Jak zrobić kwietnik z palet? Gdzie najlepiej sprawdzi się kwietnik z palety?

Autor Monika

W ogrodach i na tarasach coraz częściej możemy spotkać kwietniki wykonane z palet. Jest to rozwiązanie zarówno bardzo praktyczne jak i estetyczne. Kwietniki z palet niewątpliwie są ozdobą ogrodów i balkonów. Jeżeli planujesz zbudować samodzielnie kwietnik z palet, to w tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji.

 Z jakich palet możesz zrobić kwietnik?

Do budowy kwietnika można wykorzystać palety różnego typu. Palety mają różne rozmiary, a to pozwoli nam na dopasowanie ich do naszych potrzeb. Najpopularniejszym rodzajem palet są europalety. Ich rozmiar to 120x80x14 cm. Drugim popularnym rozmiarem jest wymiar 80x60x14. Jedne i drugie umożliwiają budową kwietnika. Jeżeli zależy nam na masywnym kwietniu, to lepiej skorzystać z europalet.

Kwietnik z palet na taras i balkon

Planując taras, powinniśmy dobrze przemyśleć koncepcje i odpowiednio zagospodarować przestrzeń. W dobrze zaplanowanej przestrzeni znajdzie się zarówno miejsce do siedzenia, miejsce na kwiatki jak i skrzynia lub szafa do przechowywania niezbędnych na balkonie akcesoriów. Jeżeli brakuje nam miejsce na doniczki, to warto przemyśleć budowę własnego kwietnika.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się kwietnik wykonany z palet. Jest to funkcjonalne oraz ciekawe wyposażenie balkonu. Taki kwietnik pozwoli zapanować nam nad doniczkami i wszystkie one znajdą się w jednym miejscu. Zyskamy jednakowo ciekawą ozdobę balkonu lub tarasu oraz harmonię.

Zobacz także: Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące? Dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Palety doskonale będą nadawały się na tradycyjny stojący kwietnik. Może on stać zarówno na balkonie jak i może być podwieszony na ścianie. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że kwietnik wykonany z europalety może ważyć nawet 30 kg. Kwietnik taki możemy zostawić jako surowe drewno lub pomalować na dowolny kolor.

Kwietnik do mieszkania. Do jakich stylów będzie pasował najbardziej?

Kwietnik zbudowany z palet wcale nie musi stać z ogrodzie czy na tarasie. Swobodnie możemy taki kwietnik ustawić również w domu. Może być on ciekawą ozdobą, ale powinniśmy pamiętać o kilku istotnych elementach:

Po pierwsze kwietnik z palet powinien pasować do reszty dekoracji w naszym domu. Powinien on współgrać z całością. Kwietnik z palet będzie doskonale pasował do surowego wnętrza. Wówczas nie powinniśmy malować takiego kwietnika. Surowe, oszlifowane drewno będzie najlepsze. Do loftowego wnętrza dobrze będzie pasował drewniany i polakierowany kwietnik.

W przypadku stylu skandynawskiego kwietnik z palet warto jest pomalować na kolor biały.  Zadanie to jest proste, w markecie budowlanym wystarczy kupić białą farbę do drewna. Malować możemy tradycyjnie za pomocą pędzla czy też używając spray.

Oczywiści nie stoi na przeszkodzie, aby kwietnik wykonany z palet pomalować na dowolny inny kolor. Wszystko zależy od naszej wizji. Warto jednak, aby kwietnik z palet komponował się z resztą wystroju wnętrza lub tarasu. Wydaje się jednak, że kwietnik z palet najlepiej będzie wyglądał w kolorach jasnych.

Czego potrzebujesz do wykonania takiego kwietnika?

Wykonanie kwietnika lub stojaka z palet nie jest zadaniem trudnym. Oczywiście wymaga ta praca pewnych umiejętności oraz narzędzi, ale każdy powinien sobie z tym poradzić. Zwłaszcza że samodzielna budowa kwietnika z palet nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Kwietnik będzie narażony na działanie warunków atmosferycznych i wody, to wymusza konieczność odpowiedniej impregnacji drewna.

