Mocowanie uchwytów w suficie

Autor Monika

Dotychczas omówiono sposoby mocowania haków i uchwytów w ścianach. Te same sposoby umocowania ich w suficie — nawet przy starannym wykonaniu — okazałyby się niewłaściwe. Zamiast haka zwykłego, trzeba tu zastosować – hak wkręcany z gwintem, który trudniej wyrwać z kołka.

Wykuwanie lub wiercenie otworów w stropie betonowym jest bardzo trudne. Poza wstrzeliwaniem kołków stalowych, pozostaje jeszcze możliwość wykonania płytkich otworów do osadzania uchwytów. Wykorzystując dużą wytrzymałość betonu wystarczy zrobić otwór niezbyt głęboki, zbliżony kształtem do ściętego stożka. Wykuwa się go niedużym przecinakiem do stali.


Początkowo należy wykuwać otwór prostokątny, bez skośnych ścianek, aby uniknąć ślizgania przecinaka po powierzchni betonu. Następnie ustawia się narzędzie pochyło i nadaje otworowi charakterystyczny kształt stożka. Otwór w stropie betonowym powinien mieć średnicę 2 cm i głębokość 1,5 cm (bez grubości tynku). Ze sprężystego drutu o średnicy 2-3 mm należy wykonać uchwyt z lekko odgiętymi ramionami i włożyć go do otworu (starając się, aby drut był maksymalnie rozparty), który wypełnia się ścisłą zaprawą cementową. W taki sposób uchwyt zostaje zaklinowany.

Zobacz także: Dach jednospadowy – czy to dobry pomysł? Co warto wiedzieć o takiej konstrukcji?

Omówione sposoby mocowania umożliwią zawieszenie w mieszkaniu dodatkowych punktów świetlnych. Dotyczy to jednak opraw lekkich, ciężkie żyrandole powinny być zawieszane na hakach zabetonowanych w stropie.