Wiercenie otworu w materiale o dużej twardości

Autor Wiktoria

W celu osadzenia haka w betonie dużej twardości należy wywiercić otwór o średnicy 7-8 mm. Najlepiej posłużyć się wiertarką obrotową, którą z powodzeniem można zastąpić zwykłą wiertarką elektryczną. Trzeba do niej założyć specjalne wiertło z nakładką i w czasie pracy przyciskać narzędzie bardzo silnie do betonu. Zwykła wiertarka elektryczna ma niewielkie obroty i łatwo się nią posługiwać.

Podczas używania wiertarki obrotowej należy zwrócić uwagę, czy wiertło nie ślizga się w betonie. W takim przypadku trzeba wyjąć je, a wygładzony beton w głębi otworu zbić nieco wybijakiem do betonu. Jeśli nie mamy do dyspozycji wiertarki, wtedy otwór w betonie wykonujemy wybijakiem.

Przystawia się go ostrym końcem do ściany, uderzając w drugi koniec młotkiem. Młotek powinien być dość ciężki, ale nie należy uderzać nim zbyt silnie, ponieważ wybijak może pęknąć lub szybciej się stępić. Nie przyspiesza to zresztą wyników, gdyż nacięcia znajdujące się w części pracującej wybijaka wciskają się w beton tylko na niewielką grubość. Jedynie przez obracanie wybijaka uzyskuje się równomierne i bardziej skuteczne działanie ostrza.

Zobacz także: Rodzaje ścian

Otwór wykuty w betonie nie musi być głęboki, ponieważ ścianki otworu nie mają tendencji do wykruszania się. Biorąc pod uwagę obciążenie, jakie będzie musiał przyjąć hak, głębokość otworu powinna być o 0,3-1 cm większa od długości wkręta, gwoździa lub haka (nie licząc warstwy tynku).