Laurowiśnia, nazywana inaczej wiśnią laurową to roślina, która na dobre zagościła w polskich ogrodach i chętnie jest uprawiana w formie pojedynczego krzewu albo żywopłotu. Ma piękne, połyskujące liście o nieco skórzastej fakturze, a w maju pędy obsypują się białymi kwiatami. Dzięki temu jest niezwykle dekoracyjna. Zobacz, czym się charakteryzuje i jak wygląda jej pielęgnacja.
Spis treści
Laurowiśnia – pochodzenie i gatunki zawsze zielonej rośliny
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) pochodzi z rejonu Azji Mniejszej, a obszar jej naturalnego występowania sięga aż po Bałkany. Choć z założenia nie jest to roślina mrozoodporna, dzięki ocieplającemu się klimatowi coraz częściej bez problemu rośnie także w regionach, gdzie panują mroźne zimy. Odmiany ogrodowe, dostępne w sklepach są również bardziej odporne na niekorzystne warunki niż ich dzicy krewniacy.
Laurowiśnia występuje w kilku odmianach.
- Laurowiśnia Etna (Anbri) – krzew dosyć wysoki, dorastający do 1,5 metra.
- Laurowiśnia Caucasica – odmiana dobra do chłodnego klimatu, ponieważ jest mrozoodporna. Ma duże liście i wzniesione pędy. Nazywana po prostu laurowiśnią kaukaską.
- Laurowiśnia Otto Luyken – karłowata, rozłożysta wiśnia laurowa. Rośnie wolno, ale mimo to nadaje się na niewysokie żywopłoty. Jest mrozoodporna.
- Laurowiśnia Rotundifolia – odmiana o pokroju krzaczastym, bardzo wysokim – dorasta aż do 4 metrów. Nadaje się raczej na szpalery niż żywopłoty.
- Laurowiśnia Novita – szybko rosnąca, bardzo efektowna odmiana laurowiśni o ciemnozielonych, błyszczących, dużych, zimozielonych liściach. Krzewy dorastają do 3 metrów wysokości i zachowują zwarty, gęsty pokrój, dlatego świetnie nadają się także jako żywopłot.
- Laurowiśnia iberyjska (Angustifolia) – dorasta nawet do 4 metrów, jej liście są nieco mniejsze niż u wiśni laurowej wschodniej. Nadaje się na szpalery, ale i jako żywopłot. To najbardziej mrozoodporna odmiana.
Zobacz także: Rozplenica japońska – ozdobna trawa do Twojego ogrodu! Uprawa i pielęgnacja
Laurowiśnia na żywopłot – jak sadzić?
Krzew wiśni laurowej można traktować jako ozdobę wejścia do domu i uprawiać w donicy albo sadzić jako pojedyncze egzemplarze w ogrodzie. Roślina ta jednak jest niecodziennym i bardzo dobrym pomysłem na obsadzenie ogrodzenia.
Laurowiśnia na żywopłot – jak sadzić, aby był gęsty i efektowny? Przede wszystkim należy posadzić rośliny w odpowiednich odstępach – najlepiej około 50 cm. Żeby żywopłot gęstniał trzeba go formować, czyli przycinać od góry i obcinać wszystkie odstające od wybranej formy pędy. Dzięki temu karłowacieje, mocno zarasta i nabiera pożądanego kształtu.
Laurowiśnia na pniu
Inna formą uprawiania laurowiśni jest uprawa na pniu. Krzew zmienia wtedy swoją formę na drzewko i nabiera nieco bardziej “eleganckiego” charakteru. Ma bujną, gęstą koronę, osadzoną na długim, stabilnym pniu. Laurowiśnia szczepiona na pniu pasuje do ogrodów bardziej formalnych niż wiejskich. W sklepach można kupić sadzonki już prowadzone w formie drzew, ale przy odrobinie cierpliwości można zrobić to także samemu.
Laurowiśnia w donicy
Laurowiśnia to dobry materiał na żywopłot, ale równie dobrze sprawdza się jako ozdobna roślina na taras czy wejście do domu. Można więc uprawiać ją w donicy, pamiętając o tym, by zapewnić jej odpowiednią przestrzeń. Laurowiśnia dosyć szybko rośnie, niezbędne jest więc regularne przesadzanie jej do większych donic. Uprawa laurowiśni w donicy jest szczególnie polecana przy odmianach mało odpornych na mróz. Przed nadejściem zimy wystarczy po prostu wstawić ją do domu.
Rozmnażanie laurowiśni
Laurowiśnia to roślina łatwa w rozmnażaniu, głównie dzięki temu, że szybko i bezproblemowo się ukorzenia. Najlepszym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne, czyli poprzez oderwanie półzdrewniałego pędu, namoczenie go w ukorzeniaczu i włożenie do pojemnika z ziemią. Gdy roślina się ukorzeni, możesz przesadzić ją do donicy albo w docelowe miejsce w ogrodzie. To łatwy i tani sposób na pozyskanie sadzonek laurowiśni.
Uprawa laurowiśni
Uprawa laurowiśni w klimacie europejskim nie jest trudna. Gatunki takie jak laurowiśnia wschodnia Caucasica czy Otto Luyken, które są odporne na mrozy nie wymagają wiele uwagi, ponieważ nie trzeba nawet okrywać ich na zimę. Najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie uprawy tego krzewu jest dobre stanowisko i regularne cięcie.
