Stan deweloperski – co wchodzi w jego skład? Podpowiadamy

Autor Wiktoria

Kupując nowy dom lub mieszkanie, zazwyczaj odbieramy je w stanie deweloperskim. Nie ma jednej definicji stanu deweloperskiego i poszczególne elementy wykończenie mogą różnić się pomiędzy sobą u poszczególnych deweloperów. Jeżeli szukasz przydatnych informacji o stanie deweloperskim, to w poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi.

Stan deweloperski – nowe mieszkania i domy mają wiele cech wspólnych

Zarówno w przypadku domów jak i mieszkań, stan deweloperski jest etapem, który oznacza, że prace budowlane zostały zakończone i można zacząć wykańczać wnętrza. Stan deweloperski w przypadku domu i mieszkania wygląda nieco inaczej. W jednym i drugim wypadku nieruchomość powinna być w takim stanie, aby mogła wejść ekipa wykończeniowa. Pomimo różnic, kilka elementów jest wspólnych.

Nieruchomość powinna mieć wykonane wszelkie niezbędne instalacje:

  • elektryczną
  • wentylacyjną
  • wodno-kanalizacyjną
  • ewentualnie gazową

Zobacz także: Odbiór mieszkania – co warto wiedzieć przed odbiorem? Najważniejsze aspekty

Powinny być również wykonane wylewki betonowe na podłodze, a ściany otynkowane. W mieszkaniu powinny znaleźć się również zamontowane grzejniki oraz parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Do tego balustrady na tarasie lub balkonie oraz oczywiście drzwi zewnętrzne.

Dom w stanie deweloperskim – czym się wyróżnia

W przypadku domu standard deweloperski ma znacznie szerszy zakres. Oprócz elementów takich samych jak w mieszkaniu deweloper powinien zadbać o kilka innych elementów.

Po pierwsze otoczenie domu. W zakres tych prac wchodzi wyrównanie terenu, ułożenie chodnika i podjazdu wraz z krawężnikami. Dom powinien zostać ocieplony, a elewacja wykończona. Ocieplony także powinien być dach, a poddasze zabudowane.

W przypadku mieszkania dach nie jest dla nas istotny, w przypadku domu jest zgoła inaczej. Przed odbiorem należy go dokładnie sprawdzić pod kątem ubytków, szczelności czy też ewentualnych innych uszkodzeń. Oczywiście muszą być zamontowane rynny.

Kolejnym istotnym elementem są schody. W tym wypadku jednak warto dokładnie sprawdzić umowę. U wielu deweloperów schody nie mieszczą się w zakresie stanu deweloperskie. Warto to sprawdzić, ponieważ schody drewniane są dużym kosztem w przypadku domu.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co znajdziemy w środku

W przypadku kupna mieszkania do wyboru mamy dwie opcje. Możemy zdecydować się na stan deweloperski lub wykończone pod klucz. W tym drugim wypadku możemy wprowadzać się do takiego mieszkania od ręki. Zazwyczaj wystarczy dosłownie wstawić swoje meble i możemy mieszkać. Więcej osób decyduje się jednak na stan deweloperski. Czym on dokładnie jest? W głównej mierze zależy to od umowy, jaka została podpisana z deweloperem. Poniżej kilka podstawowych elementów stanu deweloperskiego:

  • tynki wewnętrzne. Zdarza się, że deweloper maluje ściany na biało.
  • drzwi zewnętrzne
  • okna wraz parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi
  • zamontowane grzejniki
  • wykonana betonowa wylewka na podłodze
  • balustrady i barierki na balkonie lub tarasie
  • instalacja elektryczna
  • instalacja wentylacyjna
  • instalacja wod-kan

Warto pamiętać, że rury zazwyczaj poprowadzone na zewnątrz ścian. Naszym zadaniem jest ukrycie tych rur.

Co wchodzi w skład stanu deweloperskiego?

Stan deweloperski jest takim etapem budowy, gdzie jeszcze nie możemy zamieszkać, ale budowa już się skończyła. W tym momencie do naszego domu lub mieszkania wchodzi ekipa wykończeniowa. Od dewelopera dostaniemy wnętrze, w stanie surowym jak opisane było to wcześniej. Możemy spodziewać się wylewki i tynków. Ściany jednak musimy samodzielnie pomalować oraz położyć podłogę. W przypadku domu np. jest gotowy podjazd pod dom. Ogólnie stan deweloperski, to taki moment, że budowa jest zakończona, ale nie możemy jeszcze zamieszkać.

Zobacz także: Jakie cegły wybrać do wybudowania domu?

Standard deweloperski bywa różny. Część deweloperów oferuje na przykład podwyższony standard deweloperski. Jest to pośredni stan pomiędzy typowym stanem deweloperskim a mieszkaniem wykończonym. W prawie nie znajdziemy definicji, mówiącej co powinno być w stanie deweloperskim. To, jakie odbierzemy mieszkanie i jak będzie ono wykończone, zależy od zapisów w naszej umowie. Z tego powodu powinniśmy dokładnie czytać umowę i dokładnie sprawdzić jakiego mieszkania w dniu odbioru możemy się spodziewać.

Zazwyczaj o wyborze stanu deweloperskiego decyduje atrakcyjna cena, dużo niższa niż mieszkanie pod klucz. Stan deweloperski często nie obejmuje wielu różnych podstawowych elementów i może się okazać, że finalnie wcale tak tanio nie będzie. Warto przeanalizować umowę i na jej podstawie skalkulować koszty. Może się okazać, że droższa wersja u dewelopera i tak wyjdzie taniej, niż te same prace zlecone innej firmie.

Podsumowanie

Kupno mieszkania lub domu w stanie deweloperskim ma wiele zalet. Pierwszą jest niższa cena, ale z tym bywa różnie, o czym było napisane wcześniej. Stan deweloperski pozwala nam idealnie dopasować mieszkanie do naszych oczekiwań i potrzeb. Odbierając mieszkanie od dewelopera, możemy je urządzić, dokładnie tak jak sobie wymarzyliśmy. Jednak będziemy potrzebowali czas na wykończenie.

W przypadku mieszkania pod klucz takiego problemu nie będzie. Jednak wykończenie mieszkania dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy, będzie bardzo trudne. Kupując nieruchomość od dewelopera, warto jest usiąść i się nad tym zastanowić.