Na co zwrócić uwagę przy zakupie młotowiertarki?

Autor Wiktoria

Młotowiertarki to urządzenia o zróżnicowanym zastosowaniu. Łączą w sobie zarówno cechy wiertarki, jak i młota pneumatycznego. Dlaczego warto zaopatrzyć się w młotowiertarkę i czym kierować się przy jej zakupie?

Młotowiertarki, czyli młot udarowo-obrotowy

Charakterystyka młotowiertarek sprawia, że są one wykorzystywane przy wielu trudnych pracach budowlanych i związanych z budową. Urządzenia o większej mocy przeznaczone są przede wszystkim dla specjalistów, na co dzień pracujących na placu budowy (recenzje produktów dla specjalistów znajdziesz na tej stronie) i mających do czynienia z twardymi materiałami – takimi jak beton czy żelbeton.

Młotowiertarki, które dysponują nieco mniejszą mocą, mogą być z powodzeniem wykorzystywane, przez wszelkiego rodzaju domorosłych majsterkowiczów. Wydajna praca i wytrzymałość urządzenia, pozwolą na wykonanie trudnych zadań w przestrzeni domowej bez żadnych komplikacji. Młotowiertarki bardzo często sprzedawane są w zestawach, zawierających różne rodzaje wierteł czy dłut, które pozwalają na pracę przy innych materiałach o różnym stopniu twardości.

młot udarowy

Młot do kucia i nie tylko – zastosowania młotowiertarki

Młotowiertarki zaliczają się do sprzętu ciężkiego (opisy innych narzędzi tego typu znajdziesz tutaj). Przy ich pomocy wykonuje się otwory o dużej średnicy w materiałach, charakteryzujących się twardością – jak na przykład beton lub żelbeton. Wykorzystuje się je także do wykuwania otworów lub bruzd w ścianach albo stropach. Choć większość urządzeń dostępnych na rynku zasilana jest poprzez podłączenie do sieci elektrycznej, to znajdziemy również młotowiertarki posiadające wbudowany akumulator.

Pamiętajmy o tym, że urządzenie potrzebuje dużej ilości energii do pracy. Powinniśmy więc wybierać akumulator o pojemności wystarczającej na kilkugodzinną pracę. Przy wyborze zwróćmy również uwagę na rodzaj udaru w młotowiertarce. Możemy wybierać pomiędzy udarem mechanicznym lub elektropneumatycznym. Ten drugi zapewnia większą moc i pozwala na ingerencję nawet w najtwardsze rodzaje materiałów. Określmy więc, do jakiego rodzaju prac będziemy potrzebowali urządzenia.

Młotowiertarki – najważniejsze parametry

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na kupno konkretnej młotowiertarki, przyjrzyjmy się jej najważniejszym parametrom i określmy, w jakim stopniu wpisują się one w nasze potrzeby.

  • Jaki posiada rodzaj udaru? Najsilniejszy będzie udar pneumatyczny, odznacza się jednak najwyższą ceną. Jeśli nie planujemy ingerencji w niezwykle twarde materiały, możemy rozważyć młotowiertarkę z udarem mechanicznym. Będzie ona nieco tańsza.
  • Czy można nią kuć w materiale? O ile każda młotowiertarka będzie posiadać opcję wiercenia, tak nie każda pozwala na kucie w nim. Zanim dokonamy zakupu, upewnijmy się co do obecności tej funkcji.
  • Jaką posiada maksymalną średnicę wiercenia? Określa ona rozmiar wierteł, jakich możemy używać oraz to, jak duże mogą być wywiercone otwory.
  • Jaki jest jej moment obrotowy? Aby go znaleźć, szukajmy liczby oznaczonej niutonometrami [Nm]. Im wyższa będzie jej wartość, tym lepiej. Określa ona bowiem możliwości pokonywania oporów. Im większy moment obrotowy, tym w twardszym materiale możemy wiercić.