Organizacja budowy

Przeprowadzka

Przy wprowadzaniu się do nowego mieszkania powstaje mnóstwo problemów natury rzemieślniczej. Żaden talent organizacyjny nie zmieni faktu, że największa część kłopotów przeprowadzki spadnie na nas. Dlatego warto zawczasu przemyśleć to wszystko, co nas czeka. Nie zawadzi, jeśli przed przeprowadzką sporządzimy listę, w której zostaną wymienione po kolei wszystkie prace jakie nas czekają. Dzięki temu można nawet w zamieszaniu, jakie towarzyszy zazwyczaj przeprowadzce, postępować systematycznie. Czynności i prace związane z przeprowadzką można z grubsza podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą prace, które nie pozwalają na żadne przesunięcia w czasie, np. zawieszenie firanek, ustawienie pieców, przyłączenia lamp. Do tych czynności trzeba się zawczasu przygotować. A więc skrzynka z narzędziami wraz z zestawem drobnych części (gwoździe, śruby, kołki, zaciski świecznikowe itp.) nie może być w czasie przeprowadzki umieszczona w najtrudniej dostępnej części wozu meblowego, a tylko w miejscu osiągalnym bez trudu. Druga grupa prac obejmuje takie, które mogą być wykonane nieco później, tj. zawieszanie sprzętu i obrazów, półek w piwnicy itd.

Osadzanie kołków w ścianie
Jeśli ściana jest tak twarda, że nie wchodzi w nią ani gwóźdź, ani wkręt, należy w obranym miejscu ściany osadzić kawałek miękkiego materiału. Dawniej w takich przypadkach wycinało się mały klocek z drewna i wmontowywało go w otworze ściany za pomocą gipsu. Można tak zrobić i dzisiaj. Ale ten sposób nie jest praktyczny, trzeba bowiem wykonywać dość duże otwory w ścianie. Obecnie stosuje się fabrycznie przygotowane klocki, czyli kołki. Zostają one wbite w wywiercone w ścianie otwory, nie zaś osadzone za pomocą gipsu. Są one tak skonstruowane, że przy wkręcaniu w nie wkrętów zostają rozparte na zewnątrz, i mocno opierają się o ścianki otworu. Dobrze osadzony, kołek trzyma bardzo mocno.
Kołki do ścian z cegły lub betonowych mogą być różnych rodzajów. Klasyczny kołek rozpierający składa się z tulejki metalowej wypełnionej materiałem włóknistym. Przy wkręcaniu śruby jej gwint zostaje zakotwiony w materiale włóknistym, a jednocześnie metalowa tuleja rozpiera się i silnie dociska do ścian otworu.
Kołki nylonowe i z masy plastycznej wyparły kołki z materiałów włóknistych. Kołki nylonowe przeznaczone są nie tytko do ścian z cegieł i z betonu, ale również np. do ścian z cegły sitówki, z gazobetonu i lekkich płyt.
Właściwie wykonany otwór w ścianie stanowi gwarancję dobrego osadzenia kołka. Musi być dostatecznie głęboki, aby kołek dał się wsunąć do końca, a jego średnica powinna być tylko niewiele większa niż średnica kołka. Jeśli otwór okaże się zbyt duży, należy zastosować grubszy kołek. Taki kołek może nie pasować jednak do przewidzianego wkrętu. Radzimy sobie wówczas w ten sposób, że w większym kołku umieszczamy drugi, mniejszy, obrócony o 90° (ćwierć obrotu).