Wiercenie otworów w drewnie

Autor Wiktoria

Okrągłe otwory w drewnie wykonuje się za pomocą świdra lub wiertarki ręcznej albo elektrycznej. Jeśli używa się wiertła do metali, należy wiedzieć, że otwór będzie dobrze wykonany tylko w tym przypadku, jeśli dysponuje się szybkoobrotową wiertarką elektryczną. Wiertarka ręczna, która ma obroty niewielkie, spowoduje strzępienie krawędzi otworu.

Można jednak zamontować do niej specjalne wiertło do drewna, wyposażone na zewnętrznym obwodzie w dwa ostre występy. Wycinają one w powierzchni płyty kółko, w które zagłębia się wiertło. Wiertła tego typu pozwalają na wiercenie otworów o średnicy do około 12 mm. Do większych używa się narzędzi innego typu. Wiertło do otworów o średnicy 15-40 mm zbudowane jest w formie ostrego stożka i zaopatrzone w dwa ostrza. Jedno ostrze działa w płaszczyźnie pionowej, wycinając kółko ograniczające otwór, a drugie — ustawione jak ostrze struga — wycina wyznaczony otwór, powodując stopniowe zagłębienie całego wiertła. Wycina ono otwory z dużą dokładnością, niezależnie od szybkości obrotów; można je wmontować do wiertarki ręcznej.


Chcąc wywiercić otwór o brzegach równych, wiertarkę należy przyciskać bardzo lekko, szczególnie w końcowym stadium pracy, gdy wiertło przechodząc na drugą stronę płyty może spowodować wyrwanie pozostającej jeszcze cienkiej warstwy drewna.

Zobacz także: Dom pasywny – czy jego budowa się opłaca? Poradnik

Aby otrzymać dobrze wycięte dwie krawędzie otworu (górną i dolną), należy pod płytę w tym miejscu podłożyć kawałek drewna, stykający się dokładnie z płaszczyzną płyty. Dociskając silnie płytę do podkładki przewierca się otwór do momentu, aż wiertło zagłębi się w podłożony kawałek drewna.