Ogrzewanie gazowe – co warto wiedzieć przed montażem? Wady i zalety takiej instalacji

Autor Kamil

Ogrzewanie gazem wciąż jest bardzo atrakcyjną formą ogrzewania domu. Mimo rosnących cen gazu wciąż jest to cenowo atrakcyjne ogrzewanie. Dodatkowo zmieniając piec, możemy liczyć na dotacje z budżetu państwa. Jeżeli planujecie montaż pieca gazowego, to w tym artykule znajdziecie wiele przydatnych informacji.

Ogrzewanie gazowe – co trzeba mieć, by z niego korzystać?

Ogrzewanie gazowe najczęściej znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych. Jeżeli jesteś właścicielem takiego domu i planujesz ogrzewanie gazowe, to musisz spełnić kilka warunków.

Po pierwsze niezbędne jest przyłącze gazowe. Może to być gaz ziemny lub płynny. Przyłącze może być wykonane z sieci lub ze zbiornika na gaz płynny. W tym drugim przypadku musimy pamiętać o konieczności corocznych przeglądów szczelności. Zbiorniki tego typu mają pojemność 2700 litrów.

Kolejnym niezbędnym elementem jest odpowiedni piec do ogrzewania gazowego. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów (np. piec gazowy jednofunkcyjny, dwufunkcyjny, kondensacyjny, pulsacyjny itd.), które zostaną opisane w dalszej części artykułu.

Zobacz także: Ogrzewanie płaszczyznowe – co to jest i na czym polega? Najważniejsze informacje

Jakie są rodzaje pieców gazowych?

Wybór pieców na rynku jest bardzo szeroki. Różnią się one między sobą technologią spalania, sposobem montażu, mocą czy też sposobem podłączenia. To wszystko wpływa na koszty zarówno zakupu pieca gazowego jak i również eksploatacji. Poniżej rodzaje pieców, na tej podstawie będziecie mogli dobrać odpowiedni piec do swoich potrzeb.

Piec stojący

Piec tego rodzaju ustawia się na podłodze. Cechuje je duża objętość wody, która sięga do 70 litrów. Woda w takim piecu nagrzewa się wolniej, ale również znacznie wolniej się wychładza. Piec stojący jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od pieca wiszącego w okresach przejściowych. Minusem jest konieczność dokupienia dodatkowego osprzętu, co podnosi cenę.

Piec wiszący

Piec wiszący w porównaniu z piecem stojącym ma bardzo małą objętość wodną. Przy takiej samej mocy pieca wynosi ona raptem 5 litrów. Zaletą pieców wiszących jest ich rozmiar. Przeważenie są tak małe, że nie ma potrzeby wydzielania osobnego pomieszczenia na kotłownie. Taki piec możemy zamontować w dowolnym pomieszczeniu i zabudować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazł się w kuchni lub łazience. Mowa tutaj o kotłach z mocą do 21 kW. Piece z większą mocą muszą już być montowane w kotłowni. 

Dwufunkcyjny 

Piec dwufunkcyjny jest jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań. Pozwala on jednocześnie ogrzewać dom i podgrzewać wodę użytkową. Rozwiązanie takie pozwala na oszczędność pieniędzy oraz miejsca w kotłowni. Woda w takim piecu podgrzewana jest w momencie jej użytkowania. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność poczekania kilku sekund po odkręceniu kranu na ciepłą wodę. Problem ten możemy rozwiązać, montując zasobnik na wodę.

Jednofunkcyjny

Piec jednofunkcyjny służy tylko do ogrzewania domu. Możemy za pomocą wężownicy podłączyć specjalny zbiornik na wodę użytkową.

Kotły tradycyjne

Kotły tradycyjne są rozwiązaniem najtańszym w momencie zakupu, ale jednocześnie najdroższym w eksploatacji. Podczas spalania powstaje energia, która ulatania się przez komin. W tradycyjnych kotłach do wyboru mamy komorę spalania otwartą lub zamkniętą.

Piece gazowe kondensacyjne 

Piec kondensacyjny to bardzo wydajne i ekonomiczne rozwiązanie. Kotły te mają zawsze zamkniętą komorę spalania i potrafią odzyskać część energii ze spalin. To przekłada się na bardziej wydajne i oszczędne ogrzewanie domu i wody użytkowej.

Kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania

Zamkniętą komorę spalania cechuje pobieranie powietrza z zewnątrz budynku. Często wykorzystywane są do tego specjalne systemy kominowe. Zamknięta komora spalania nie wymaga wentylacji. Dzięki zamkniętej komorze spalania nie ma możliwości, aby spaliny wydostały się na zewnątrz.

Tradycyjne piece z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z wnętrza budynku. Takie rozwiązanie wymaga zainstalowania kratki z nawiewem w pomieszczeniu gdzie umieszczony jest kocioł.

Zobacz także: Idealna kabina prysznicowa – jaki model wybrać i jak zorganizować przestrzeń kąpielową?

Jakie są koszty związane z ogrzewaniem gazowym?

Wybierając rodzaj ogrzewania do domu, należy dokładnie porównać oferty. Powinno się sprawdzić koszty zarówno samego pieca jak i późniejszej eksploatacji. Na koszty instalacji wpływ ma kilka czynników jak, chociażby wykonanie projektu, materiały czy też koszty robocizny. Oczywiście powinniśmy również porównać zużycie gazu. Na tej podstawie możemy wybrać najlepsze dla naszego domu ogrzewanie.

Instalacja 

Koszty instalacji mogą być bardzo różne. Wpływa na nie kilka czynników takich jak: rodzaj użytych materiałów, długość przewodów, rodzaj pieca i podłączenia. Do tego dochodzi oczywiście koszt kotła, który zaczyna się od 3 tysięcy złotych, do nawet 20 tysięcy i więcej.  Jeżeli planujemy nową kotłownię, to warto sprawdzić, czy nie kwalifikujemy się na dopłatę z programu „Czyste powietrze”. Te dopłaty pozwalają znacznie ograniczyć koszty inwestycji.

Użytkowanie

Koszty związane z użytkowaniem mogą być bardzo różne. Wpływ na to ma wiele czynników takich jak wielkość budynku czy też jego ocieplenie. Można jednak znaleźć szacunkowe koszty ogrzewania za zeszły rok. Do wyliczeń przyjęto dom 120 mkw.

  • nieocieplony, starszy budynek – ok. 5500 zł,
  • budynek ocieplony, ze szczelnymi oknami – ok. 3100 zł,
  • nowoczesny dom energooszczędny – ok. 1400 zł,
  • dom pasywny – ok. 450 zł.

Do kosztów należy jeszcze doliczyć coroczne przeglądy pieca.

Zalety i wady ogrzewania c.o.

Każde rozwiązanie ma plusy i minusy, nie inaczej jest w przypadku ogrzewania gazowego.

Zalety

Podstawowe dwie zalety ogrzewania gazowego to znacznie niższy koszt niż ogrzewanie elektryczne. Piec gazowy w przeciwieństwie do np. węglowego emituje do atmosfery znacznie mniej szkodliwych zanieczyszczeń.  Gaz spala się całkowicie, nie pozostaje ani popiół, ani sadza.

To nie jedyne zalety. Ogrzewanie gazowe jest wygodne. Taka kotłownia jest niemalże bezobsługowa. Nie musimy znosić opału, nie musimy dokładać do pieca. Wszystko dzieje się automatycznie.

Zobacz także: Konserwacja wykładzin podłogowych

Wady 

Największą wadą jest ograniczona dostępność. Rozwiązanie takie możliwe jest tylko w domach jednorodzinnych. Pomimo tego, że ogrzewanie gazowe jest znacznie lepsze niż ogrzewanie np. węglem, to według UE jest ono ogrzewaniem pomostowym. Oznacza to, że jest gorzej odbierane niż np. ogrzewanie pompą ciepła zasilaną z własnych paneli solarnych.

Problemem może być również fakt, że w 2024 roku ceny zostaną uwolnione. Może to oznaczać znaczne podwyżki cen gazu.

Podsumowanie: czy warto inwestować w ogrzewanie gazowe?

Na chwilę obecną warto jest inwestować w takie rozwiązanie. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjść, że przez najbliższe 20-30 lat ogrzewanie gazem będzie jednym z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.