Malowanie klejowe

Autor Albert

Czynnością niezbędną przed przystąpieniem do malowania jest zamocowanie wszelkich niezbędnych uchwytów i haków oraz wykonanie reperacji i uzupełnień tynku. Jeśli maluje się mieszkanie stare, należy zdrapać odchodzące płaty farby. W przypadku mieszkania nowego, z świeżym tynkiem, konieczne jest odczekanie kilku miesięcy — do roku, w celu uniknięcia niekorzystnych reakcji farby ze świeżym tynkiem.

W pomieszczeniach należy unikać kolorów ciemnych, ponieważ mieszkanie sprawia wówczas przygnębiające wrażenie. Barwy agresywne natomiast szybko męczą wzrok. Kolory, które podziwia się np. w kawiarni, przeniesione do mieszkania i oglądane codziennie tracą swą atrakcyjność, stają się pretensjonalne i nużące. Poza tym kolory pastelowe i neutralne są dużo łatwiejsze do trafnego zestawienia z kolorem mebli, obić i innych elementów wnętrza oraz wpływają korzystnie na psychikę człowieka.

Zobacz także: Materiały stosowane na wykładziny z tworzyw sztucznych

Przed malowaniem należy ściany zmyć roztworem szarego mydła z wodą, za pomocą szerokiego pędzla, tzw. ławkowca. Ma to na celu zneutralizowanie podłoża oraz ułatwienie przyczepności i układania się farby. Najpierw należy zmyć sufit, a potem ściany rozpoczynając od góry.


Podstawowym warunkiem udanego malowania klejowego jest zachowanie prawidłowej proporcji barwnika i kleju. Najlepiej kupować gotowe mieszanki, które w domu rozpuszcza się w wodzie według proporcji podanej na opakowaniu. Można je również dowolnie mieszać, w celu uzyskania żądanego koloru. Przed rozpoczęciem malowania należy zrobić kilka próbek i zaczekać do ich wyschnięcia. Farba mokra jest ciemniejsza, po wyschnięciu jaśnieje i zmienia odcień.

Dopiero po ustaleniu koloru można przystąpić do malowania. Rozpoczyna się od sufitu, potem dopiero maluje się ściany, zaczynając od góry, a kończąc na dole. Kolejność taka zabezpiecza przed zachlapaniem płaszczyzny już pomalowanej. Maluje się równoległymi, długimi ruchami starając się rozłożyć farbę równomiernie na całej płaszczyźnie. Po pomalowaniu całego pomieszczenia (gdy sufit i ściany są tego samego koloru) i po całkowitym wyschnięciu, przystępuje się do drugiego malowania. Jeśli kolor nie jest jeszcze równy, pomieszczenie maluje się po raz trzeci.

W przypadku, gdy sufit ma kolor inny niż ściany, to do malowania ścian przystępuje się po zakończeniu malowania sufitu. Sufit malujemy dwu- lub trzykrotnie.