleźć takie, które cechuje mniejsza absorpcja wody. Dzięki temu, że wchłaniają jej mniej, trudniej jest rozwinąć się na nich pleśni.
Farba do fug kuchennych
Innym wymagającym pomieszczeniem, w którym zwykle kładzie się płytki, jest kuchnia. Spoiny muszą więc być odporne na zabrudzenia tłuszczem, ale przede wszystkim – na ścieranie i preparaty czyszczące. Dobrze jest wybrać taki pisak do fug albo taką farbę, która pokryje je dodatkową warstwą zabezpieczającą. Dzięki temu zachowają świeży i estetyczny wygląd przez dłuższy czas.
Farba do fug zewnętrznych
Płytki kładzie się nie tylko w domu, ale także na powierzchniach poza nim, takich jak taras, balkon czy schody zewnętrzne. Miejsca te są narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: wiatru, deszczu, śniegu, nasłonecznienia. Chodzi się też po nich w butach, zatem brudzą się dużo szybciej niż kafelki w domu. Spoiny zewnętrzne też można odświeżać i warto to robić, by zachować ich estetyczny wygląd. Farba do fug zewnętrznych będzie zatem nie tylko poprawiać wygląd płytek, ale stanowiąc dodatkową warstwę wnikającą w spoinę – po prostu ją zaimpregnuje.
Zobacz także: Cyklinowanie posadzki
Malowanie fug krok po kroku
Malowanie fug nie jest trudne i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Jak zmienić kolor fugi lub ją odświeżyć krok po kroku?
- Oczyść stare fugi z wszystkich nalotów, pleśni itd. i poczekaj aż wyschną.
- Preparat do fug nakładaj pędzelkiem lub gąbeczką zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli używasz pisaka po prostu “rysuj” nim po fugach.
- Nadmiar farby zmywaj z płytek od razu albo zgodnie z instrukcją na opakowaniu fugi.
- Poczekaj aż fuga wyschnie – z reguły trwa to 2 godziny, ale pełną twardość spoina osiąga po około 48 godzinach.
- Połóż kolejną warstwę fugi, jeśli takie jest zalecenie producenta i uważasz, że jedna warstwa nie pokryła wystarczająco starej spoiny.
Odświeżanie kuchni czy łazienki nie zawsze musi wiązać się z remontem. Czasem wystarczy niewielka zmiana, aby wnętrze wyglądało czyściej i estetyczniej. Taki efekt możesz osiągnąć na przykład renowacją fug. To szybki i łatwy proces, który nada pomieszczeniom świeżości, a cena farby do fug jest na tyle niska, że nie obciąży domowego budżetu!