Sadzenie traw ozdobnych w polskich ogrodach stało się modne już jakiś czas temu i od tamtej pory są one naprawdę często wykorzystywane. Ze względu na mnogość gatunków świetnie sprawdzają się praktycznie w każdej aranżacji. Jedną z najpiękniejszych traw jest rozplenica japońska, której charakterystyczne “piórka” na końcu pędów sprawiają, że jest niezwykle efektowna. Dowiedz się, jak ją uprawiać i pielęgnować.
Spis treści
Rozplenica japońska – podstawowe informacje
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) to należąca do bylin trawa ozdobna. Jej naturalnym środowiskiem jest Australia i wschodnia Azja, ale rośnie bez problemu także w klimacie europejskim, nawet w chłodniejszych regionach. Rozplenica tworzy średniowysokie (60-90 cm), półkoliste, kaskadowo układające się kępy. Jak u większości traw składają się one z cienkich i długich liści.
Największą ozdobą rozplenicy nie są jednak liście, a kwiatostany. Długie i delikatne, przypominają kłosy obleczone piórkami, dlatego potocznie nazywa się rozplenicę “piórkówką”. Niektórzy twierdzą, że przypominają kształtem szczotki do mycia butelek. Jej botaniczna nazwa Pennisetum zresztą do tego właśnie nawiązuje, ponieważ pochodzi od słów: penna = „pióro” i seta = „szczotka”.
Czerwonawe albo brązowawe kwiaty pojawiają się na rozplenicy dość późno, ponieważ dopiero w sierpniu. Kwitnie ona natomiast dość długo, bo najczęściej aż do października, dzięki czemu stanowi przepiękną ozdobę ogrodu jesiennego.
Zobacz także: Jak zrobić kwietnik z palet? Gdzie najlepiej sprawdzi się kwietnik z palety?
Popularne odmiany rozplenicy japońskiej w Polsce
Odmian rozplenicy japońskiej jest sporo, dlatego z łatwością można wybrać swoją ulubioną albo skomponować ogród z kilku. Różnią się zarówno wysokością, jak i kolorem liści i kwiatów, a także czasem kwitnienia. Można tak zaaranżować w ogrodzie odmiany, by zakwitały jedna po drugiej, nieprzerwanie od początku lata aż do samej jesieni. Do odmian chętnie uprawianych w Polsce należą:
- rozplenica japońska “Hameln” – dorasta do około 1 metra, a zaczyna kwitnąć już w czerwcu; kwiatostany z beżowych robią się brązowe
- rozplenica japońska “Hameln Gold” – jej cechą charakterystyczną są długie, wąskie liście o cytrynowej barwie; kwitnie w lipcu, a kwiaty przybierają barwę kremowobiałą
- rozplenica japońska “Black Beauty” – jak wskazuje nazwa kwitnie na czarno
- rozplenica japońska “Fireworks” – należy do niższych odmian i dorasta do około 40 cm; liście ma zielone, przebarwiające się jesienią na karmin; kwitnie na różowo, co w połączeniu z kolorem liści jest niezwykle efektowne
- rozplenica japońska “Red Head’’ – zgodnie z nazwą kwiatostany barwią się na brąz, a pąki czerwienieją; dzięki tej kolorystyce jest to jedna z najciekawszych odmian tej trawy
Wszystko o uprawie
Mało jest tak ładnych i ciekawie uzupełniających ogród roślin jak rozplenica japońska. Uprawa jej nie należy jednak do najłatwiejszych. Niewątpliwie, warto jednak poświęcić jej trochę uwagi, ponieważ efekty są zachwycające.
Stanowisko
Rozplenica japońska dobrze czuję się na stanowisku słonecznym i ciepłym. To doskonały gatunek do wystawiania na pełną ekspozycję słońca. Odnajdzie się również w miejscu półcienistym, jednak aby kwitła potrzebuje chociażby kilku godzin słońca dziennie. Najlepiej jest sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru.
Sadzenie – jak gęsto? Kiedy sadzić?
Odpowiedź na pytanie jak gęsto sadzić rozplenicę japońską nie jest proste. Rozstawa rozplenicy japońskiej zależy przede wszystkim od odmiany. Są to rośliny dosyć rozłożyste, zatem należy zapewnić im dostatecznie dużo przestrzeni. Są także na tyle efektowne, że szkoda jest chować je pod drzewami czy w cieniu krzewów. Doskonale odnajdą się na rabacie niezbyt gęsto obsadzonej innymi roślinami albo jako centralny element trawnika. Jeśli jednak mają rosnąć w grupie warto zachować odstęp przynajmniej metrowy. Nawet jeśli początkowo wydaje się być wokół niej nieco łyso, rozplenica bardzo szybko wypełni puste miejsce, pięknie się rozrastając.
