Jak dbać o trawnik jesienią? – porady i sugestie dotyczące pielęgnacji murawy o tej porze roku

Autor Redakcja

Zielony i gęsto rosnący trawnik jest ozdobą każdej posesji. Ciężko pracując na uzyskanie jego optymalnej kondycji wiosną, chcielibyśmy jak najdłużej obserwować tego efekty. Jesień jest porą, która wszystkim kojarzy się wyłącznie z nadejściem zimy. Domownicy słysząc o nadchodzących przymrozkach i opadach śniegu w prognozie pogody, zaczynają stopniowo ignorować stan swojej murawy i wszystkich rzeczy na niej rosnących. Nie jest to dobre podejście – trawnik przed zimą wymaga jeszcze lepszego podejścia, dzięki któremu po tym trudnym okresie łatwiej będzie doprowadzić go do porządku. W poniższym wpisie postaramy się wymienić czynności, jakie każdy domownik powinien wykonać na swoim ogrodzie przed zimą. Zapraszamy!

Jesienne nawożenie – ważny krok na przyszłość

Jesienne nawożenie ma głównie na celu umocnienie systemu korzeni traw. Nie jest ono obowiązkowe, a w przypadku części trawników nawet niepotrzebne. Służy głównie murawom, na których widać problem z zakorzenieniem, a co za tym idzie rozrostem. Nawóz, w który powinniśmy zainwestować musi posiadać w swoim składzie fosfor i potas. Warto się jednak spieszyć, gdyż połowa października to już ostatni gwizdek na jesienną aplikację nawozu na powierzchni ogrodu.

Ostatnie koszenie trawnika – kiedy je wykonać?

Trawa o tej chłodnej porze roku nie rośnie już tak samo, jak miało to miejsce latem. Cały proces odbywa się dużo wolniej, a jakość źdźbeł zaczyna pozostawiać wiele do życzenia. Nie oznacza to jednak, że nie należy być czujnym co do ich regularnego podcinania. Pozostawienie zbyt długiego trawnika na zimę może być bardzo niekorzystne dla jego późniejszego stanu. Po wielomiesięcznym obciążeniu warstwą śniegu istnieje szansa, że większość źdźbeł nie będzie w stanie się już podnieść. Trawnik kosimy nie względem czasu, ale jego wysokości – ta zasada powinna obowiązywać przez cały sezon.

Aeracja i wertykulacja trawnika na jesień

Dwa często pomijane zabiegi pielęgnacyjne trawnika, należy oprócz wczesnej wiosny wykonywać właśnie jesienią. Aeracja i wertykulacja to czynności odpowiadające za napowietrzenie gleby i wyzbycie się ze struktury trawnika zalegającego mchu. Chcąc zakupić wertykulator oraz aerator do trawy, warto wybrać się do sklepu ogrodniczego. Sprzedawany tam asortyment łączy dwie funkcje w jednym urządzeniu. Dzięki temu, po zakończeniu jednej czynności wystarczy wymienić końcówkę na drugą i ponownie przystąpić do pracy.

Sprzątanie i grabienie przed zimą

Nie da się ukryć, że najważniejsze w kontekście przygotowania trawnika do zimy jest jego dokładne posprzątanie. Dotyczy ono zarówno zebrania z powierzchni wszystkich łodyg, jak i grabienia zalegających liści czy innych odpadów. Regularne grabienie przed pojawieniem się opadów śniegu to duży krok w kontekście pielęgnacji. Choć z początku wydaje się to dla ludzi stratą czasu, to wczesną wiosną z pewnością odczujemy różnicę. Trawnik nieposiadający warunków do rozwoju chorób będzie w sposób dynamiczny umacniał się z dnia na dzień porą wiosenną.

Artykuł sponsorowany