Ogród

Kompostownik w ogrodzie

Wykorzystanie procesów rozkładu materii organicznej jest szeroko rozpowszechnione w środowisku naturalnym. Polega ono na spożytkowaniu cennych wartości odżywczych pozyskanych ze zróżnicowanych odpadów organicznych. W przyrodzie kompostowanie występuje np. w lasach, gdzie składniki mineralne pochodzące z rozkładu ściółki – zasilają okoliczne drzewa czy krzewy. Wytwarzanie kompostu jest zatem procesem zgodnym z zasadą zamkniętego obiegu materii w warunkach naturalnych.

Czym jest kompostownik?

Kompostownik jest miejscem lub pojemnikiem, w którym przyspieszamy procesy rozkładu materii organicznej. Osiągamy to poprzez odpowiednie postępowanie z odpadami naturalnymi: nawadnianie, napowietrzanie i zasilanie specjalnymi preparatami. W kompostowniku procesy dezintegracyjne zachodzą znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przyrodzie – bez ingerencji człowieka. W trakcie kompostowania kluczową rolę odgrywają bakterie, promieniowce, pleśnie oraz dżdżownice. Stosując odpowiednie metody kompostowania możemy pozyskać pełnowartościowy, ekologiczny nawóz już po sześciu miesiącach. Nie bez kozery ogrodnicy nazywają kompost „czarnym złotem” – wykorzystany w ogrodzie przyspiesza wzrost i stymuluje rozwój nowej roślinności. Zasilenie roślin ogrodowych takim nawozem zintensyfikuje wzrost i zwiększy ich odporność na choroby.

Kompostownik plastikowy czy drewniany?

Do kompostowania można używać różnych konstrukcji i pojemników. Może to być pryzma z odpadami organicznymi lub drewniany czy plastikowy kontener. Najbardziej popularne są zbiorniki plastikowe i drewniane, które należą do kompostowników zamkniętych. Zarówno kompostowniki drewniane, jak i te wykonane z plastiku – pozwalają na stworzenie idealnych warunków do rozkładu materii. Te termo-kompostowniki zatrzymują ciepło, które powstaje podczas kompostowania, co zdecydowanie przyspiesza produkcję nawozu. Nasuwa się jednak pytanie, który kompostownik będzie lepszy do naszego ogrodu? Kompostownik drewniany jest ekologiczny, dobrze komponuje się z otoczeniem, ale produkcja nawozu trwa w nim dłużej, niż w pojemniku plastikowym. Jako produkt wykonany z materiałów naturalnych ma mniejszą trwałość i wymaga regularnej konserwacji. Natomiast kompostownik plastikowy jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, szybciej się nagrzewa – przyspieszając tym rozkład materii. Jest dostępny w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Wybór rodzaju kompostownika należy uzależnić od ogólnego stylu ogrodu i obecnych w nim elementów małej architektury. Do ogrodu nowoczesnego bardziej odpowiedni będzie, pasujący do jego charakteru – kompostownik plastikowy. Natomiast jeżeli w ogrodzie znajdują się ekologiczne elementy wyposażenia – należy zdecydować się na kompostownik drewniany.

Budowa kompostownika krok po kroku

Biorąc pod uwagę szeroki wybór kompostowników dostępnych na rynku, ich kupno nie powinno stanowić większego problemu. Skoro jednak sama idea kompostowania jest wysoce proekologiczna, możemy, idąc tym tropem – zbudować drewniany kompostownik we własnym zakresie. Do budowy kompostownika będą nam potrzebne: drewniane paliki o wysokości ok.140 cm, deski o długości 100-120 cm, siatka i mocna folia.

Kolejność prac przy budowie kompostownika:

  • wybór odpowiedniego miejsca pod kompostownik – powinno być ono zaciszne, o wysokim stopniu nasłonecznienia,
  • wytyczenie granic i oczyszczenie terenu z chwastów,
  • przygotowanie konstrukcji z zaimpregnowanych palików i desek, powinna ona mieć maksymalnie 1 metr wysokości i być zabudowana z trzech stron,
  • pokrycie siatką i grubą folią trzech ścian kontenera, deski z czwartej strony dodaje się stopniowo podczas zapełniania kompostownika,
  • na dno przygotowanego pojemnika wsypujemy kilkucentymetrową warstwę torfu,
  • po zapełnieniu kompostownika można przykryć go pokrywą – co przyspieszy rozkład materii.

Zbudowany przez nas kompostownik jest od razu gotowy do użycia. Aby kompostowanie przebiegało wystarczająco efektywnie należy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystywanego materiału organicznego, dostępność tlenu oraz wilgotność masy. Ponadto, warto również regularnie wzbogacać odpady organiczne odpowiednimi preparatami z mikroorganizmami kompostującymi.