Ogrzewanie płaszczyznowe – co to jest i na czym polega? Najważniejsze informacje

Autor Kamil

Ogrzewanie płaszczyznowe w ostatnim czasie zyskuje szeroki grono zwolenników. Jest to nowoczesne, niskotemperaturowe rozwiązanie, które w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł ogrzewanie ciepło oddaje poprzez promieniowanie. Dzięki temu może zapewnić odpowiedni komfort cieplny przy niższej temperaturze grzania.

Ogrzewanie płaszczyznowe – czym jest i jak działa?

Jak działa promieniowanie cieplne i co to oznacza? Ciepło najczęściej jest transportowane w sposób konwencjonalny, poprzez wypieranie zimnego powietrza przez ciepłe. W przypadku promieniowania ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu.

W przypadku ogrzewania płaszczyznowego zauważyć można przewagę promieniowania. Proporcje jednak nie są stałe. Zależą między innymi od tego, czy ogrzewamy pomieszczenie z wykorzystaniem podłogi, ściany czy sufitu.

W tym zestawieniu najkorzystniej prezentuje się ogrzewanie sufitowe. Zaletą ogrzewania podłogowego jest ciepło pod stopami. Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie ogrzewania ze wszystkich trzech płaszczyzn, jednak rozwiązanie takie byłoby bardzo kosztowne.

Ogrzewanie płaszczyznowe – zalety i wady

Każde ogrzewanie ma swoje zalety i wady. Nie inaczej jest w przypadku ogrzewania płaszczyznowego.

Ogrzewanie płaszczyznowe – zalety

Po pierwsze zastosowanie takiego ogrzewania, to oszczędność energii. Rozwiązanie to umożliwia obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia z jednoczesnym zachowaniem komfortu cieplnego. Niższa temperatura wewnątrz sprawia, że straty ciepła są znacznie niższe.

W okresie letnim ogrzewanie płaszczyznowe może być stosowane jako swoista klimatyzacja. Pozwala ono schłodzić powietrze w pomieszczeniu. Takie połączenie funkcji chłodzenia i grzania w jednej instalacji płaszczyznowej pozwala zrezygnować z montażu tradycyjnej klimatyzacji.

Kolejną zaletą systemu jest estetyka. Cała instalacja schowana jest pod podłogą lub pod tynkami. Dzięki temu są one całkowicie niewidoczne. Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala oszczędzić nawet do 15% energii w skali roku. Warto wiedzieć, że nowoczesne ogrzewanie płaszczyznowe pozwala na współpracę z pompami ciepła.

Ogrzewanie płaszczyznowe – wady

Pierwszą, dość istotną wadą tego systemu są wysokie koszty. W przypadku awarii naprawa może być zarówno kosztowna jak i dość inwazyjna. Drugim problemem może być trudność ze sterowaniem. Czasem może być ciężko odpowiednio ustawić idealną temperaturę. Problemem w przypadku ogrzewania podłogowego lub ściennego mogą być pewne ograniczenia związane z ustawianiem mebli. W przypadku ogrzewania podłogowego może okazać się konieczne zrezygnowanie z dywanów.

Jakie wyróżniamy rodzaje ogrzewania płaszczyznowego?

Ogrzewanie płaszczyznowe możemy podzielić ze względu na lokalizację poszczególnych elementów grzewczych (ścienne, podłogowe, sufitowe) jak i na sposób, w jaki rozprowadzane jest ciepło (wodne, elektryczne, powietrzne).

Zobacz także: Ogrzewanie gazowe – co warto wiedzieć przed montażem? Wady i zalety takiej instalacji

Ogrzewanie podłogowe

Najczęściej spotykanym ogrzewaniem płaszczyznowym jest wszystkim dobrze znane ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie tego typu zazwyczaj znajduje zastosowanie w łazienkach i innych pomieszczeniach, gdzie ciepła podłoga jest mile widziana. Ograniczenia techniczne sprawiają, że ten sposób ogrzewanie jest mniej efektywny niż ogrzewanie ścienne.

Ogrzewanie sufitowe

Tego rodzaju ogrzewanie najlepiej pasuje do miejsc, gdzie zaplanowano również chłodzenie płaszczyznowe. Ogrzewanie sufitowe niemalże w całości oparte jest o promieniowanie. Takie rozwiązanie najlepiej będzie pasowało do pomieszczeń, gdzie zastosowano duże przeszklenia. Ważnym elementem jest wysokość pomieszczenia, nie powinno się stosować w pomieszczeniach wyższych niż 3 metry.

Ogrzewanie ścienne

Według wielu specjalistów ten rodzaj ogrzewania uznawany jest za najbardziej wydajny, zarówno jeżeli chodzi o efektywność ogrzewania jak i również komfort użytkowania. W ogrzewaniu ściennym nie mamy do czynienia z przemarzaniem ścian. Temperatura w takim ogrzewaniu rozkłada się bardzo równomiernie. Technologia ścienna pozwala uzyskać dużo lepszą wydajność niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Przy ogrzewaniu ściennym ważny jest układ mebli, aby nie zasłaniać grzejących miejsc.

Rodzaje ogrzewania płaszczyznowego

Ogrzewanie płaszczyznowe dzielimy na trzy typy: elektryczne, wodne oraz powietrzne. Ogrzewanie elektryczne polega na tym, że w podłodze, ścianie lub w suficie zamontowane są specjalne przewody grzewcze. Mogą to być również maty kapilarne. Płynący przez instalacje prąd rozgrzewa ją, a następnie przez ścianę lub sufit oddaje ciepło.

Ogrzewanie wodne do działania potrzebuje system metalowych lub plastykowych rur grzewczych. Płynie w nich gorąca woda. Rury układane są w specjalnych kanałach, w nich krąży ciepłe powietrze, które rozprowadzane jest za pomocą wentylatora.

Zobacz także: Kołki wstrzeliwane

Jakie ogrzewanie płaszczyznowe wybrać?

Zastanawiasz się jakie ogrzewanie płaszczyznowe będzie najlepsze i jakie wybrać? Niestety na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, na jakie rozwiązanie się zdecydować zależy od indywidualnych preferencji oraz od warunków, jakie panują w domu. Inaczej dobierać będziemy ogrzewanie do dużego i przestronnego wnętrza, a całkiem inaczej do małego mieszkania.

W przypadku domu możemy zdecydować się właściwie na każde z rozwiązań. W przypadku mieszania najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne. Jest ono najmniej inwazyjnym rozwiązaniem. Wybór ogrzewania płaszczyznowego powinien być poprzedzony dość dokładną analizą. Warto porozmawiać ze specjalistami, którzy doradzą rozwiązanie.

Jeżeli dokładnie poznamy wady i zalety systemu, przeanalizujemy konkretne rozwiązania pod kątem użyteczności w naszej nieruchomości, to ogrzewanie płaszczyznowe okaże się doskonałym wyborem. Teraz już wiecie, na co zwracać uwagę i czym się kierować wybierając ogrzewanie płaszczyznowe do waszego domu.