Kiedy sadzić rozplenicę japońską? Najlepiej będzie wtedy, gdy zaczyna się sezon na wszelkie prace ogrodowe, czyli wiosną. W przypadku rozplenicy japońskiej – jak sadzić – jest także istotną kwestią. Rozplenica nie lubi zbyt zbitej i mało przepuszczalnej gleby, dlatego dobrze jest rozluźnić ją nieco piaskiem.
Podłoże
Podłoże jest w przypadku rozplenicy japońskiej bardzo istotnym elementem pielęgnacji. Najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej i żyznej, koniecznie wilgotnej. Lubi wilgoć, ale tylko wtedy, gdy nie jest zbyt mokro. Dlatego tak istotne jest, aby podłoże, w którym będzie rosła było lekko piaszczyste albo przemieszane z piaskiem.
Podlewanie
Prawidłowe podlewanie rozplenicy to również czynnik, który przyczynia się do jej bujnego rozwoju. Lubi ona glebę wilgotną, dlatego należy podlewać ją często i obficie, uważając jednak, żeby woda “nie stała” w glebie. Dotyczy to szczególnie uprawy rozplenicy japońskiej w donicy. Zawsze musi mieć zapewniony drenaż. Jednym z powodów braku kwitnienia może być przesuszenie gleby.
Nawożenie
Nawożenie rozplenicy japońskiej warto zacząć w okresie wegetacji, najlepiej nawozami przeznaczonymi do traw i roślin ogrodowych. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z nawozem azotowym, gdyż wtedy rozrosną się jej liście, ale nie będzie kwitnąć. Jeśli w ogrodzie gleba jest słaba, miejsca w których będzie rosła rozplenica warto zasilić długo działającym kompostem albo obornikiem.
Zobacz także: Kompostownik w ogrodzie
Rozmnażanie
Trawy rozmnaża się bardzo łatwo i tak też jest w przypadku rozplenicy japońskiej. Rozmnażanie polega po prostu na podziale kępy na mniejsze części i posadzeniu ich do ziemi. Nowe kępy mają czasem problem z ukorzenieniem, dlatego można je wspomóc dosypując do dołka ukorzeniacz. Rozmnażanie rozplenicy japońskiej przez nasiona udaje się tylko w przypadku botanicznego gatunku.
Przycinanie
Aby trawa ta wyglądała estetycznie i rozrastała się należy koniecznie poddawać rozplenicę japońską cięciu. Najlepiej jest robić to wczesną wiosną, ponieważ w czasie zimy jej długie liście stanowią jeszcze ozdobę ogrodu. Poza tym, bujne liście chronią karpę rośliny przed mrozem. Przycinanie zaleca się robić, gdy temperatura nieco wzrośnie i nie ma ryzyka nocnych przymrozków, czyli z reguły pod koniec kwietnia, a nawet w maju. Liście ścina się do około 20 cm nad ziemią.
Zimowanie rośliny
Zimowanie rozplenicy japońskiej w klimacie chłodnym wymaga ingerencji człowieka, gdyż nie jest ona odporna na większe mrozy. Najlepiej jest związać liście w snopek, a gdy będą zapowiadać się większe mrozy okryć ją agrowłókniną.
Choroby i pasożyty atakujące roślinę
Jak prawie każda trawa, rozplenica japońska jest bardzo odporna na szkodniki i choroby. Jedynym szkodnikiem, który może się na niej pojawić są mszyce. Należy wtedy sięgnąć po preparaty zwalczające te owady. Na rynku dostępne są nieszkodliwe dla gleby w ogrodzie płyny do spryskiwania roślin.
Zastosowanie dla rozplenicy w Twoim ogrodzie
Wysokość rozplenicy japońskiej, a także jej rozłożyste liście i piękne kwiatostany sprawiają, że nadaje się ona do każdego ogrodu i w każdym zrobi niemałą furorę. Warto jest zastosować ją na obrzeżach rabat albo jako centralny punkt trawnika czy klombu. Może być sadzona pojedynczo, ale także w grupie innych traw, na przykład na rabacie preriowej. Te odmiany rozplenicy, które kwitną jesienią, warto połączyć z gatunkami kwiatów także kwitnących w podobnym czasie. Dzięki temu przedłuży się czas, kiedy ogród jest kolorowy aż do października!
Rozplenica japońska to niezwykłej urody trawa, która znajdzie zastosowanie w każdym typie ogrodu. Wymaga co prawda sporo uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, odwdzięcza się natomiast bujnym wzrostem i przepięknym kwitnieniem.