Wzmocnienie drzwi zewnętrznych

Autor Albert

Wzmocnienie drzwi zewnętrznych zabezpiecza przed włamaniem oraz chroni przed hałasem z zewnątrz. Powinny one być pełne, ciężkie, najczęściej jednak między dwie twarde płyty spilśnione wklejane są tylko pionowe wąskie listewki odpadowe lub nawet kawałki twardej płyty. Drzwi takie są bardzo słabe, co uniemożliwia przykręcenie zamka, jeżeli punkty jego mocowania wykraczają poza wymiar ramy drzwi.

Zobacz także: Farba do fug – sposób na błyskawiczną metamorfozę. Jak dobrać farbę do fug? Instrukcja malowania fug

Wzmocnienie drzwi powinno polegać na przymocowaniu z jednej lub lepiej z dwóch stron grubej sklejki, pod którą dobrze jest jeszcze włożyć miękką płytę spilśnioną lub miękką tekturę. Daje to dodatkowy efekt zwiększenia właściwości dźwiękochłonnych drzwi. Mają na to również wpływ przylgi, tzn. ilość płaszczyzn oporu i szczelność styków. Chcąc przytwierdzić płytę wzmacniającą drzwi od zewnątrz należy przy zamkniętych drzwiach obrysować ołówkiem styk krawędzi ościeżnicy, a następnie wyjąć drzwi z zawiasów, gdyż dużo łatwiej i dokładniej mocuje się płytę do drzwi leżących poziomo. Trzeba pamiętać, że wymiar drzwi jest zawsze o około 4 mm mniejszy od światła ramy i dlatego krawędź płyty wzmacniającej musi być z każdej strony o 2 mm krótsza, niż narysowana uprzednio linia, wytyczająca styk z ościeżnicą. Płytę najlepiej przymocować za pomocą wkrętów, wzdłuż obwodu drzwi i dodatkowo w środku, w odstępach nie większych niż 40 cm.


Zamiast wkrętów można stosować gwoździe, ale jest to połączenie dużo słabsze. Dodatkowe wzmocnienie uzyskuje się przyklejając płyty do drzwi, ale jest to uciążliwe, ponieważ trzeba przedtem zeskrobać lub opalić specjalną lampą farbę olejną, którą pokryta jest powierzchnia drzwi.

Przylgę mocuje się po zawieszeniu wzmocnionych drzwi. Przybija się ją gwoździami lekko dotykając, ale nie dociskając do zamkniętych drzwi. Silne dopchnięcie listwy do płaszczyzny drzwi spowoduje, że jedna przylga będzie wykonana bardzo dobrze, dwie pozostałe natomiast nie będą się z sobą stykały. Pozostawienie minimalnej szczeliny ma dodatkowy cel: po wypełnieniu jej paskiem gumy wszelkie nierówności płaszczyzny drewna będą dokładnie wypełnione.

Szczeliny w drzwiach można zlikwidować, tak jak w oknach, wypełniając je paskiem stalowej blachy. Uszczelnianie gumą jest mniej trwałe, choć daje lepsze efekty izolacyjne i dźwiękochłonne.

Guma szybko się starzeje i traci elastyczność, trzeba więc uszczelki wymieniać po upływie pewnego czasu. Najlepiej przyklejać je butaprenem po uprzednim zeszlifowaniu farby papierem ściernym i przemyciu rozpuszczalnikiem.

Wzmocnienie płaszczyzny wewnętrznej drzwi związane jest przeważnie z koniecznością przerabiania zawiasów, ponieważ drzwi najczęściej otwierają się do wewnątrz. Rozwiązanie to stosuje się wtedy, jeśli w mieszkaniu jest wykładzina drewniana i chodzi o to, aby drzwi „zniknęły” w płaszczyźnie ściany. Jest to możliwe tylko w tym przypadku, gdy drzwi umieszczone są prawie w płaszczyźnie tynku.

Zostaw komentarz