Laurowiśnia nie będzie dobrze rosła w słońcu – potrzebuje miejsca cienistego albo półcienistego, najlepiej osłoniętego od wiatru. Krzew ten rośnie dobrze na różnych rodzajach gleby. Najbardziej lubi te próchnicze i żyzne gliniaste, ale posadzona na suchej, piaszczystej glebie też sobie poradzi. Odczyn pH także nie ma dla niej znaczenia, rośnie zarówno na glebach alkalicznych, jak i umiarkowanie kwaśnych. To dlatego można ją komponować z hortensjami czy azaliami, które preferują glebę kwaśną.
Laurowiśnia – kiedy sadzić?
Krzew laurowiśni sadzi się tak, jak większość innych drzewek i krzewów, czyli wczesną wiosną albo późną jesienią. Bryła korzeniowa rośliny jest wtedy w stanie spoczynku, zatem nie zaburza się jej naturalnego rytmu. Ważna jest w przypadku sadzenia laurowiśni odległość. To roślina dosyć ekspansywna i szybko rosnąca, zatem na żywopłot sadzi się ją co 50 cm, a w szpalerze nawet co metr.
Jak pielęgnować laurowiśnię?
Wymagania laurowiśni dotyczą głównie cienistego stanowiska. Zabiegi pielęgnacyjne, które powinno się robić regularnie to przycinanie laurowiśni i ewentualna zmiana donic na większe, gdy krzew będzie się rozrastał. Roślina ta lubi wilgoć, zatem należy regularnie ją podlewać, nie dopuszczając jednak do tego, by podłoże było stale mokre. Może to doprowadzić bowiem do chorób grzybowych. Aby zapobiec parowaniu wody z podłoża, warto wyściółkować glebę wokół rośliny.
Używanie nawozów w przypadku krzewu laurowiśni nie jest koniecznie, natomiast można podlać ją nawozem potasowym przed jesienią, by wzmocnić roślinę na zimę. Dobrze działa również kompost, który po prostu wzbogaca glebę i ogólnie wzmacnia roślinę.
Jeśli uprawiasz odmiany nieodporne na mróz do pielęgnacji należy włączyć okrywanie ich na zimę.
Zobacz także: Kompostownik w ogrodzie
Kiedy kwitnie laurowiśnia?
Kwitnienie laurowiśni przypada na kwiecień i maj. Krzew obsypuje się wtedy gęsto białym kwieciem, bardzo lubianym przez pszczoły. Niestety, dość krótko roślina ta daje się nacieszyć swoimi wysokimi, stożkowatymi kwiatostanami.
Może zdarzyć się jednak tak, że laurowiśnia nie zakwitnie. Jedną z przyczyn może być odmiana – nie wszystkie zakwitają! Drugim powodem braku kwitnienia mogą być źle przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne (np. przycinanie) albo niewłaściwe warunki uprawy. Odmiany, które nie są mrozoodporne i nie zostaną okryte na zimę również mogą mieć problem z kwitnieniem.
Po kwitnieniu na laurowiśni mogą pojawić się owoce. Choć w polskim klimacie zdarza się to raczej rzadko, należy widzieć, że są one trujące. W żadnym razie nie wolno ich jeść. Toksyczne są także liście i nasiona laurowiśni, dlatego należu uważać z jej sadzeniem w ogrodach, w których są dzieci.
Czy laurowiśnia choruje?
Choć przybyła do Polski z ciepłych krajów, jest zaskakująco odporna na choroby. Laurowiśni nie atakuje wiele chorób, natomiast jedną z nich jest grzyb mączniak. Łatwo jest go rozpoznać, ponieważ zostawia na liściach białawy nalot i brzydkie plamy. Do jego zwalczania niezbędny jest środek grzybobójczy. Choroby grzybowe mogą pojawiać się także, gdy laurowiśnia będzie zbyt mocno podlewana – korzenie będą narażone na gnicie.
Zdarza się, że krzewy zapadają na plamistość liści (ciemne plamki na liściach) albo dziurkowatość liści (czerwone plamki na liściach, wykruszające się po jakimś czasie). Remedium na te choroby to usunięcie i spalenie liści oraz oprysk krzewów odpowiednim preparatem.
Ile kosztuje sadzonka laurowiśni?
Cena laurowiśni zależy przede wszystkim od odmiany, a także od wielkości sadzonki. Najbardziej popularnie występujące sadzonki można kupić już za kilkanaście złotych (np. Novitę), natomiast odmiany, które są mniej spotykane kosztują kilka razy więcej. Najtańsze są niewielkie krzewy (do 30 cm), jednak wtedy trzeba liczyć się z tym, że żywopłot z nich posadzonych dopiero za kilka ładnych lat będzie zakrywał ogrodzenie.
Jeśli chcesz kupić duży okaz na taras albo przed wejście do domu, musisz nastawić się na wydatek powyżej 100 zł.
Laurowiśnia to wdzięczna roślina, która pięknie zazielenia ogród. Nadaje się na gęste żywopłoty, ale efektownie wygląda także jako pojedynczy egzemplarz. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a wiele jej odmian jest mrozoodpornych, dzięki czemu nie trzeba szczególnie troszczyć się o nie zimą.