Idealna kabina prysznicowa – jaki model wybrać i jak zorganizować przestrzeń kąpielową?

Autor Redakcja

Kabina prysznicowa to nieodzowny element większości nowoczesnych łazienek. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż wanna i pozwala na spore oszczędności zużywanej w trakcie kąpieli wody. Jednak by cieszyć się komfortem kabiny przez lata, warto poświęcić czas na przemyślany wybór odpowiedniego modelu. Od czego zależy wybór kabiny prysznicowej i jak zaplanować jej idealne umiejscowienie?

Gdzie umieścić kabinę prysznicową? Kluczowa decyzja

Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących organizacji strefy kąpielowej jest lokalizacja samej kabiny. Można ją zainstalować zarówno w narożniku pomieszczenia, jak i w centralnym punkcie ściany. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, choć oczywiście kabiny narożne są znacznie popularniejsze.

Umieszczenie kabiny w narożniku pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej w łazience przestrzeni. Jest to dobre rozwiązanie np. w niewielkich lub wąskich łazienkach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kabinę narożną zamontować także w dużej łazience. W narożniku sprawdzą się zarówno kabiny prostokątne, jak i półokrągłe. Wybór kształtu zależy od Twoich preferencji i oczywiście układu łazienki.

Kabina prysznicowa w centralnym punkcie ściany to zdecydowanie rzadziej spotykane rozwiązanie. Czasem taki wybór podyktowany jest względami technicznymi i układem instalacji wodnej. Na umieszczoną centralnie kabinę decydują się też niekiedy posiadacze dużych łazienek. Jeśli dysponujesz sporym metrażem, możesz pójść o krok dalej i postawić na kabinę prysznicową wolnostojącą.

Wybierając lokalizację, należy więc wziąć pod uwagę układ pomieszczenia, plan instalacji i sposób użytkowania kabiny. W ten sposób wybierzesz optymalne miejsce.

Kabina z brodzikiem czy bez – co wybrać?

Kolejny dylemat dotyczy wyboru kabiny z brodzikiem lub modelu bez tego elementu. Kabina z brodzikiem to klasyczne, stosowane od lat rozwiązanie. Brodzik pozwala na lepszą izolację strefy prysznicowej od reszty łazienki. Standardowy brodzik jest także łatwiejszy w montażu niż nowoczesne brodziki podpłytkowe lub odpływy liniowe. Kabina prysznicowa z brodzikiem ma też jednak kilka mankamentów. Pierwszy z nich związany jest z kwestiami bezpieczeństwa. W przypadku wysokiego brodzika wchodzenie i wychodzenie z kabiny wiąże się z ryzykiem upadku. Szczególnie jeśli korzystają z niej na co dzień osoby starsze lub małe dzieci. Pod tym względem dużo wygodniejsza jest kabina bez brodzika lub strefa kąpielowa z bardzo niskim, wpuszczanym w posadzkę brodzikiem. Minusem są także kwestie estetyczne. Kabiny z wysokim akrylowym brodzikiem wychodzą z mody, a ich miejsce zajmują coraz częściej pozbawione brodzika kabiny typu walk-in.

Jaką baterię prysznicową wybrać?

Nieodłącznym elementem wyposażenia kabiny jest bateria prysznicowa. Na rynku dostępny jest ogromny wybór modeli różniących się funkcjonalnością i stylem. Armaturę pod prysznic można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

  • standardowe baterie natynkowe lub w pełni ukryte baterie podtynkowe,
  • baterie jednofunkcyjne z prysznicem ręcznym lub wielofunkcyjne zestawy prysznicowe z deszczownicą, dodatkowymi dyszami, natryskami, funkcją sauny itp.,
  • baterie z termostatem, pozwalającym precyzyjnie regulować temperaturę wody.

W nowoczesnych kabinach często stosowane są eleganckie baterie termostatyczne, montowane w ścianie. To rozwiązanie gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo podczas kąpieli. Bateria prysznicowa z termostatem pozwala także na spore oszczędności zużywanej w trakcie kąpieli wody. Wynika to z możliwości bardzo szybkiego i wygodnego ustawienia odpowiedniej temperatury.

Oprócz parametrów technicznych i funkcji baterii zwróć uwagę także na jej styl i kolor. Harmonię w aranżacji łazienki osiągniesz, stawiając na baterię prysznicową w tym samym stylu, co bateria umywalkowa.

Dobrze przemyślany wybór modelu, wyposażenia i rozmieszczenia kabiny prysznicowej to klucz do stworzenia w pełni funkcjonalnej strefy kąpielowej. Trafny wybór zagwarantuje komfort i satysfakcję podczas korzystania z domowego prysznica przez lata.

Artykuł sponsorowany