Jak zakwasić ziemię?

Autor Monika

Niektóre rośliny, takie jak kamelie, łubiny, lilie ogrodowe i wiesiołki, uwielbiają kwaśne gleby. Jeśli twoja gleba nie jest wystarczająco kwaśna lub została mocno zaprawiona wapnem rośliny te nie będą w niej rosły. Rośliny posadzone w nieodpowiedniej glebie, będą zdecydowanie dłużej się rozwijać i na pewnym etapie po prostu umrą, dlatego warto zakwasić ziemię. Istnieje kilka metod zwiększania kwasowości gleby.

Czemu zakwasza się glebę?

Jeśli kiedykolwiek uprawiałeś jagody lub azalie, które zmieniły kolor na żółty, potem brązowy i ostatecznie umarły oznacza to, że posadziłeś je w glebie alkalicznej. Rośliny lubiące kwas, takie jak jagody i azalie, będą pięknie rosły tylko w glebach kwaśnych. Standardowy pomiar zasadowości i kwasowości znany jest jako pH. PH gleby jest ważne, ponieważ wpływa na dostępność składników odżywczych w glebie. Wiele składników pokarmowych dla roślin nie jest łatwo dostępnych dla roślin w glebach silnie alkalicznych lub kwaśnych. Te niezbędne składniki odżywcze są najbardziej dostępne dla większości roślin, są przy pH od 6 do 7,5. Są jednak rośliny, które aby prawidłowo rosnąć potrzebują kwaśnej ziemi, dlatego też zakwasza się glebę.

Zobacz także: Laurowiśnia – ozdobny krzew ogrodowy. Wszystko o uprawie i pielęgnacji

Jak sprawdzić pH gleby?

Istnieją domowe sposoby na sprawdzenie pH gleby, pamiętajmy jednak że wynik nie będzie tak dokładny jak profesjonalny odczyt. Istnieje kilka sposobów na zbadanie gleby w domu: Użyj pasków papieru, aby sprawdzić pH. Ta metoda powie ci tylko, czy twoja gleba jest kwaśna czy zasadowa. Kolejnym sposobem na zbadanie kwasowości gleby polega na pobraniu szklanki ziemi i podzieleniu jej na dwa pojemniki. Dodaj ocet do jednego pojemnika, a sodę z wodą do drugiego, sprawdzając, który z nich musuje. Jeśli musuje ocet, gleba jest zasadowa, jeśli musuje w pojemniku z sodą, gleba jest kwaśna.

PH jest miarą stopnia zasadowości lub kwasowości substancji. Ta miara jest w skali od 0 do 14, przy czym 0 oznacza bardzo kwaśny, a 14 bardzo alkaliczny. 7 jest uważane za neutralne na skali pH. Na przykład, jeśli twoja gleba odczytuje 8,5 na skali pH, oznacza to, że jest nieco zasadowa. Musisz dodać trochę kwaśnego materiału, aby gleba była mniej zasadowa. Jeśli gleba mierzy 6,5 w skali pH, oznacza to, że jest lekko kwaśna.

Czym zakwasić ziemię?

Jeśli twoja gleba jest alkaliczna, możesz obniżyć jej pH lub zwiększyć jego kwasowość, stosując kilka produktów. Należą do nich torfowiec, siarka elementarna, siarczan glinu, siarczan żelaza, zakwaszający azot i ściółki organiczne. Doskonałym sposobem na obniżenie pH małych obszarów ogrodowych jest dodanie torfowca. PH torfu ogólnie wynosi od 3,0 do 4,5. Torf jest również dobrym źródłem materii organicznej.

Na małych działkach ogrodowych dodaj warstwę torfu o grubości od jednego do dwóch centymetrów i przed sadzeniem przełóż go na górne 8 do 12 centymetrów gleby. Siarka granulowana jest najbezpieczniejszym, najtańszym, ale najwolniej działającym produktem do zastosowania podczas próby obniżenia pH gleby. Do zakwaszania ziemi można użyć też produktów, które znajdziemy w kuchni, a są to między innymi: soda oczyszczona, fusy z kasy oraz ocet.

Sposoby zakwaszania gleby

Sposobów na zakwaszanie gleby jest sporo, istnieje też kilka łatwych domowych sposobów by to zrobić. Wśród domowych sposobów, poleca się użycie: kwasku cytrynowego, octu lub fusów z kawy. Kwasek cytrynowy obniża pH produktów spożywczych, a zatem je zakwasza. Dlatego też możemy kwaskiem cytrynowym zakwaszać ziemię do uprawy roślin. Zakwaszanie gleby za pomocą kwasku cytrynowego jest bezpieczne dla roślin, a liczni ogrodnicy polecają ten domowy sposób.

Ocet jako domowy sposób na zakwaszenie gleby rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:8 i tym roztworem podlewa się ziemię. Zaleca się jednak wykonać takie zakwaszanie co najmniej na 3 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia roślin. Nie powinno się podlewać octem już posadzonych roślin. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele gotowych produktów do zakwaszania gleby. To prawdopodobnie najlepszy sposób na zakwaszenie ziemi w twoim ogrodzie.