Co nam będzie potrzebne do budowy kwietnika:

Po pierwsze oczywiście palety. Najlepiej, aby były to europalty. Konieczne będzie również przygotowanie papieru ściernego lub szlifierki. Przydatna będzie również masa szpachlowa do drewna, do uzupełniania ubytków. Na sam koniec wszystko, co niezbędne do malowania i zabezpieczenia. Impregnat do drewna, emalia do drewna oraz narzędzia do malowania taki jak wałki, pędzle. W przypadku pędzli dobrze jest mieć ich więcej różnych rozmiarów. Dzięki temu można pomalować miejsca trudniej dostępne.

Jak zrobić kwietnik z palet? Instrukcja krok po kroku

Samodzielnie wykonany kwietnik z palety będzie nie tylko ozdobą naszego ogródka, ale również będzie dawał nam niesamowitą satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy, kiedy będziemy prezentować go naszym znajomym. Poniżej etapy samodzielnego przygotowania kwietnika z palet.

Wybór palety. Paletę możemy kupić używaną np. na skupie palet lub np. odkupić w sklepie. Można również kupić nową paletę, ale to będzie wiązało się ze znacznie wyższymi kosztami. Do budowy kwietnika w zupełności wystarczy stara, pobrudzona paleta. Wiele z mankamentów będziemy mogli ukryć podczas obróbki palety i budowy kwietnika.

Zobacz także: Jak i kiedy przycinać winogron?

Paleta już wybrana, czas rozpocząć prace. Pierwszym krokiem jest szlifowanie. Musimy pozbyć się nierówności i przebarwień. Na tym etapie pracy najlepiej jest wykorzystać szlifierkę, która zdecydowanie uprości nam prace. Po szlifowaniu powierzchnia powinna być wygładzona i surowa. Szlifowanie zacząć należy od grubego papieru 40 lub 60.

Wraz z postępami szlifowania należy zmienić papier na coraz delikatniejszy. Przechodzimy na 100, a kończymy na gradacji 180. Co prawda nie każdy element palety będzie widoczny, ale z punktu widzenia potencjalnych drzazg, najlepiej wygładzić paletę z każdej strony. Oprócz naszego bezpieczeństwa zadbamy również o zabezpieczenie kwietnika przed warunkami atmosferycznymi.

Po zakończeniu szlifowania paletę musimy wyczyścić z pyłu, bez tego nie możemy absolutnie przejść do malowania. Kiedy paleta jest już wyczyszczona, kolejnym krokiem jest uzupełnienia ewentualnych ubytków. Do tego zastosujemy specjalną szpachlę do drewna. To pozwoli na wyrównanie. Kiedy szpachla wyschnie, powinniśmy ją delikatnie przeszlifować papierem ściernym.

Widocznym elementem kwietnika jest dół palety. Paletę musimy obrócić i przykręcić na spodzie trzy deski do nóg palety. Deski należy zamontować w taki sposób, żeby wraz z nogami od palety stworzyły przegrody. Te przegrody zapełniamy ziemią. W tym momencie możemy ustawić paletę do pionu i zobaczymy kwietnik, który będzie miał trzy poziomy. Uzyskaliśmy 6 różnych przegródek i każdą z nich możemy teraz czymś obsadzić!

Ostatnim elementem procesu budowy kwietnika jest jego wykończenie. Kiedy już wszystko zmontowaliśmy, nadchodzi czas malowania. To, na jaki kolor zdecydujemy się pomalować i jakim rodzaje farby jest sprawą indywidualną. Jeżeli kwietnik ma stać na dworze, to dobrze, aby preparat był odporny na działanie warunków atmosferycznych, przeznaczony do malowania zewnętrznego.

Kiedy już cały proces budowy zostanie zakończony, wyschnie farba, to nadchodzi czas sadzenia. Kwietnik obsadzamy swoimi ulubionymi roślinkami. Pierwszym krokiem jest wyłożenie dna agrowłokniną. Dzięki temu dno pozostanie szczelne. Na tak przygotowaną przegródkę wysypujemy ziemię i możemy zacząć sadzenie. Niebawem Twój kwietnik nabierze nowego wyglądu.

Kwietnik wykonany z palety jest bardzo ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Dzięki niemu nasz taras lub ogród nabierze niepowtarzalnego charakteru. Jeżeli lubisz niebanalne ozdoby, to zainteresuj się tym rozwiązaniem.